1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.135
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Şifalı bitkilerin yan etkileri

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  ginkgo biloba yan etkileri kava kava bitkisi biberi saw palmetto yan etkileri bitkisi nasıl kullanılır Farklı ilaçların kullanımı ile ilaçların şifalı bitkilerle kullanımından doğacak ters reaksiyonların ölüme neden olabileceği belirtildi.
  İleri Etkili Teknoloji Değerlendirme Merkezinden (HiTEC) Janet Martin, farklı ilaçların kullanımı ile ilaçların şifalı bitkilerle kullanımından doğacak ters reaksiyonların ölüme neden olabileceğini söyledi.
  2. Uluslararası Hasta Güvenliği Kongresi’ne katılan Martin, ilaç-ilaç ve ilaç-bitki etkileşimlerin zaman zaman ters etki yaratabildiğine dikkati çekti. Martin, ABD’de 1998-2005 yılları arasında ilaç kullanımı hatalarından dolayı hastanede ölüm oranlarının, önceki yıllara oranla 3 kat arttığına işaret ederek, ilaç kullanımındaki hatalardan kaynaklanan ölümler arasında ’farklı ilaç kullanımında farmakolojik ajanların birbirini olumsuz etkileyip ters etki yaratmasının’ önemli yer tuttuğunu vurguladı. Martin, özellikle 65 yaşın üzerindekilerde ve çocuklard ilaçların etkileşimlerinin ters olması nedeniyle ölüm riskinin arttığına dikkati çekti.
  "Aspirin kullanımına dikkat!"
  Aspirinin diğer ilaçlarla etkileşime girdiğinde kanama ve kan basıncının yükselmesi riskini artırabildiğine işaret eden Martin, "Özellikle romatizmal hastalıkların tedavisindeki ilaçlarla kullanıldığında daha çok yaşlı hastalarda ölüme varan sonuçlara neden olabilir" dedi.
  İlaçların bilinçsizce şifalı bitkilerle kullanımının da ölümcül
  olabileceğine dikkati çeken Martin, sarımsak, zencefil, ginkgo biloba gibi bitkilerin kandaki pıhtılaşmayı azalttığını söyledi. Martin, bu nedenle asprin ve ağrı kesici kullananlar ile cerrahi müdahalede bulunulacak kişilerin bu bitkileri kullanmamaları gerektiğini kaydetti. Martin, şifalı bitkilerden "ginseng"in ters bir etkileşimde uykusuzluk, baş ağrısı, mide bulantısına, biber ailesinden gelen "kava" bitkisinin karaciğer yetersizliği ve epileptik reaksiyona, koni çiçeği olarak da bilinen "echinacea"nın kandaki pıhtılaşmanın artmasına, Kuzey Amerika kökenli "saw palmetto"nun kadınlık hormonu östrojenin daha çok salgılanmasına neden olduğunu söyledi.
  Martin, insanların bitkisel kaynaklı ilaçların da kendi farmakolojik

