1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Nasıl bir iş istiyorsunuz?

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  İşinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Yoksa bu sizin ilk iş deneyiminiz mi olacak? Peki, yeni işinizle ilgili ne gibi planlarınız var? Sağlıklı bir karar verebilmek için önce kendinize ne istediğinizi sormanız gerek. İş hayatınızda mutlu olmak istiyorsanız, öncelikle kendinizle dürüst bir görüşme yapmalısınız. Daha önceki birikimlerinizi ve becerilerinizi iyice sorguladıktan sonra, can alıcı soruyu kendinize sorabilirsiniz: Ben nasıl bir iş istiyorum?
  Çoğu insan bu soruyu kendine sormaktan kaçınıyor. Adaylar tam olarak ne istediklerini bilmedikleri zaman işe alımlar başarısızlıkla sonuçlanabiliyor, başarılı olsa bile işe başladıktan sonra birtakım mutsuzluklar yaşanabiliyor. Bu durum aday için olduğu kadar işveren için de zorluklar oluşturabiliyor.
  İlk iş deneyimi
  Söz konusu olan sizin ilk iş deneyiminizse, öncelikle hangi alanda çalışmak istediğinize karar vermelisiniz. Kişisel özellikleriniz ve değerlerinizin, yetenekleriniz ve beklentilerinizin farkında olmalısınız. Bütün bunları bilmek, sizin doğru pozisyona başvurup başvurmadığınızı ortaya çıkaracaktır. Kariyerinizi planlarken kendi istediğinizi bilmek kadar sizden ne beklenileni de bilmeniz çok önemli.
  [​IMG] İş değiştirirken
  Özellikle iş değiştirme yönünde düşünceleri olanların isteklerini çok daha iyi tartmaları gerekiyor. Aksi takdirde elindekileri kaybedebilecekleri gibi yeni işlerinde de aradıklarını bulamayabilirler. Ya da aradıklarının aslında çok farklı şeyler olduğunu anlayabilirler.
  Bu soruları yanıtlayın
  İş ararken doğru karar verebilmek için kendinize bazı sorular sormanız ve bunları dürüstçe yanıtlamanız gerekiyor. Öncelikle ne yapmak istediğinizi ortaya çıkaracak bu sorularla başlayın:
  • Aynı alanda mı çalışmak istiyorsunuz?
  • Daha kurumsal bir şirkette mi çalışmak istiyorsunuz?
  • Gelirinizi artırmak mı istiyorsunuz?
  • Terfi mi etmek istiyorsunuz?
  • Geliştirmek istediğiniz ve başka bir işte kullanmak istediğiniz yetkinlikleriniz mi var?
  • İşinizin daha fazla gelecek güvencesi sağlamasını mı istiyorsunuz?
  • Unvan sizin için ne derece önemli?
  Daha sonra aşağıdaki sorularla nedenlerinizi değerlendirin. “Neden işimi değiştirmek istiyorum?” sorusuna verdiğiniz yanıtlar büyük önem taşıyor.
  • Şimdiki işimden alabileceğim bütün tecrübeyi elde ettim.
  • Çalıştığım şirketin kültürü benim iş anlayışımla uyuşmuyor.
  • İş tecrübemi genişletmek istiyorum.
  • Çalıştığım işte mutsuzum.
  • Terfi umudum yok.
  • Artık freelance olarak çalışmak istiyorum.
  • Kendi işime sahip olmak istiyorum.
  Şıkları, kendi yaşamınıza ve şartlarınıza göre daha da çoğaltabilirsiniz. Önemli olan, gerçekçi davranmanız.
  Kararınızı değerlendirirken bazı listeler işinizi kolaylaştırabilir. İşte size birkaç liste önerisi:

  • Şirketinizden neden ayrılmak istiyorsunuz?
  • Neden şirketinizde kalmak istiyorsunuz? Bu listede şirketinizde kalma sebeplerinizi belirtirken iş yerinizdeki olumlu tarafları, şirketinizin kendinizi ve işinizi geliştirmede ne gibi yardımları olduğunu da yazın.
  • Yeni işinizden beklentileriniz neler? Bu listeye “daha iyi fırsatlar” ya da “ailenizle daha fazla zaman geçirmenizi sağlayacak esneklikler” gibi maddeler ekleyebilirsiniz.
  Yazdıklarınızı tekrar gözden geçirip önem derecesine göre puanlamalarını yapın. “Önemli değil” diyorsanız 1, “Önemli” diyorsanız 2, “Çok Önemli” diyorsanız 3 puan verebilirsiniz. Kalma ve ayrılma sebepleriniz için belirlediğiniz puanları toplayın. Ayrılma isteme sebepleriniz daha ağır basıyorsa buna göre karar verebilirsiniz.
  Kendinizi dinleyin
  Yaptığınız puanlamalar ve listeler sizi sadece belli bir noktaya kadar yönlendirebilir. Bazen puanlar yüksek olsa da içinizden bir ses ayrılmanızın kötü olacağını da söylüyor olabilir. Bunun çok normal bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  İnsanlar farklı yollarla karar verirler. Bazıları hemen karar vermeyi sever, çünkü onlar için en kötüsü kararsız kalmaktır. Ama bu, onların bazı koşulları gözden kaçırmasına neden olabilir. Bazıları da karar vermekten kaçınır çünkü kesin kararların diğer kapıları kapattığını düşünürler. Bu durumda yapılacak en iyi şey, kararınızı verdikten sonra birkaç gün üzerinde düşünmek. Eğer kararınızla ilgili iyi hissediyorsanız, uygulamaya geçmelisiniz. Ama kötü hissediyorsanız koşulları tekrar gözden geçirmelisiniz.
  Kararınızı paylaşın
  Kariyer planlarınızı değerlendirip bir karara vardıktan sonra bunu başkalarıyla da paylaşabilirsiniz. Sektörden arkadaşlarınızla, eski iş yerinizden çalışanlarla ya da daha önce birlikte çalışmış olduğunuz yöneticilerinizle düşüncelerinizi paylaşabilir, onların görüşlerini alabilirsiniz.
  Doğru işe karar vermenin yolu, kendinizle yapacağınız dürüst bir görüşmeden geçiyor. Unutmayın; ne istediğinizi bilmiyorsanız onu bulduğunuzda da fark edemeyebilirsiniz.
   
