Ulusal gelirdeki yüzde 31'lik büyüme yabancı sermayeyi artırabilir

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Ulusal gelirdeki yüzde 31'lik büyüme yabancı sermayeyi artırabilir
Hesaplanma yönetimindeki değişikliğin sonucunda Türkiye’deki ulusal gelirin yüzde 31 artması, yurt dışında da ilgi uyandırdı.

Financial Times gazetesi, artışın yabancı yatırımlarda hızlı bir artışa yol açabileceğini, Türkiye’nin kredi notunun yükselmesini sağlayabileceğini yazdı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, TUİK’in ulusal gelir hesaplama yönetiminde yaptığı değişikliğin sonucunda ulusal gelirin yüzde 31 arttığına dikkat çekerken “Türkiye’nin ekonomisinin önceki tahminlere göre üçte bir daha büyük. Bu, hükümetin kişi başına gelir hedeflerini güçlendiriyor ve kredi notunun yükselmesi olasılığını artırıyor” yorumunu yaptı.

“Türk ekonomisi, en çok takip edilen yükselen ekonomilerden biridir ve yabancı yatırımcılar, İstanbul borsasının yüzde 70’ine sahip bulunuyor. Yöntem değişikliği, ki bekleniyordu, yabancı sermayede hızlı bir artışa yol açabilir" yorumunu yapan Financial Times, yeni yöntemin, borcun GSYİH’ya oranına etkisine dikkat çekerken, hükümetin kişi başına geliri, 2013 yılına kadar 10 bin dolara çıkartma hedefini güçlendireceği görüşünü de dile getirdi.

YENİ YÖNTEM EKONOMİNİN DAHA DOĞRU BİR TABLOSUNU ÇİZİYOR

Yöntem değişikliğinin Türkiye’nin resmi istatistiklerini AB ülkelerindeki sistemleri ile uyumlaştırmayı amaçladığını kaydeden gazete, gözden geçirilmiş verilerin, sıkı mali politikası, güçlü bir imalat temeli, inşaattaki patlama ve yükselen yabancı sermaye ile 2002 yılından beri büyüyen bir ekonomin “daha doğru bir tablo”yu çizdiğini yazdı.

Financial Times, yeni hesaplama yöntemi sayesinde ulusal gelirde sağlanan büyümenin kayıt dışı bir kısmının “kayıt dışı ekonomisinin daha iyi hesaplanması”ndan kaynakladığını belirtti. Gazete, hükümetin IMF’nin talepleri ile kayıt dışı ekonomiyi azaltmak için vergi ve sosyal güvenlik sistemini reform etmek istediğini de kaydetti.

ANKA
 
Üst