1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.106
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Türk kadını şiddet mağduru

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Türk kadını şiddet mağduru Şiddete maruz kalan kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Polis kayıtlarına göre geçtiğimiz yıl şiddet gören kadın sayısı bir önceki yıla göre yüzde 76 arttı ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2006 yılı raporuna göre 72643 kadın şiddet içerikli suçlardan mağdur oldu. Bu kadınlardan 842’si cinayete kurban gitti, 9317 kadın ise yaralandı. Emniyet verilerinde 1113 kadının tecavüze uğradığı, 466 kadının intihar ettiği, 5852 kadının ise intihar teşebbüsünde bulunduğu da yer aldı.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın hazırladığı “2006 Yılı Faaliyet Raporu”na göre, geçen yıl 72 bin 643 kadın şiddet içerikli suçlardan mağdur oldu. Bu kadınlardan 842’si cinayete kurban gitti, yaralanan kadın sayısı 9 bin 317 oldu.

  Geçen yıl darp edilen kadın sayısı polis kayıtlarına 22 bin 884 olarak yansıdı. 5 bin 972 kadın kaçırılırken, tehdide maruz kalan kadın sayısı 9 bin 675’e ulaştı. Aile içi şiddete maruz kalan kadın sayısı 14 bin 989 olarak Emniyet kayıtlarına geçti.

  Emniyet verilerine göre, cinsel suça maruz kalan kadınların sayısında da artış oldu. Buna göre, 1113 kadın tecavüze uğradı, “ırzına tasaddi” edilen kadın sayısı 872’ye oldu.

  Evlenme vaadiyle kızlığını kaybedenlerin sayısı ise kayıtlarda 281 olarak yer aldı. Fuhşa teşvik edilen ve kadın ticaretine maruz kalan kadınların sayısı 380 olarak kayıtlara geçti.

  Geçen yıl 466 kadın intihar etti, intihar girişiminde bulunan kadınların sayısı ise 5 bin 852 oldu.

  Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerine göre 2005 yılında 41 bin 81 kadın şiddete maruz kalmıştı. Bu kadınlardan 824’i cinayete kurban gitmiş, 5 bin 257’si yaralanmış ve 13 bin 188’i de darp edildi. Aynı yıl 4 bin 111 kadın kaçırılırken, 3 bin 511 kadın tehdit edilmişti.

  Cinsel istismara maruz kalan kadınlardan 934’üne tecavüz edilmiş, 635’inin ırzına tasaddide bulunulurken, 288 kişinin de evlenme vaadiyle kızlığı bozulmuştu. Polis kayıtlarına göre aynı dönemde 455 kadın intihar ederken, 2 bin 921 kadın ise intihara teşebbüs etti.

  Emniyet verilerine göre, 2006 yılında şiddete maruz kalan kadınlardan 11 bin 2’sinin 18 ve altındaki yaş grubunda, 2005 yılında ise şiddete maruz kalan kadınların 7 bin 231’i, 18 ve altı yaş grubunda yer alıyor.
  Türk kadını şiddet mağduru
   
Türk kadını şiddet mağduru konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Kadına karşı şiddet

  "Kadına karşı şiddet

  "Kadına karşı şiddet" AİHM yolunda "Kadına Karşı Şiddet" Avrupa Birliği'ne giriş süresinde Türkiye'nin çözümlenmesi gereken sorunlardan biri. Tüm uluslararası sözleşmeler ve yasalar çerçevesinde, "Kadına Yönelik Şiddet"e karşı düzenlenen kampanyalar birbirini izliyor. Bu kapsamda 4329 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun çıkarıldı. Bu kanunun da yetmediği,...
 2. Kadına Şiddetin Bahaneleri

  Kadına Şiddetin Bahaneleri

  Kadına şiddetin bahanesi çok Bir çocuk annesi F.T.'yi birlikte yaşadığı kişi dul olduğunu öğrenince terk etti. F.T., bir otobüs firmasında hostesliğe başlayınca da 'namus' gerekçesiyle vuruldu. Ailenin Korunmasına Dair Kanun, şiddet görenin koruma altına alınmasını gerektiriyor, korumayı ihlal edenlere de altı aya kadar hapis cezası öngörüyor. Hukukçular: Kanunun uygulanması için sekiz...
 3. kadın ve şiddet

  kadın ve şiddet

  Britanya'da Her Yıl 17 Bin Kadın Namus Bahanesiyle Şiddet GörüyorHükümet zorla evlendirmeler ve namus bahanesiyle kadına uygulanan şiddete karşı harekete geçiyor. Mağdur kadın sayısı bilinenden 35 kat fazla olabilir. Britanya'da her yıl 17 bin kadar kadın "namus" bahanesiyle şiddete maruz kalıyor. Polis Şefleri Derneği'nin (ACPO) yaptığı açıklamaya göre, zorla...
 4. Kadın Kadına Şiddet

  Kadın Kadına Şiddet

  Kolombiya'da, ilaçla uyutulan hamile kadının rahminden 8 aylık erkek bebeği alınarak kaçırıldı. Polis yetkilileri, Angela Cartagena'nın, başkent Bogota'nın 70 kilometre güneybatısında, Girardot kentindeki bir sağlık kliniğinden çıkarken ilaçla uyutulduğunu belirttiler. Kadının, daha sonra çevredeki bir eve getirildiğini ifade eden yetkililer, suç ortaklarının yardımıyla mutfak bıçağı...
 5. Şiddet mağdurlarına destek

  Şiddet mağdurlarına destek

  Devlet, fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalan başta kadın ve çocuklar olmak üzere mağdura 2 bin 250 ila 26 bin lira arasında nakdi yardımda bulunacak. Şiddet mağdurunun bakım, tedavi, protez ve cenaze giderleri de karşılanacak. Uygulayan ödeyecek Devlet yaptığı yardımı suç failine örneğin kadının eşine ödetecek. Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan yasa taslağında, “Devlet veya...

Sayfayı Paylaş