1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Mutlu Olmayı Biliyor muyuz?

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  bencil olmayı öğrenmek MUTLU OLMAYI BİLİYOR MUYUZ?


  Yazan: Patricia Muradi

  Elimizdekilerle mutlu olmayı biliyor muyuz? Zannederim cevap ‘Hayır’ olacaktır.
  Sahip olamadığımız ne varsa bunların eksikliğini hisseder ve elde etmek için çaba harcarız.
  Kuşkusuz önemli bir özelliktir istenilen şeylere ulaşmak yolunda savaş vermek. Elde etme isteği bizi canlandırır, önümüze bir hedef koyarak bu doğrultuda çaba göstermemize yardımcı olur. Dinamik bir hayat sürmemizi sağlar. .

  Tüm bunlar iyi güzel de peki sahip olduklarımızın farkında mıyız? Sahip olduklarımız için sevinmeyi, onlara gereken değeri vermeyi biliyor muyuz? Ya da şöyle sorayım, ‘Mutlu olmayı biliyor muyuz?’

  Hayatımızda yer alan görmeyi kanıksadığımız ancak hayatımızda var olmalarına alıştığımızdan, kaçırdığımız basit mutlulukların farkında mıyız?

  Gün ışığının, esen yumuşak bir rüzgarın, hatta kimi zaman yemyeşil bir ağacın sık dalları arasına toplanıp koro halinde öten kuşların. Yaşadığımız için mutlu muyuz?

  Bunlar sıkça sorulan sorular olup herkesin aklını da kimi zaman ziyaret eder. Ama ne yazık ki günlük hayat içerisinde bizim dikkatimizi çeken genellikle bizi mutsuz eden olaylardır. Mutlu edebilecek olanlara ise zaten olması gereken normal koşullarmış gibi algılayarak onları görmezden geliriz.

  Farkındalığın bu şekilde çalışması insani bir özelliktir. Üzerinde leke olan bir kıyafeti gördüğümüzde, rengini kumaşını bir kenara bırakır ilk üzerindeki lekeye takılırız. Bir nevi programlıyızdır eksik veya kötüleri ilk anda görmeye. Bu da mutluluğumuza ket vurur.

  *Sizce mutluluk nedir?
  Her şeyden önce göreceli bir kavram olduğunu düşünmekte fayda var. Herkes için mutluluk anlayışı ve mutluluktan algıladığı şeyler değişkendir.
  Farklı kişilik yapıları, değişik yaşam şartları nedeni ile algılamaların farklı olması normaldir. Ancak farkındalığımızı açarak kaçırmamamız gereken şeyler olduğunu da unutmamalıyız.

  *Sahip olduklarımızın farkında olalım.
  Sahip olamadığımız ve istediğimizi düşündüğümüz ne varsa gözden geçirelim.
  -Gerçekten bunlara sahip olmayı istiyor muyuz?
  -Neden ve ne için istiyoruz.
  -Bunlara sahip olmanın bize gerçekten faydası olacak mı?
  Kimi zaman bir şeyleri düşünmeden isteriz. Ancak sahip olduğumuzda hayatımızda yapacağı olumlu veya olumsuz değişiklikleri hesap etmeyi nedense unuturuz. Hayatın her aşaması hesaplar yapılarak yaşanmaz. Bunun yanında hayatımıza dahil etmek için uğraş verdiğimiz bir şeyler varsa bu hesabı yapmak durumundayız.
  Hayat sınırlı bir zaman dilimi içerisinde başlar ve biter. Bu yüzden de bize ne faydası olacağı pek de belli olmayan bir şeyle vakit kaybetmek kendimize haksızlık etmek demektir.

  *Bizi nelerin mutlu ettiğini tespit edelim.
  Bu tespiti yapabilmek için sakin ve dingin bir zihne sahip olmak durumundayız. Karmaşa içerisindeki bir kafa sağlıklı kararlar almaktan uzaktır. Öte yandan diğer bir önemli unsurda kendimize açık davranmayı becerebilmektir.

