1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Nikah için resmi işlemler/formaliteler

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  resmi nikah için gerekli belgeler yıldırım nikahı için gerekli belgeler yıldırım nikahı ücreti nikah tarihi nasıl alınır işlemleri kaç gün sürer Evlilik Formalitelerini gözünüzde büyütmeye hiç gerek yok. İşin zor olan kısmı evlenmeye karar vermek. Gerisi sadece birkaç ufak ayrıntıdan ibaret. Yeterki zamanlamayı doğru yapın.

  Gün Almak İçin Nikah Dairesine Nasıl Başvuruluyor?
  Evlilik işlemlerine başlamak için öncelikle oturduğunuz ilçe veya semtin nikah memurluğuna başvurmalısınız. Evleneceğiniz kişiyle ayrı ayrı semtelerde oturuyorsanız, birinizin semtindeki nikah memurluğuna başvurmanız yeterli olacaktır.

  Başvuru için Neler Gerekli?
  Çiftlerin mutlaka şahsen gidip başvuru yapması gerekiyor. Başvuru istenenler ise; 78217;şer adet vesikalık fotoğrafınız, fotoğraflı ve yeni nüfus cüzdanlarınız, ayrıca nüfus cüzdanlarınızın birer adet de fotokopisi. Bunun dışında müstakbel eşinizin ikametgah belgesi de yanınızdayken nikah dairesinde size verilecek olan evlendirme beyennamesini de doldurmanız gerekiyor. Eğer nikah dairesinde evlenecekseniz o zaman evlendirme memuruna hangi gün ve saatte evlenmek istediğinizi bildirmelisiniz. Bu tarih uygunsa hemen kayıtlarınız yapılıyor. Böylece nikah gününüzü belirlemiş oluyorsunuz.


  Nikah Memurluğuna Başvuru Tarihi Bahar ve yaz dönemlerinde nikahlarda genellikle bir artış görülür. Bu nedenle de nikah dairelerinde yığılmalar olur. Önceden programladığınız bir tarihte evlenmek istiyorsanız 15-20 gün önceden başvuruda bulunup gün almanızda fayda var.Unutmayın; genellikle nikah dairelerinin en dolu olan günleri Cumartesi ve pazardır.

  Nikah Memurunu Düğün Mekanına Nasıl Çağırabilirsiniz?
  Nikah dairesi dışında bir yerde evlenmek istiyorsanız, nikah memurunu o mekana çağırabiliyorsunuz. Bunun için nikah dairesine başvurunuzu yaptığınız zaman, evlenmek istediğiniz gün, saat ve yeri nikah memuruna bildirmeniz yeterli. Bu durumda ayrı bir ücret ödemeniz ya da bir işlem yapmanız gerekmiyor.

  Nikah Şahidini Nasıl Belirleyeceksiniz?
  Nikah şahitlerinin aile büyüklerinden ya da dostlarından olması bir gelenek gibidir. Ancak son yıllarda gençler en yakın arkadaşlarını da rahatlıkla nikah şahidi olarak seçebiliyorlar. Eğer şahidiniz yakın arkadaşlarınızdan birileri olacaksa bunu onlara hemen söyleyin. Çünkü giyeceği kıyafeti seçmek için zaman ihtiyacı olabilir.

  Sağlık Kontrolü Yaptırmak Zorunlu mu?
  Çiftlerin sağlık kontrolü yaptırmak gibi bir zorunluluğu yok. Eğer çiftlerden biri (ya da her ikisi) diğeri için bu kontrolü şart koşuyorsa bunu başvuru sırasında beyan ettiği taktirde, nüfus memurluğu o kişiyi ( ya da çiftleri) hükümet tabibliğine yollamak zorunda kalıyor. Çiftlerin sağlık kontrolü yaptırması zorunlu olmasa da kendilerinde varlığını bile bilmedikleri bazı hastalıkları öğrenmeleri ve bunları birbirlerine ya da doğacak çocuklarına geçirmelerini önlemek bakımından çok faydalı olacaktır.

  Yıldırım Evlilikler Nasıl Gerçekleştirilir?
  Eğer uzun sürecek bir hazırlık dönemine ihtiyacınız yoksa, nikah memurluğuna gerekli tüm evraklarınızla birlikte başvurabilirsiniz. İki de şahidinizin olması, nikahınızın birkaç saat içinde kıyılması için yeterli. Tabii evlenmek için kanuni bir engelinizin olmaması gerekiyor.   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Evlİlİkte Resmİ ProsedÜrler
  BİR KİŞİNİN evli olup olmadığı resmi evraklarla ispatlanabilir. Bu resmi evrakların en geçerlisi de evlilik cüzdanıdır. Evlilik cüzdanı iki kişinin bir aile oluşunu ispatlamaktadır. Çiftlerin hazırlıklarının en önemlisi ve can alıcı noktası bu hazırlıklardır. Şayet bu zamana kadar yaptığınız hazırlıkları, resmiyete dökemezseniz o zaman hiç bir şey elde etmemiş sayılırsınız. Resmi işlemlere başlamadan önce nasıl bir düğün istediğinizin kesinleşmiş olması gerekir. Çünkü bu özel günde her etap birbirini aksamadan izlemelidir.

