Nlp Korsana Düştü!

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Nlp Korsana Düştü!
yahya hamurcu kimdir yahya hamurcu türk usulü nlp
Türkiye''''de NLP uzmanı olmak çok kolay. Bu alanda iyi gelir olduğunu düşünen herkes kolları sıvadı önce bir uzmanlık belgesi elde etti, ardından seminerlere başladı. Fakat yeterli donanımı olmayan kişilerin alana girmesi insanların güveninin sarsılmasına neden oldu. Bu işi iyi yaptığını düşünen NLP uzmanlarının "kaçak NLP"ciler diye tanımladığı yetersiz bilgiye sahip olanların oranı ise çok fazla.

Popülerlik her alanda kendini gösteriyor; albüm çıkarma furyası içinde bir dönem neredeyse sokakta yürüyen herkesin bir kaseti olduğu gibi, şimdi de neredeyse her sertifika alan NLP uzmanı olarak karşımıza çıkıyor. Son yıllarda dünyada ve Türkiye''''de NLP''''nin insanların ilgisini çekmesi bu alanda eğitim veren kişilerin sayısında da ciddi bir artış yaşanmasına neden oldu. Eğitmen, psikolog, psikiyatrist, avukat.. gibi değişik meslek gruplarından insanlar NLP tekniklerini öğrendikten sonra bu alanda ya seminerler vermeye ya da yazdıkları kitapları piyasaya sürmeye başladı.

Piyasası oluşan ve her geçen gün bu piyasaya birçok kişinin dahil olduğu NLP alanında yetkin kaç ismin olduğu ise yaşanılan kargaşadan dolayı anlaşılamaz bir hal aldı. NLP piyasası sağlıksız bir şekilde büyürken insanların NLP''''ye olan itimatları da azaldı. Bu durumdan en çok şikayetçi olan hiç şüphesiz NLP alanında hizmet veren ve bu işi iyi yaptığına inanan uzmanlar. Onlar, piyasada bulunan ve kendini uzman diye sunan pek çok kişiyi "korsan NLP uzmanı" olarak adlandırıyor.

Birçok yerde seminer veren ve NLP uzmanı olarak tanınan Oğuz Saygın, piyasada bulunanların yüzde doksan beşinin yetersiz olduğunu söylüyor. Dönüşüm Konağı''''nda eğitimler veren ve new NLP''''nin Türkiye''''deki kurucusu olarak bilinen Yahya Hamurcu da 2 bine yakın NLP uzmanının olduğunu; fakat bunların yüzde doksanına ihtiyaç olmadığını düşünüyor.

Uzmanlık belgesine sahip olan ve kendisini NLP uzmanı olarak gören pek çok kişi yeterli donanıma sahip değil. Avrupa ve Amerika''''da uzmanlık belgesi alabilmek için çok ciddi eğitimlerden geçmek gerekirken Türkiye''''de üç aşamalı olan programı tamamlamış olmak yeterli görülüyor. Dolayısı ile uzmanlık belgesini almak isteyen herkes çok kolay bir şekilde bunu elde edebiliyor. Hamurcu bugün Türkiye''''de bulunan ve uzmanlık belgesine sahip olan pek çok kişinin aslında NLP''''den anlamadığını söylüyor.

NLP uzmanlarının şikayetçi olduğu noktalardan biri de birçok kişinin bu alanda çalışmaya başlaması ile birlikte fiyatların düşmesi. Donanımları ile yeterli sayıda kişiye ulaşamayan NLP''''ciler bu defa fiyatları düşürerek insanlara ulaşıyor. İyi bir bilgi birikimine ve sunumuna sahip olduğunu düşünen NLP''''cilerin verdiği seminerlerin fiyatları ise yükseliyor. Fiyatı yüksek tutan iyi eğitim veriyor diye düşünmek her zaman doğru olmasa da NLP piyasasında durum öyle görülüyor.

İnsan beynini anlama ve onu en etkin biçimde kullanabilmek için insanları yönlendiren NLP''''cilerin bir kısmı ‘hayatınızı değiştireceğiz’ söylemleri ile ortaya çıkılmasına karşı çıkıyor. NLP uzmanı Yahya Hamurcu insanları radikal olarak NLP teknikleri ile hayatlarının değişeceğine inandırmanın doğru olmadığını söylüyor. Ona göre eğer böyle bir şey mümkün olsaydı bugün piyasada bulunan ve NLP uzmanıyım diye geçinen pek çok kişinin kendilerinin ve ailelerinin yaşamlarının mükemmel denilecek kadar değişmiş olması gerekirdi.
 
Geri
Üst