1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sperm Analizi

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  sperm hareketsizliği sperm hareketsizliğinin tedavisi hareketsizliği tedavisi oligospermi hareketsizliğinin nedenleri Sperm analizi, tedavinin planlanmasında çok önemli değere sahiptir. Bu nedenle, iyi bir merkezde, bu işten anlayanlar tarafından yapılması gerekir. Eksik, yetersiz veya yanlış yapılan bir tahlil, yanlış tedavi planlanmasına, zaman kaybına ve tekrar tahlil istenmesi nedeniyle mali kayıplara neden olabilir.

  Tedaviyi planlayan ve uygulayan doktorun sperm analizini yeterli şekilde değerlendirmesi hayati önemi olan bir konudur. Ayrıca, spermin nasıl ve hangi şartlarda alınması gerektiği de erkeğe iyice anlatılmalıdır.

  Sperm tahlili için erkeğin 2-7 gün arası boşalmaması gerekir. Sperm verirken su, tükrük, sabun veya başka bir kayganlaştırıcı kullanılmaması gerekir. Sperm odası gürültüden uzak, sakin ve sessiz bir ortam olmalı, gözden uzak bir yerde bulunmalıdır. İçinde lavabo, temizlik malzemeleri, rahat bir oturma imkanı olmalıdır. Bazen uygun olmayan şartlarda sperm vermek zorunda kalan erkekler bu konudan şikayetçi olmaktadır. Sperm vermede sorun yaşayanlar için gerekli imkanlar sağlanmalıdır.


  Azospermi:

  Erkeğin menisinde canlı veya cansız hiç sperm hücresi olmamasıdır. Bu durum 2 şekilde ortaya çıkar:

  Tıkayıcı tip: Burada erkeğin yumurtalıklarında (testis) sperm hücre yapımı olmasına rağmen hücreleri ileten kanallarda tıkanıklık olması nedeniyle (daha önce geçirilmiş iltihabi bir hastalık gibi) sperm hücreleri dışarı çıkamaz. Bu hastalarda enjektör ve iğne yardımı ile sperm kanallarından hücre alınır. (tesa, mesa, pesa)

  Hücre yapımının olmaması: Burada ise sperm hücresini yapımı ya hiç olmamakta, ya da hücre olgunlaşması tamamlanamadığı olgun sperm hücresi bulunmamaktadır. Bu tip azospermi pek çok nedenden olabilir: Ör: İnmemiş testis, genetik kaynaklı gibi. Bu hastalarda testislerden iğne yardımı ile hücre aranır (tesa). Eğer hücre bulunamazsa testislerden biyopsi ile çok küçük parçalar alınır ve hücre aranır (tese, mikrotese)

  Her iki azospermi tipinin ayırıcı tanısında

  Sperm analizi

  Erkeğin muayenesi

  Erkeğin hormon tetkiklerinin

  Erkeğin genetik tetkikinin yapılması gerekir.

  Tıkayıcı tipte olan azospermi de hücre bulunma şansı hemen hemen kesindir ve başarı şansı yüksektir,

  Hücre yapımının olmadığı veya çok az olduğu ikinci tipte hücre bulunma şansı %30-50 dir. Eğer hücre bulunamazsa en az 6 ay ara ile biyopsi tekrar edilebilir.

  Bazı durumlarda, azospermi tanısı konulanlarda nadir de olsa tekrar yapılan menide yapılan sperm analizinde çok az sayıda canlı hücre bulunabiliyor. Bu nedenle, hastaların her zaman dikkatli değerlendirilmesi gereklidir.  Bu genel bilgiler dışında, her erkeğin kendi özel durumuna göre bir değerlendirme yapılıp ileriye yönelik tüp bebek şansı ayrıca ayrıntılı olarak tartışılıp ona göre karar verilmelidir.  İmmotil sperm: (%100 Hareketsiz)

  Erkeğin menisinde hareketli sperm hücrelerinin olmayışıdır. Burada hücrelerin kuyruk yapısında bir anormallik söz konusudur. Hücre sayısı değişik olabilir. Burada, iki durum söz konusudur:

  Hücrelerin hepsi ölüdür

  Hücrelerin bir kısmı canlıdır fakat hareket yeteneğini kaybetmiştir.