  Nikahın tarihi ve saati de düğün davetine bağlıdır. Nikahınızın davetin verileceği yerde mi, yoksa nikah salonunda mı kıyılacağı konusunda karar verin. Eğer nikah salonunda kıyılacaksa hangisi olacağını belirleyin. Çünkü nikahınız davetin verileceği yerde olacaksa başvuru sırasında yetkililere bu adresin de verilmesi gerekiyor. Böyle bir durumda ayrı bir ücret ödemeniz gerekiyor. Nikah yerini belirledikten sonra başvuru için gerekli evraklarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. İstenilen evraklar; Resmi prosedürlerde genel olarak yapılan hazırlıklar şöyle; Kamu kurum ve kuruluşlarında en önce evlilikte aranan il sağlık durumunun, akli şuurunun yerinde olması, zührevi ve bulaşıcı hastalık taşımaması gerekmektedir.
  Evli olmamak, reşit olmak : Erkeğin ve kadının 18 yaşını bitirmesi gerekmektedir.Anne Baba rızası olmadan evlenmelerde kız 15 , erkeğin 17 yaşını bitirmesi gerekir.Bu yaşları tamamlamayanların yetkili mahkemeden 88. madde kararı alınır ve yine anne baba rızası alınarak yetkili kurumca onaylanarak belgelere eklenir.
  Yakın akraba olmamak. Başvuru sırasında gerekli olan evraklar ise; Eşinizin ve sizin 4' er adet renkli fotoğrafı, nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri, ikametgah belgeleri ve nüfus kayıt örnekleri tamamlanması gereken belgeler arasında. 2 adet posta pulu ve zarfı ile müracaat etmeniz gerekiyor., Fotoğraflı ikamet ve Nüfus suretleri bağlı bulundukları mahalle muhtarlıklarınca doldurulup tasdik ettirilir. Nüfus Müdürlüklerinden en son medeni hallerini gösteren Nüfus Kayıt örneği alınır. Evlenecek çiftlerin tarafından imzalanmış 4 nüsha Evlenme Beyannamesi 1 er adedi fotoğraflı olarak doldurulur. Belgelerle birlikte saat 08.30 ile 11.00 arası evlendirme müdürlüğü'ne müracaat edebilirsiniz. ğer belirlediğiniz tarih ve saatte başka nikah yoksa, nikah işlemleriniz başvurur başvurmaz tamamlanıyor. Eğer nikahınızı bağlı bulunduğunuz ilçe dışında bir nikah salonuna kıydırmak isterseniz, ilk önce kendi ilçenizin nikah salonuna başvurmanız ve oradan bir sevk kağıdı almanız gerekiyor. Daha sonra bu sevk kağıdı ve başvuru için gerekli evraklarla istediğiniz nikah salonuna başvurabilirsiniz.

  Yabancı uyrukların ilk önce bulundukları şehirdeki konsolosluklardan bekarlık belgelerini almaları, bunu valilikteki Vilayet Hukuk İşleri Bürosu'ndan onaylatıp 3 adet fotokopi çektirmeleri gerekiyor. Pasaportlarını yeminli tercüme bürosunda tercüme ettirip noterden onaylatılması ve bütün bu evraklarla başvuracaklar. Bunun dışında başvuru sırasında pasaportun aslının ve 2 adet fotokopisinin de bulunması koşulu var. Çiftler, sağlık kontrollerinden geçmesi gerekiyor.
  Resmi işlemler evlendikten sonra da tamamlanmış sayılmıyor.. Bir kısmını siz, bir kısmını da nikah dairesi gerçekleştiriyor. Nikah dairesi, bağlı olduğunuz nüfus dairelerine yeni medeni durumunuzu bildiriyor. Size de, evlilik cüzdanınızı yanınıza alarak nüfus cüzdanlarınızı yeniletmek kalıyor.
  Başvurularda resmi nüfus cüzdanları ve fotokopileri bulunması gerekmektedir.
  Nüfus idaresine müracaat sırasında çiftlerin ayrı ayrı ikişer adet fotoğrafları, ikamet isteniyor. Daha sonrada doğum yerine göre faks çekilip sonuç alındıktan sonra yeni nüfus cüzdanları teslim ediliyor.


   
 3. _CeReN_

  _CeReN_ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  26
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Nikah için resmi işlemler/formaliteler
  En az 2-3 yıla ihtiyacım var ama öğrenmem iyi oldu teşekkürler...
   