 2. azem

  azem Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  120
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Daglarda
  Ce: Nasıl bir iş istiyorsunuz?
  Sabah mesai 10:00 da başlasın, akşam çıkış 17:00 geçmesin....
  Üç ayda bi çft maaş alalım, özel sigortam ve tüm sosyal haklarım olsun altında bi arabam olsun yeter :whoo:
   
 3. ezo77

  ezo77 Banned

  Kayıt:
  23 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  83
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir KARŞIYAKALI ama URLADA yaşıyo:(((gelin geldi
  Ce: Nasıl bir iş istiyorsunuz?
  azeme aynen katılıyorum noktasına virgülüne kadar :zonked:
   
 4. kuzum

  kuzum Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  47
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  Ce: Nasıl bir iş istiyorsunuz?

  Yan gelip yatacağım bir iş olsun lütfen. Mesai saati kavramı filan olmasın. Aksi taktirde kabul edemiyciim, üzgünüm:evil:
   
 5. çılgınım

  çılgınım Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  41
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir canım şehrim
  Ce: Nasıl bir iş istiyorsunuz? kafamıza göre gidip geleceğimiz bizden ha bire bişiler isteyip duran patronlar olmadan rica etmeyi bilen iş arkadaşı gibi davranan bol para veren
  bol gezip tozmak için izin veren, arkadaşımızla buluştuğumuzda bize garip garip bakmayanların olduğu yan gelip yatılabilen hatta gitmeden de maaşımızı veren bi iş diorum ben
  bulursanız arayın lütfen...

   
Nasıl bir iş istiyorsunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir haftada nasıl iş bulunur ?

  Bir haftada nasıl iş bulunur ?

  Sonraki işinizi bir haftada bulmayı ister misiniz? Hiç de hoşunuza gitmeyecek bir dizi iş arama sürecini bu sürede tamamlayabilirseniz, bunu başarabilirsiniz. Daha da iyisi birden fazla iş teklifini aynı anda alabilirsiniz. Böylece hoşunuza giden işi, öğrenme ve gelişim fırsatlarını, mantıklı ücreti ve iyi bir yöneticiyi seçme ihtimaliniz artar. İşte iş arama takviminiz: Pazartesi...
 2. hamile kalmak istiyorum nasıl bir plan yapmalıyım

  hamile kalmak istiyorum nasıl bir plan yapmalıyım

  hamile kalmak istemiyorum gebe kalmak istiyorum hamile istiyorum erkek çocuğa için ne yapmalı için ne yapmalıyım Planlı hamilelik özellikle kariyer yapma çabasındaki çalışan çiftler için büyük önem taşıyor. Ama "Artık bebek sahibi olmanın zamanı geldi diyorsanız fazla vakit kaybetmeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op....
 3. Başkaları Nasıl İstiyorsa Öyle Bir Yaşam Sürüyoruz

  Başkaları Nasıl İstiyorsa Öyle Bir Yaşam Sürüyoruz

  Hayat; Aslında bazen anlamını bile yanlış bildğim bir kavram, "neden hayattayım,amacım ne, bugünün tadını neden doya doya çıkaramıyorum" demek beni gün be gün daha da hayattan,yaşamaktan soğutuyor. "Bir dakika sonra ölmeyeceğim ne malum" diyerek anımın tadını çıkaramıyorum.Her zaman illaki değerlere uygun davranmak, başkaları yapma dedi diye birşeyi yapmamak,aman sakın...
 4. Adımlarınızın Parlamasını İstiyorsanız İşte Ufak Bir Öneri.....

  Adımlarınızın Parlamasını İstiyorsanız İşte Ufak Bir Öneri.....

  Simli Ayakkabı Tabanı Simli Ayakkabı tabanı Nasıl Yapılır Ayakkabınızın tabanının parlak görünmesini istiyorsanız işte size küçük bir öneri..Hemde çok basit...Artık yürürken adımlarınız parlayacak gerçekten de...İşte burada da simli ayakkabı modelleri var.... Adımlarınız artık 'parlayacak!' Ayakkabı tabanınıza ışıltı eklemek ister misiniz? O zaman yapmanız gerekenleri söyleyelim....
 5. vali olmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  vali olmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  Benim gözüm yükseklerde, yani annem öyle diyor :D Ben vali olmak istiyorum nasıl bir eğitim almam lazım ?

Sayfayı Paylaş