1. BöğüRTLen

  BöğüRTLen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  sıkıntılı alanlar için pratik çözümler

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında BöğüRTLen tarafından paylaşıldı.

  Sıkıntılı Alanlar İçin Pratik Çözümler
  [​IMG]
  Şimdi evinizde unuttuğunuz köşeleri, dar alanları hatırlama vakti. Size sıkıntı yaratan alanları yeniden değerlendirin.
  Evlerimizde çoğu zaman nasıl başa çıkacağımızı bilemediğimiz alanlarla karşı karşıya kalırız. Garip kıvrımlara sahip köşeler, merdiven boşlukları, şöminelerin çevresi, holler ve merdiven sahanlıklarında çoğu zaman ne yapacağımızı bilemeyiz.
  Oysa biraz yaratıcı düşünce ile bu alanlar yaşama alanlarına çevrilebilir; hatta evlerin vazgeçilmez köşeleri haline gelebilir. Pratik çözüm önerilerimize göz atarak evinizde saklı potansiyeli ortaya çıkarmaya ne dersiniz?
  Sıkıntılı alanların şekline kolayca uydurabileceğiniz modüler mobilyaları tercih edebilirsiniz. İster uzun ve dar bir koridor, ister merdiven altındaki alanlar olsun kolaylıkla mekanın şekline uygun bir tarz yaratabilirsiniz.
  Dar alana bir konsolu rahatlıkla sığdırabilirsiniz, böylece mektuplarınızı ve faturalarınızı saklamak için akıllıca bir depolama yöntemi geliştirmiş olursunuz. Duvarlarınızı da kullanmayı ihmal etmeyin.
  Radyatörlerinizi gizleyebileceğiniz dolaplar kullanın. Hoş olmayan bir görüntüyü ortadan kaldıracağınız gibi, değişik aksesuarlarınızı da bu dolapların üzerinde kullanabilirsiniz.
  Kapıların ve pencerelerin üstlerinde, merdivenlerin yanlarında kullanmadığımız bir sürü alan vardır. Bu alanları kitaplık olarak değerlendirebilirsiniz. Giriş holü, merdiven ve koridoru aynı tarzda düzenleyebilir; aynı ya da benzer duvar rengi ve yer döşemesi kullanabilirsiniz. Hole açılan odaları tamamlayıcı tonlarda boyayarak bütünlük yakalayabilirsiniz. Kapı ve mobilyaları da aynı tonlarda boyayarak uyumlu havayı tamamlayabilirsiniz.
  HOLÜNÜZÜ YENİDEN KEŞFEDİN
  Evler hakkında ilk izlenimi genellikle hollerden elde ederiz. Ancak holler aydınlık, davetkar ve sıcak olmak yerine genellikle karanlık, çok sayıda kolonu barındıran ve bir çok kullanılmayan eşyaya ev sahipliği yapan alanlar olarak görünür. Oysa ki, fazlalıkları ortadan kaldırıp akıllı depolama çözümleri üreterek ve birkaç ufak dekorasyon hilesiyle çoğu kez gözden kaçırdığımız ve değersiz gördüğümüz bu alanları en iyi şekilde değerlendirmek mümkün.
  HOLDE DEKORATİF DOKUNUŞLAR
  Pratik yer döşemelerini tercih edebilirsiniz. Cilalanmış ahşap yer döşemeleri, üzerine atacağınız bir kilimle muhteşem görünecektir. Halıdan vazgeçemeyenlerdenseniz leke ve kirleri gizleyen türleri tercih etmenizde fayda var. Parke, vinil, PVC rulo, laminant, plastik ya da kauçuk esaslı döşemeler de iyi birer alternatif oluşturabilir.
  Dayanıklı duvar kaplamaları holler için uygun olabilir. Temizlenebilen türden duvar kağıtları, yıkanabilir türden boyalar, duvarlar için iyi bir seçenektir. Alçak duvarları paneller yardımıyla darbelere karşı koruyabilirsiniz. Bu paneller darbe alsa bile kolayca boyanabilir olduğundan tüm duvarı boyamaktan kurtaracaktır.
  Tavan ve koridorlara loş ışıklar yerleştirebilir ya da ayarlanabilir anahtar takarak gece boyunca düşük ayarda kullanabileceğiniz bir aydınlatma oluşturabilirsiniz. Karanlık köşelere spot ışıkları takabilirsiniz. Karanlık koridorlarda açık renkleri kullanmak aydınlık bir mekan yaratmanızı sağlayacaktır.
  MERDİVEN SAHANLIĞINI DEĞERLENDİRİN
  Birçok ev uzun ve dar bir merdiven sahanlığına sahiptir. Çoğu kez de bu alan, odalar arası geçişi sağlamak dışında bir amaçla kullanılmaz. Gün ışığı almadığı için dekorasyon açısından evlerin en zorlayıcı bölümlerinden birisidir. Birkaç küçük değişiklikle merdiven sahanlığınızı aydınlık bir alana dönüştürebilirsiniz.
  Dar alanlar için ince uzun mobilyaları tercih etmenizde fayda var.Merdiven sahanlığını değerlendirmek için kompakt oturma köşeleri oluşturmanız da mümkün. Elinizden geldiğince aydınlık bir merdiven sahanlığı yaratmaya çalışın. Sahanlığınızda pencere varsa, ışığın içeri girmesini önlemeyecek ince perdeleri tercih edebilirsiniz.
