peygamberimiz(S.A.V)'den kur'an ile ilgili hadisleri:

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
peygamberimiz(S.A.V)'den kur'an ile ilgili hadisleri:
kuran ile ilgili hadisler kuranla ilgili hadisler peygamberimiz ile peygamberimizin kuranla hadisleri peygamberimizle
Resülüllah S.A.V. Ashabına hitaben buyurduki:
---Ashabım, siz Allah'tan başka ibadete layık kimsenin olmadığına şahitlik etmezmisiniz.?
Ashabı Kiram dedilerki:
---Evet, ederiz ey Allah'ın Resulü.
Bunun üzerine Resulüllah şöyle buyurdu:
---Bu Kur'an,ın bir ucu Allah'ın kudret elinde, diğer ucuda sizdedir. Ona sıkıca sarılınız. Şüphesiz Cenab-ı Hak siz kur'an la amel ettikten sonra sizi sapıtmaz ve sizde helak olmazsınız.

PEYGAMBERİMİZ (s.a.v) BUYURUYORKİ:
"Bu kur'an bir şefaatçi olup, kıyamette şefaati kabul olacak,tır. Yine şikayeti de önemi büyük olan bir şikayetçidir. Kendisine yapışanı tutar ve cennet tarafına gider. Kendisiyle amelden yüz çevireni de cehennem ateşine sevkeder."
"Kur'an okuyan ve onu gereğiyle amel eden kimsenin annesine ve babasına kıyamet gününde ışığı ve aydınlığı dünya evlerinde var olan güneş ışığından daha parlak bir taç giydirilir.(Hal böyle iken) ya kur'an ile amel edenin kendisine(giydirilecek olan tacın) nasıl olacağını düşün."
"Bu (yüce kitap olan) Kur'an Allah'ın bir ziyafetidir. O halde sizde elinizden geldiğince Allah'ın hediyesini kabul ediniz. Bu kur'an Allahü Zülcelal'in açık bir nuru, sağlam ipi ve şifasıdır. Cenab-ı Hak onun her harfine on sevap ihsan eder. Biliniz (dikkat edin) ki, elif, lam, mim'in tek harf olduğunu söylemiyorum. Elif ayrı bir harf, lam ayrı bir harf, mim' de ayrı bir harftir."
"Yakın zamanda bir fitne zuhur edecektir. (İnsanları) ancak Allah'ın kitabı kurtarır. Onunla amel eden kurtuluşa erer. Çünkü onda sizden evvel olanların eserleri ile sizden sonra meydana gelecek haberler ve aranızdaki hükümler mevcuttur. Allah'ı Zülcelal onu terkeden (ondan yüz çeviren) zorbaları helak eder."
"Kur'an öyle bir kitaptır ki, onu cinler duyunca onun hükmünden yüz çevirmezler. Onlar Cin suresinde de beyan buyrulduğu gibi:
Bizler insan sözlerine benzemiyen acaib, insanları dinde ve dünyada hayra, iyiliğe götüren bir kur'an,ı duyduk ve ona (Hak kitap olduğu hususunda) iman ettik. Artık bundan sonra Rabbimize hiçbir şeyi şirk (ortak) koşmayız dediler.
 
ya iyi ama aha kısa olamaz mı???
 
Geri
Üst