  Sadece kendimizin değil hayatımızdaki diğer insanların mutlulukları da önemlidir. Kararlarımızda bencillik hakim olduğunda mutluluğumuz gölgelenebilir.
  Hayatımızı beraber geçirdiğimiz, anlarımızı paylaştığımız insanların mutlulukları da önemlidir.
  Bizim mutluluk olarak adlandırdığımız şey onların mutsuzluğu olacaksa bu aşamada iyice düşünmemiz ve doğru karar vermemiz gerekir.
  Kimi zaman bencil davranıp diğerlerinin mutluluğunu göz ardı ettiğimizde, ilk anda elde ettiklerimiz bize tatmin duygusu verse de bunun süreklilik garantisi yoktur.

  İnsan kendisini sorgulamayı seven tek canlıdır. Dolayısıyla yapılmak istenen yapıldığında da iç hesaplaşma bitmez. Kimi zaman yaşadığımız bu iç hesaplaşmalar hele de yaptığımızdan emin değilsek dengemizin bozulmasına yol açabilir.

  Hayattan ne kadar çok alırsak o kadar çok vermeliyiz. Mutlu olduğumuz her an için hayata borçlanmış sayılırız. Bunu da ödemenin en güzel yolu diğer insanlarında mutlu olmasına yardımcı olmaktır.


   
 2. zeyna

  zeyna Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ocak 2008
  Mesajlar:
  276
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir
  Ce: Mutlu Olmayı Biliyor muyuz?
  aslında o kadar cok mutlu olmak için nedenimiz varki ama cogumuz bunun farkında bile degil annanemin bir lafı vardı esin cocugun ailen iyiyse dolabın doluysa dünyanın en mutlu insanı sensin derdi hep mutlu olmak aslında basit tabii bunu yapabilene tesekürler bilgecim yine cenem düstü:)))))
   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Mutlu Olmayı Biliyor muyuz?
  Anneannen ne kadar doğru söylemiş canım, mutluluk için çok kabarık bir listeye gerek yok gerçekten...
   
Mutlu Olmayı Biliyor muyuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mutlu Olma Terapisi

  Mutlu Olma Terapisi

  MUTLU OLMA TERAPİSİ Yazan: Patricia Muradi Mutlu Olma Terapisi : Hayat devam ederken kimi mutlu kimi mutsuz anlarımızın olması doğaldır. Mutlu olmak kavramı da herkese göre değişkendir. Kim mutlu olmak istemez ki? Ancak mutlu olmak istiyorsak kendimizi bazı hatalardan uzak tutmamız gerekir. Neler mi bunlar? *Mutluluğumuzu bizim dışımızdaki insanlara odaklamak *Mutluluk için belli...
 2. Seninle olmanın en güzel yanı ne biliyor musun?

  Seninle olmanın en güzel yanı ne biliyor musun?

  Bilmezler bilemezler.İçimizi çözemezler.Nerden bilecekler iyi yi kötüyü hep düşündükleri gibi olduk gözlerde.Buyrun meleklerim duygu dolu bir yazı sizlerle.Emeğine sağlık yüreğine sağlık yazan arkadaş.... Seninle olmanın en güzel yanı ne biliyor musun? Elin elime değmeden avuçlarımı terleten sıcaklığını taa içimde hissetmek. Seninle olmanın en kötü yanı ne biliyor musun? ''Seni...
 3. Mutlu olmayı biliyor musunuz?

  Mutlu olmayı biliyor musunuz?

  Hayatınızdan keyif alarak mutlu bir yaşam geçiriyor musunuz?:) Mutlu olmayi biliyor musunuz?
 4. Hafız Olmanın Şartları Nelerdir? Biliyor musunuz ?

  Hafız Olmanın Şartları Nelerdir? Biliyor musunuz ?

  Selamun aleyküm arkadaşlar. Acaba Hafız Olmanın Şartları Nelerdir bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım banada bilgi verirse çok makbule geçecektir. Şimdiden tşkler
 5. Havanın Yazın Sıcak Kışın Soğuk Olmasının Nedeni Nedir biliyor musunuz

  Havanın Yazın Sıcak Kışın Soğuk Olmasının Nedeni Nedir biliyor musunuz

  Merak ettim acaba Havanın Yazın Sıcak Kışın Soğuk Olmasının Nedeni Nedir bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım varsa aranızda Havanın Yazın Sıcak Kışın Soğuk Olmasının Nedeni hakkında bilgi versin.

Sayfayı Paylaş