  Merdiven sahanlığınızda pencere yoksa tavanınıza cam paneller yerleştirebilir ya da cam kapılar yaptırabilirsiniz. Merdivenler için iyi bir aydınlatma sistemi gerekir. Örneğin basamak aralarına düşük voltajlı gömme aydınlatma üniteleri yerleştirebilirsiniz.
  Karanlıkta kalmış bir köşeyi masa ya da konsol üzerine koyacağınız bir masa lambası ile aydınlatabilirsiniz. Merdiven boşluğuna dolap yerleştirebilir; böylece dağınıklık yaratan eşyaları saklayabilirsiniz.
  Ayakkabılar, kitaplar ya da ev eşyalarını saklamak için gömme dolap, modüler mobilya ya da raf iyi çözümler. Duvara monte edilen kancalar ile montlarınız için vestiyer oluşturabilirsiniz.
  MERDİVEN BOŞLUKLARI ATIL KALMASIN
  Genellikle evlerde merdivenlerin altında kalan boşluklar oldukça geniş bir alan kaplar. Bu nedenle de dolap monte etmek için idealdir. Aynı zamanda merdiven altındaki boşluklar depolama alanları olarak da kullanılabilir. Merdiven boşluklarını daha farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Bu mekanda oturma ya da çalışma alanları oluşturabilirsiniz.
  Merdiven boşluğunu bir tür galeriye dönüştürebilirsiniz. Çerçevelediğiniz resimlerinizi ya da sevdiğiniz heykelleri uygun bir aydınlatma yöntemi ile burada sergileyebilirsiniz. Merdiven boşluğunu ikinci bir tuvalet ya da duş kabini kurarak değerlendirebilirsiniz.
  Merdiven boşluğunda faturalarınızı rahatça takip edebileceğiniz, mektup yazabileceğiniz bir alan yaratabilirsiniz. İhtiyacınıza göre çekmece, raf ya da dolap yerleştirebilirsiniz. Mutfağınızda çocuklarınızın aaaalerini yapabilecekleri ya da boyama yapabilecekleri bir alan oluşturmanız mümkün. Mutfakta onlara ayıracağınız küçük bir masa ile hem kendi işlerinizle meşgul olabilir, hem de çocuklarınızla ilgilenebilirsiniz. Mutfak bankosunun yanına yerleştireceğiniz bir masa ile çok yönlü bir kullanım da sağlayabilirsiniz. Böylelikle kullanmadığınız bu köşeyi kendiniz ve çocuklarınız için kullanışlı hale getirebilirsiniz.
  KÖŞELERİ KEŞFEDİN
  Unutulup giden bir köşeye ikinci bir kez bakarak bu alanı evinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu köşede çalışma alanı yapabilir ya da monte edeceğiniz raflarla depolama alanı oluşturabilirsiniz.
  SIKINTILI KÖŞELERE ÇÖZÜM
  Kullanmadığınız bir alanı, odanızda hakim olan rengi bütünleyen veya o tona kontrast oluşturacak bir renge boyayabilirsiniz. Dokulu bir duvar kağıdı veya aaaalik bir renk kullanırsanız çarpıcı bir etki yaratırsınız.
  Küçük bir alanda derinlik, aydınlık ve ferahlık hissi yaratmak için ayna kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız bir köşeyi basit bir raylı sistem kullanarak askı haline getirebilirsiniz. Bu alanlarda doğru aydınlatma seçimi önemli. Gömme ışıklandırma sistemi ya da düşük voltajlı raf aydınlatmaları bu alanlar için pratik çözümler.
  Ancak güvenliğiniz için etraflarında kağıt, kitap gibi yanıcı malzemeler bulundurmayın. Mutfağınızda kullanmadığınız bir alanı ufak bir kahvaltı masası yerleştirerek şirin bir köşeye çevirebilirsiniz.
  HER ALANI DEĞERLENDİRİN
  Yüksek bir tavanınız varsa, kapılarınızın ve pencerelerinizin üzerinde kitaplarınızı koyabileceğiniz raflar için yeterince geniş bir alanınız da var demektir. Bu alanları ve köşeler gibi ölü bölümleri bu tip pratik rafları monte etmek için kullanabilirsiniz.
  Girintili çıkıntılı köşelere raf sistemi kurmak en hızlı ve en pratik yöntemdir. Pencere üzerine monte ettiğiniz dar bir raf, sepetler ve kutular için; kapı üzerine monte ettiğiniz bir raf ise hafif eşyalar için uygun olabilir. Buzdolabı üstündeki boşlukları da hafife almayın.
  Balkon penceresinin önü ya da evinizin cumbası, yerleştireceğiniz bir kanepe ya da koltukla evin en can alıcı noktası haline gelebilir. Bu alanda kutu ve sandıklardan konforlu bir oturma alanı oluşturabilir, sandık ve kutuları depolama ünitesi olarak kullanabilirsiniz.

