sapanca

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
sapanca
sapanca düğün mekanları sapancada ne yenir mekanlar sapancada nerede yemek yenir kır düğünü mekanları
SAPANCA uzun, düzgün sahili ve temiz gölüyle, çevresinde gezebileceğiniz yerlerin fazlalığıyla, sakin bir haftasonu geçirmek için ideal bir belde.. Gezilecek yerlerin birbirine olan yakınlığı sebebiyle gününüzü dolu dolu geçirmeniz mümkün.

Gezilecek yerler

İstanbul başta olmak üzere civar kentlerde yaşayanlar,yakınlığı ve bir göl ve yeşillikler beldesi olması sebebiyle son dönemde kısa süreli tatiller için Sapancayı tercih ediyorlar. Özellikle göl civarına kurulan turistik tesisler, Maşukiye, Kırkpınar gibi yerleşim birimlerindeki tatil köyleri ve yazlıklar bu yoğun talebi rahatlıkla karşılıyor.

Sapanca'nın Zengin Florası. Sapanca, iklimin, toprak yapısının kendisine verdiği avantajlar sayesinde çok zengin florasını insanların rehabilitasyonuna sunuyor. Sapancanın zengin florası içinde, geniş yapraklı ağaçlardan; meşe, kayın, gürgen, kestane, kızılağaç, kavak, dişbudak, ıhlamur, huş, akça ağaç ve çınar, iğne yapraklı ağaçlardan; sarıçam, kızılçam, karaçam, fıstık çamı, göknar, ladin, sedir, ardıç, selvi türleri ile onlarca değişik süs bitkisi bulunuyor..

İlçede 150 kadar süs bitkisi üretimi yapan küçük ve orta ölçekli işletme mevcut. Sapanca'ya gelen ziyaretçiler doğal ortamında görüp dokunduğu, kokladığı, ağaç ve süs bitkisini alıp yaşadığı mekanlara taşıyabilme fırsatını bulabiliyorlar.

Maşukiye. Yeşilin bütün tonları görebileceğiniz Maşukiye,sık bitki örtüsü, birçok yürüme alanlanı, şelale, çağlayan seslerinin kuş sesleriyle bütünleştiği bir cennet bahçesi görünümünde.. Yapacağınız en güzel şey alabalık vadisinin yukarı bölümlerine tırmanmak. Lokantarın bittiği yerde toprak yol sizi istediğiniz yere götürüyor. Yol boyunca göreceğiniz meşe, kestane gibi ağaçlardan oluşan yeşil doku size arkadaşlık ediyor.
MAŞUKİYE
mas01.JPG

Yürüyüş iştahınızı açtıysa vadiye geri dönerek kır lokantalarında alabalık yiyebilir, yemek sonrası pınar suyuyla demlenmiş çayınız yudumlayabilirsiniz.

Kartepe. Son senelerde gelişme gösteren bir diğer bölge de Maşukiye yakınlarındaki Samanlı Dağlarından en yükseği olan Kartepe.. Nisan aylarında zirvesine tırmandıkça bembeyaz örtüsüyle sizi kucaklıyor. Burada kurulan yeni tesisler ile kış turizmi de gelişmeye başlıyor.

sapanca3_b.jpg


NE YENİR
Gölden çıkan taptaze alabalıklar, iştah kabartıcı...Maşukiye civarındaki kır lokantalarında nefis tereyağında kızartılmış alabalıklardan tadın deriz. Ayrıca İstanbul Alabalıkevi'nin kiremitte pişmiş alabalığı ve yanında kiremitte peynir ve mantarı da haklı bir üne sahip....

Sapanca gişelerinden yaklaşık 300 metre ileride bulunan Dedeman Gölevi de zengin bir menüye sahip! Gölevinde akşam çayının yanında nefis tatlılardan tadabilirsiniz.


NEYLE GİDİLİRİstanbul'dan Adapazarı'na bağlı Sapanca'ya gelmenin en kısa yolu, ücretli TEM Otoyolu üzerinden.İzmit'ten sonra birden karşınıza çıkan Sapanca Gölü ve gölü çevreleyen yeşillik hemen içinizi açmaya başlıyor.

Otomobille yolculuk etmekten usanmış olanlar Sapanca'ya trenle keyifli bir yolculukla da ulaşabilirler.

İstanbul-Sapanca arası yaklaşık 150 km.Maşukiye ise Sapanca’ ya 8 km. uzaklıkta. Sapanca kavşağından Maşukiyeye sapıyorsunuz.

Tren yolculuğunu da tercih ettiyseniz Maşukiye İstasyonu'nda iniyorsunuz. İstasyon ile Maşukiye arası yaklaşık 1 km.
 
Geri
Üst