Şimdiki Zamanda Yaşamak.

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Şimdiki Zamanda Yaşamak.
Anladım ki geçmiş ve gelecek bir hayal, tek sahip olduğu zaman ise şimdiki zaman…

Şimdiki zamanda yaşamak demek uyanık olma, şu anda yaşadıklarımızın farkında olmak demektir. Tüm hislerimiz ve düşüncelerimiz şu andadır,şu dakikalarla ilgiliyizdir, geçmiş ya da gelecekle ilgili değilizdir. Geçmiş geçmiştir.Artık onu değiştiremeyiz, gelecek ise henüz gelmemiştir bu yüzden neler olacağını hiçbir zaman bilemeyiz.

Doğru, yaşamın sadece anlardan ibaret olduğudur. Yaşam, şu anda içinde olduğumuz dakikadadır.

Aşağıda bir öğretmenin,öğrencisine şimdiki zamanla ilgili aktarımını okuyacaksınız:

Öğretmen: Şimdiki zamanda yaşamak seni tüm korku, endişe ve kaygılarından kurtulmanı, zamanını boşa harcamamanı ve negatif düşüncelerden arınmanı sağlar. Eğer sürekli geçmişte yaşadıklarını düşünürsen, tüm duygu ve düşüncelerin seni geçmişe götürür.Yaşanmış ve bitmiş olayları bilinçsizce tekrar tekrar yaşarsın. Zihnin geçmişle gelecek arasında bir yerlerde kalır ve hangisinin gerçek olduğunu bile bilmeden kendinle çatışmaya başlarsın. Bu da zihninin sürekli dolu ve rahatsız edici olmasını sağlar.

Benzer şey sürekli geleceği düşünmek içinde geçerlidir. Eğer geleceği planlamak ve şekillendirmek adına geleceği düşlemek bize başarı getirir. Fakat aklını sürekli gelecekte olmasını muhtemel gördüklerin üzerinde meşgul edersen bu da tıpkı geçmişi düşünmek gibi zihnini rahatsız edici bir sürü düşünceyle doldurur.

En iyi yaklaşım tarzı direk olarak zihnini şu ana çevirmektir. Yani şu dakikada yaptığın işe, şu dakikadaki hislerine, şu anda çevrende olup bitenlere odaklanmandır. Aklını gereksiz kaygı ve endişelerle değil şimdiyle meşgul etmelisin.

Öğrenci: Yani söylemek istediğiniz geçmiş ya da geleceği hiç düşünmemek mi?

Öğretmen: Geçmişten öğren, gelecek için plan kur ama şimdide yaşa. Geçmişi değiştiremezsin, gelecekte de yaşayamazsın yaşayacağın tek zaman dilimi olan şimdide yaşamalısın. Aslında belki de yaşamak dediğin, geçmişten ders alarak geleceğini şekillendirmek adına şimdide yaptıklarındır…

Şimdide yaşarken şu dakikada yaptığınız işe odaklanırsın, onu en iyi şekilde yaparsın ve orada eğlenirsin. Şimdiki zamanda yaşayan insanın, ne zamanını gereksiz işlerle harcayacak vakti vardır ne de geçmiş ya da gelecekle ilgili olumsuzlukları düşünecek vakti vardır.

Şimdiki zamana uyan ve yaşa onu!

Geçmişte yaşadığın olayları tekrar tekrar yaşarsan aklını kaybedebilirsin. Gelecek içinde sürekli endişelenirsen hiçbir şey kazanamazsın. Ama şimdiye odaklanırsan zihnini gereksiz külfetlerden arındırır ve huzuru bulabilirsin.

alıntı
 

Benzer İçerikler

Angel_tears
Cevaplar
1
Görüntüleme
875
ömür_
Ö
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
746
M
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
356
Uzman SühaN
Uzman SühaN
melegim
Cevaplar
0
Görüntüleme
742
melegim
melegim
Üst