  kaynak:evdose.com

   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: sıkıntılı alanlar için pratik çözümler
  bilgiler için saol canım emeğine sağlık
   
 3. BöğüRTLen

  BöğüRTLen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: sıkıntılı alanlar için pratik çözümler
  rica ederim ablacım=) sen de sağol=)
   
 4. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: sıkıntılı alanlar için pratik çözümler

  emeğine sağlık canım teşekkür ederim bilgiler için
   
 5. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: sıkıntılı alanlar için pratik çözümler ellerine sağlık canım

   
sıkıntılı alanlar için pratik çözümler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Makyaj hataları için pratik çözümler

  Makyaj hataları için pratik çözümler

  Makyaj hatalırınızdan kurtulmak için sizlere bazı pratik önerilerde bulunmak istiyorum bu önerilerle kusursuz görünümde bir makyaja sahip olabilirsiniz Makyaj sırasında ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka bir takım hatalar yaparsınız. Kimi zaman eliniz titrer, kimi zaman aceleden hata yaparsınız. İstenmeyen sonuçlarla karşılaştınızda hemen telaşlanmayın. Onları da çözmenin yolları var....
 2. Saç güzelliğiniz için pratik çözümler

  Saç güzelliğiniz için pratik çözümler

  Güzelliğin çerçevesidir saçlarımız... Tıpkı cildimiz gibi, saçlarımızda her daim bakım ister... "Saç bakımı yapacak kadar zamanım yok" diyen Melek'ler, işte size saç güzelliğiniz için pratik çözümler! Saç boyasının hemen akması Kına, boya, ya da geçici boya, mutlaka her yıkamada biraz kan kaybediyor. Bunu engellemek için son durulama suyuna bir miktar sirke karıştırın. Ekşi,...
 3. Göz şişmeleri için pratik çözümler

  Göz şişmeleri için pratik çözümler

  göz şişmesi,göz şişliği,göz şişlikleri,göz şişliğine ne iyi gelir,göz şişliği için Uyku eksikliği veya fazlalığı, alkol kullanımı gibi etkenler sonrası sabah uyandığınızda aynada şişmiş gözlere bakmak istemiyorsanız bir gece önceden almanız gereken birkaç basit önlem var. Çok az ya da çok fazla uyku, bir gece önce alınan alkol, aşırı tuz ve kafein, sabahları şiş gözlerle uyanmanın başlıca...
 4. Sivilce İçin Pratik Çözümler

  Sivilce İçin Pratik Çözümler

  Kızlar bu tarifide az önce Saba Tümer'de görüp sizlerle paylaşmak istedim :) Bu tarifi mutlaka uygulayacağım bakalım işe yarayacak mı :) 1 çorba kaşığı maden suyu ve elma sirkesini karıştırıp yüzümüze sürecekmişiz eğer ki bunlar olmazsa başka tarif verdi onuda yazayım 200 gr. suya karbonat katıp yüzü temizleyecekmişiz. Belki birçoğunuz bu tarifleri biliyordu ama bilmeyenler için eklemek...
 5. Kepek Sorunu İçin Pratik Doğal Çözümler

  Kepek Sorunu İçin Pratik Doğal Çözümler

  kepek sorunu, kepeğe ne iyi gelir, kepeğe bitkisel çözüm Kadın ve erkeklerin ortak saç sorunlarından biri olan kepek, özellikle koyu renk giysiler de kendini çok daha belli ederek hoş olmayan bir görüntü teşkil eder. Kepek sorunu mevsimsel değişikliklere bağlı olduğu gibi saç yapısı ve kulllanılan yanlış kozmetik ürünler yüzünden olabilir. Sağlıkla ışıl ışıl kepeksiz bir şekil de parlayan...

Sayfayı Paylaş