 4. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Nikah için resmi işlemler/formaliteler

  paylaşım için çok sağol:)
   
 5. ρємвє_мєℓєк

  ρємвє_мєℓєк Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  Cevap: Nikah için resmi işlemler/formaliteler
  :D seneye lazım olucak saol
   
 6. sentfromheaven

  sentfromheaven Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Nikah için resmi işlemler/formaliteler

  çok teşekkürler, yakın zamanda bana lazım olacak inşallah :)
   
 7. queLatee

  queLatee Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  71
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Cehennem
  Cevap: Nikah için resmi işlemler/formaliteler

  Sanırım bana çok uzun yıllar sonra lazım olur:D:D
   
 8. kelebek4220

  kelebek4220 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  :Laie_23:ne zman lazımolacagı bellı degıl ama en kısa zmanda lazım olması dılegıyle banaa:)))
  paylasım ıcın tsklerr
   
 9. elifberra

  elifberra Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Mart 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ya bu yıldırım nikahının bi ücreti yokmu bilen warsa cvp werebilirmi?
   
 10. esma-yurtkul

  esma-yurtkul Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Kasım 2009
  Mesajlar:
  190
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  keşke ihtiyaç olsa sıkıcı olmazdı her ne kadar detay gerektiren işler olsa da
   
 11. melek derya

  melek derya Hamiş Melek

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  410
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  marmaris
  nikah tazelemek ıcın bılgınız varmı admınımm
   
 12. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  püff

  pekiii benim simdik nisanlım abd vatandası...
  burda evlenicez. aynı şeyler mi isteniyor?
  çifte vatandaş o_??
   
 13. cns_01

  cns_01 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  377
  Beğenilen Mesajlar:
  95
  Ödül Puanları:
  0
  valla burasi kabul etmiyor cifte vatandas yoksa isim daha kolay olurdu :) Bence nisanlin bi arastirsin bu konuyu.. Mesela ben trda nikahi yapmak istiyorum - ama burdada gecerli olmasi icin, bir sürü islemler yaptirmam gerekmis. bilmem saglik belgesi, evlilike uygunmusun diye kafa raporu (?!) vb..

  O bence konsolosa bi danissin - öyle daha kolay olur ikiniz icinde :)
   
 14. canos85

  canos85 Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2010
  Mesajlar:
  35
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  8
  uzun bir süre ´sonra gerekebilir belki ;)
  ama paylasim icin tskler :))
   
 15. benimm ben

  benimm ben Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  827
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Benim yerim Onun yanı.. :)
  tşkler güzel paylaşımdı
   
Nikah için resmi işlemler/formaliteler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Resmi nikah başvurusu için yapılması gerekenler

  Resmi nikah başvurusu için yapılması gerekenler

  resmi nikah için gerekenler nikah işlemleri için gerekenler başvurusu resmi işlemleri Sevdiğiniz insan ile Hayati bir karara vardınız ve evlenmek istiyorsunuz... evlenebilmek okadar kolay değil... Herşeyin bir kuralı var... Buyrun hep beraber bu kurallar neymiş öğrenelim... - Evlenecek kisilerce imzalanmis 4 nüsha "Evlenme Beyannamesi". Beyannamelerden sadece 1 nüshasina...
 2. Resmi nikah yapmayan kocaya ceza

  Resmi nikah yapmayan kocaya ceza

  nikahsız tüp bebek nikahsız yaşamanın cezası resmi yaşamak Bulgaristan'da boşandığı eski karısını evlenme vaadiyle Türkiye'ye getirip nikah yapmadan birlikte yaşayan koca tazminat cezasına mahkum edildi. Bulgaristan'da boşandığı eski karısını evlenme vaadiyle Türkiye'ye getirip nikah yapmadan birlikte yaşayan kocayı 21 bin 667 TL'lik tazminata mahkum eden Çorlu 2. Asliye...
 3. Nikah İşlemleri İçin Yapılması Gerekenler...

  Nikah İşlemleri İçin Yapılması Gerekenler...

  nikah işlemleri, nelerdir, yapılması gerekenler, prosedürler, öneriler, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Hayat arkadaşınızı bulduğunuz anda vereceğiniz en son karar evlilik kararı olur.Bunun için de yapılması gerekenler bazı prosedürler var.İşte onlarla ilgili bilmeniz gerekenler... Nikah için başvuru koşulları Evlenmek için başvurunuzu yapmadan önce aşağıda...
 4. nikah işlemleri hakkında soru

  nikah işlemleri hakkında soru

  öncelikle teşekkür ediyorum. ben afyonda yaşıyorum ikametgahım antalyada. nişanlımın ikametgahı malatya ve malatyada ikamet ediyor nikahı malatyada kıymak istiyoruz.malatyaya hiç bi belge almadan gitsem nişanlımla birlikte malatya evlendirme dairesine başvursak gerekli belgeleri falan alıp nikah tarihimizi alabiliyomuyuz...
 5. Resmi nikah dini nikah yerine geçermi?

  Resmi nikah dini nikah yerine geçermi?

  Resmi nikah dini nikah yerine geçermi? Selam millet islam dininde resmi nikah yapsakta dini nikahta kıyıyoruz peki resmi nikah sadece olsa yani resmi nikah dini nikah yerine geçermi?

Sayfayı Paylaş