  Bunun için canlılık testi yapılır. Bu test sonucuna göre uygun vakalarda tüp bebek yaplır. Eğer canlı hücre yoksa erkeğin testislerinden biyopsi ile sperm hücresi aranır.  Oligospermi: (Sayı)

  Sperm hücrelerinin sayı olarak azlığını ifade eder. Eğer, sperm hücre sayısı 20 milyon/ml den az ise oligospermi tanısı konur. Bu azlığın derecelerine göre tedavi düzenlenir.  Astenospermi: (Az Hareketlilik)

  Sperm hücrelerinin hareket azlığını ifade eder. Burada:

  Hızlı ileri hareketli (hiperaktif) (a)

  Yavaş hareketli ((IMG: Misafirlere Kapalı Link )

  Yerinde hareketli ©

  Hareketsiz (d)

  Şeklinde bir sınıflandırma vardır. Tedavinin planlanmasında özellikle Hiperaktif olanlar önemlidir.  Teratospermi: (Şekil farklılıkları)

  İnsan sperm hücrelerinin kendine has “iğ” şeklinde bir baş yapısı vardır. Bazen sperm başı değişik şekillerde olur. Her normal sperm analizinde bazı hücrelerin “anormal şekilli” şeklinde yazıldığı görülür ve belli bir yüzde ile ifade edilir. Eğer, anormal şekilli sperm hücrelerinin oranı hemen hemen % 100 ise teratospermiden bahsedilir. Bu tanı bazen hastalarda kaygılara yol açmaktadır. Sanki bu hücrelerle tüp bebek yapılırsa ve gebelik oluşursa bebeğin anormal olmasından korkulmaktadır. Halbuki, bu tip hücreler doğal yollardan kadının yumurtasını dölleyemezler; ancak, tüp bebek uygulamasında kullanılabilirler.

  Şunu unutmamak gerekir: Tüp bebek uygulamalarında sperm hücreleri ne durumda olursa olsun, gerek duyulduğunda genetik testlerin yapılmasından kaçınmamalıdır. Tedavilerin ayrıntıları çiftlerle beraber tartışılmalıdır.  Aglütinasyon: (Kümeleşme)

  Sperm hücrelerinin baş, kuyruk gibi bölgelerinden irili ufaklı kümeler oluşturmasıdır. Bu durumda sperm hareket etse bile yerinden ayrılamadığı için yumurta dölleme kabiliyetini kaybetmiştir. Bu durmda mutlaka sperm yıkama yapılarak değerlendirilmelidir. Genellikle menide bulunan bazı bağışıklık maddeleri bu duruma yol açabilir.  Sperm yıkama:

  Günümüzde sperm analizinin artık ayrılmaz bir parçası olmuştur. Yıkama yapılmadan bir sperm analizini değerlendirmek çok sağlıklı olmamaktadır. Bazı özel hücre kültürü sıvıları ile meni yıkanarak istenmeyen maddeler ayrılarak sağlıklı sperm hücrelerinin değerlendirilmesi mümkün olmaktadır.  Kruger Testi:

  Bu test sperm şekline göre yapılan özel bir değerlendirmedir. Sonuçlar infertilite tedavisinin planlanmasında önem arzeder. Şöyle ki:

  %14 ve üzeri normal, doğal ilişki veya aşılamaya uygun

  %5-13 sınırda, yıkama sonuçlarına, ve diğer infertilite nedenlerine göre karar vermek gerekir

  %4 ve daha az ise tüp bebek gerekir.

  Kruger kriteri azaldıkça spermin yumurtayı dölleme yeteneği de azalmaktadır.  Diğer kriterler:

  Sperm hücrelerinin değerlendirilmesi genellikle meni alındıktan 2 saat sonra değerlendirilmektedir. Özellikle bazı durumlarda 2. saatte hücre hareketi yüzdesi iyi iken, 6 ve daha ileri saatlerde bu yüzdenin hızla azaldığı ve bazen % 0 olduğuna raslanmaktadır. Bu önemli bir kriterdir

  Menide toplam ileri hareketli sperm sayısı 5 milyon altında ise tüp bebek daha iyi bir tedavi yöntemdir.

  Meni miktarı normalde 2-7 cc olarak kabul edilir. Bazen 2 cc altında meni elde edilir. Bu az miktar meni ile doğal yoldan gebe kalma şansı çok düşüktür.

  Gereksiz kullanılan bazı ilaçlar sperm analizinde tam ters bir etki ile hücre azlığına veya yokluğuna yol açabilir. Bu gibi durumlarda ilacı kestikten en az 2 ay sonra yeni bir tetkik yapılmalıdır.

  Aşırı sigara ve alkol tüketimi (özellikle 5-10 seneden fazla) sperm hareket ve sayısında azalmalara yol açabilir

  Başka bir hastalık nedeniyle alınan ilaçlar (ör: mide rahatsızlıkları, depresyon) sperm üzerinde olumsuz etki yapabilirler.