  özellikleri ve yan etkileri olduklarını unutmaması gerektiği dile getirdi. Şifalı bitkiler
  Türkiye’de gümüş kaysı, fil kulağı, kız saçı, Çin yelpaze çamı gibi
  isimlerle de anılan ’ginkgo’, devamlı dikkat gerektiren veya yoğun ve stresli işlerde çalışanların, dikkat, enerji ve performansını artırmak için öneriliyor. Ginkgo, hafıza ve konsantrasyonu güçlendirirken aynı zamanda enerji takviyesi de sağlıyor.
  Kök şeklindeki gövdesinden yararlanılan bir Güney Pasifik biber bitkisi ’kava’, sakinleştiricilerle benzer etki yaratıyor. Sindirim sistemindeki gazı gideren, boğaz ve broşlardaki iltihabı çözen zencefil, hamileliğin başlangıcındaki sabah bulantılarını da gideriyor. Sakinleştirici etkisi olan kava, migren tipi baş ağrılarını azaltıyor.
  Ginseng bitkisinin kökü, canlılığı, cinsel gücü artırıcı, gençleştirici
  etkisi dolayısıyla Çin, Japonya ve Kore’de yüzyıllar boyunca çok değer gördü. Önemli miktarda germanyum ihtiva eden sarımsak, antibiyotik etkili, vücudun bağışıklık sistemini destekliyor, fiziksel dayanıklılığı artırıyor, kan basıncını düzenliyor ve kolesterolü düşürüyor.
  Cinsel organlar ve böbrekler için tonik ve besleyici özellikleri olan
  saw palmetto, erkeklerde prostat bezleri üzerine çok olumlu ve faydalı etkiler yapıyor, cinsel performansı artırıyor.
  Solunum sistemi rahatsızlıklarında kullanılan ’echinacea’ (Kirpi otu) soğuk algınlığı, grip, otitis media, öksürük ve bronşit tedavisinde kullanılıyor.  kaynak: MİLLİYET


   
Şifalı bitkilerin yan etkileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şifalı bitkilerimizden

  şifalı bitkilerimizden

  acı elma yağı Salvia Triloba Gaz söktürücü, midevi, ter kesici, idrar artırıcıdır. Haricen yara iyi edici ve antiseptik olarak kullanılır. acı yonga Lignum Quassiae İştah açıcı, kuvvet verici, kurt ve ateş düşürücü altınotu Herba Ceterachi İdrar söktürücü ve kabız etkileri vardır. Basura karşı, haricen kullanılır. amber Ambra Grisea Kaşalot balığından elde edilir. Kalbi...
 2. Kızamık Aşısı Yan Etkileri

  Kızamık Aşısı Yan Etkileri

  Kızamık Aşısı yan etkileri Kızamık Aşı etkileri kızamık komplikasyon Aşılar elbette ki çocuklarımızı bulaşıcı hastalıklardan korumak için uyguladığımız tedbirler. Yalnız bazen bu aşılar da yan etki yapabilir. Mesela kızamık aşısı.. Aşılanan çocukların yüzde 6'sında aşıdan altı gün sonra görülen ateş, 5-6 gün kadar sürebilir. Aşıya bağlı kızamık döküntülerine ise oldukça ender rastlanır.
 3. Mmr Aşısı Yan Etkileri

  Mmr Aşısı Yan Etkileri

  Mmr Aşısı Yan Etkileri nelerdir acilen Mmr Aşısı Yan Etkilerini yazarsanız çok sevinirim.
 4. Acı Kavun Bitkisinin Yan Etkileri

  Acı Kavun Bitkisinin Yan Etkileri

  Acı Kavunun Zararları Acı Kavunun zararları nelerdir Acı kavunun yan etkisi varmı Her ne kadar şifalı olsalar da bilinçli bir şekilde kullanılması gerkeen bitkilerden acı kavunun yan etkileri ile ilgili olarak sizlerle paylaşabileceğimiz bilgiler şöyle melekler :) Taze öz su dahilen kullanılmamalıdır. Karin ağrısıyla belirlenen zehirlenmeler yapar, fazlaca alınırsa kalın bağırsağı tahriş...
 5. Bu 15 Bitkinin Yan Etkilerine Dikkat!

  Bu 15 Bitkinin Yan Etkilerine Dikkat!

  bitkilerin yan etkileri, zararlı bitkiler, hangi bitkiler zararlı Sevgili melekler, Sağlık Bakanlığı, internet üzerinden satışı yapılan ve son dönemde kullanımı hızla artan tıbbi bitkiler konusunda uyardı. Daha önce yayınladığı zararlı tıbbi bitkiler listesine yenilerini ekleyen Sağlık Bakanlığı, vatandaşların bilinçlenmesi ve gelişigüzel bitki kullanımının azaltılması için oluşturduğu yeni...

Sayfayı Paylaş