   
 2. Beyazca

  Beyazca Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  612
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Cevap: Sperm Analizi
  çok önemli bir konu bence kusue bazen erkeklerde de olabiliyor tşkler rüyam
   
 3. nergiz

  nergiz Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Sperm Analizi
  merhabalar,
  bu konu ile ilgili bir sorunum var? esim 38 yasinda, ben 30 yasindayim.
  cocuk sahibi olmak istiyoruz.5 aydir deniyoruz. gecenlerde spermogram testi yaptirdik.
  esimin test sonuclari dusuk cikti. sperm sayisi 8 mylon.bunun icin doktor.testislerde bir sorun varmi diyerekten ekografi ile gonderdi. tmiz cikti. su anda bizden ikinci bir test daha iistedi. ayni sperm analiz testi. direk olarak sonuca varmamam icin. eger yaptiracagimiz ikinci sonucta ayni cikarsa, hemen ypmasi gerekeni yapicak, belki ilk olarak ilac tedavisi ile yada direk olarak tup bebek mi onerir bilmiyoruz???
  eger ilca tedavisi zamanimizi alicak ise hic vakit kaybetmeden tup bebege basvurmak istiyoruz. eger bu konu hakkinda bilginiz var ise benimle paylasirsaniz cok sevinirm.
  tesekkurler.
  eger ilac tedavisi onerirse ne kadar suruyor bu tedavi?? ve olumlu sonuc alinma ihtimali kactir???
   
Sperm Analizi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sperm analizi ve bazı terimleri

  Sperm analizi ve bazı terimleri

  astenospermi tedavisi astenospermi nedir sperm odası aglütinasyon sperm Sperm analizinin önemi ve bazı terimler Sperm analizi, tedavinin planlanmasında çok önemli değere sahiptir. Bu nedenle, iyi bir merkezde, bu işten anlayanlar tarafından yapılması gerekir. Eksik, yetersiz veya yanlış yapılan bir tahlil, yanlış tedavi planlanmasına, zaman kaybına ve tekrar tahlil istenmesi nedeniyle mali...
 2. Açıklanamayan İnterfilite ve Sperm Analizinin Önemi Hakkında Bilgiler

  Açıklanamayan İnterfilite ve Sperm Analizinin Önemi Hakkında Bilgiler

  Bu konu; Açıklanamayan İntefilite ve Sperm Analizinin Önemi Hakkında Bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, çocuk sahibi olamayan çiftlerin doktor karşısına geldiklerinde sordukları ilk soru, "Bütün tahliller normal, eşimin hamile kalmasında bir engel yok ama çocuğumuz olmuyor.Neden ? " sorusudur. Bu sorunun cevabı ise açıklanamayan interfilitedir. Çözüm için en önemli adım ise...
 3. KİŞİLİK ANALİZİ

  KİŞİLİK ANALİZİ

  Kişilik Analizi Sertifika Programımızla öncelikle kişi kendi düşünce ve algılama biçiminin farkındalığına ulaşacak.Aynı zamanda da kişisel gelişimi için kendisine bir yol haritası çıkartabilecektir.İnsan davranışlarının altında yatan organik ve biyolojik süreçler hakkında bilgi sahibi olabilecek, öğrendiği bilgilerle iletişim deryasında fark yaratabilecektir. Kişilik türlerini canlı...
 4. Kişilik Analizi

  Kişilik Analizi

  KİŞİLİK ANALİZİ Kişilik Analizi Sertifika Programımızla öncelikle kişi kendi düşünce ve algılama biçiminin farkındalığına ulaşacaktır. Aynı zamanda da kişisel gelişimi için kendisine bir yol haritası çıkartabilecektir. İnsan davranışlarının altında yatan organik ve biyolojik süreçler hakkında bilgi sahibi olabilecek, öğrendiği bilgilerle iletişim deryasında fark yaratabilecektir. Kişilik...
 5. Sperm analizi ile ilgili merak edilenler

  Sperm analizi ile ilgili merak edilenler

  sperm testi nedir,sperm testi nasıl yapılır,sperm testi yapmak için kaç gün perhiz gerekir,sperm testi kaç kez yapılmalı,sperm testi hakkında soru ve cevaplar Meni (sperm) örneği verirken nelere dikkat etmek gerekir ? Meni örneği 3-4 günlük bir cinsel perhiz sonunda temiz bir cam ya da plastik kaba, dışarı kaçırmadan ve tercihen mastürbasyon yöntemi ile alınmalıdır . Örneklerin 2 saat...

Sayfayı Paylaş