1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Vergi yükünü azaltacağız

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönem uygulayacakları reform ve atacakları adımlarla, vergi yükünü daha da aşağıya çekecek imkanlara kavuşacakları düşüncesinde olduğunu bildirdi.
  Uluslararası Yatırımcılar Derneğinin (YASED) 27. Olağan Genel Kurul toplantısına onur konuğu olarak katılan ve “Türkiye Ekonomisi ve Uluslararası Yatırımlar” konulu bir konuşma yapan Şimşek, kayıt dışılığı azaltmada yaptırımların ve kayıt dışılığa iten faktörleri ortadan kaldırmanın önemine işaret etti. Bunların başında vergi yükünün geldiğini söyleyen Şimşek, önümüzdeki dönemde kayıt dışılığı azaltmaya yönelik bir çaba içinde olacaklarını belirtti.

  Bir yandan bütçe imkanlarını oluşturup, bu imkanlarla vergi yükünü aşağıya çekmek istediklerini, bir yandan da yaptırımları, Gelir İdaresini güçlendirmeleri gerektiğini ifade eden Şimşek, YASED üyelerine seslenerek, “Kayıt dışı sizin gündeminizin birinci maddesi ama bizim de gündemimizin birinci maddesi” diye konuştu. Şimşek, kayıt dışılıktaki sürecin bir günde oluşmadığı gibi bunun bir iki yılda tamamen ortadan kalkmayacağını, buna uzun soluklu bir mücadele olarak bakmak gerektiğini kaydetti.


  Vergi ve teşviklerle ilgili olarak da Şimşek, şunları söyledi:
  “Keşke bizim bütçe imkanlarımız olsaydı veya kamu çok çok daha küçük olsaydı veya kamunun ihtiyacı küçük olsaydı, biz aslında belki de vergileri çok çok daha aşağıya çekebilirdik. Hükümetimiz döneminde kurumlar vergisini yüzde 20'ye indirdik. Bence doğru ve cesaretli bir adım. Sonuçlarını da görüyoruz. Son derece sağlıklı bir adım olmuştur. Yine gelir vergisindeki dilimleri azalttık, oranları yani üst limitleri aşağı çektik.


  Aslında genel olarak bakarsanız bazı iş kollarında sektörlerde vergi oranları bayağı yüksek. Buradaki problem veya zorluk şöyle; bir yandan kamunun ciddi bir kaynak ihtiyacı var, bir yandan da hakikatler... O vergilerin de aşağıya çekilmesi lazım. İkisini dengeyi bozmadan sağlıklı nasıl yapabiliriz, bütün çaba orada. Ama ben şuna inanıyorum bu önümüzdeki dönemde uygulamaya koyacağımız reformlarla, atacağımız adımlarla vergi yükünü daha da aşağıya çekecek imkanlara kavuşuruz diye düşünüyoruz.”

  Hürriyet


   
Vergi yükünü azaltacağız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vergi

  Vergi

  Vergi memuru (tahsildar) olduğunu görmek yetenek ve kıymetinin iyi olmasına, kamu görevi üstlenmeye, malının zekatını vermekten hoşlanmamaya yahut bir şeyden tiksinmeye, Vergi memuru olduğunu görmek bazen zulme ortak olmaya, can yakıp beddua almaya; Verggi memuru görmek borcunu ödemeye, elçiye ve emanetçiye, polise yahut şerli ve rüşvet alan birine, Vergi vermek malın eksilmesine yahut sadaka...
 2. Vergi memuru

  Vergi memuru

  Rüyada vergi memurunu görmek, borcu ödemeye, yahutpolise, ya da elçiye veyahut emanetçiye isarettir. Rüyada vergi memurunu görmek, baskasinin islerine müdahale eden kimseye, musibet ve belalarin ve Allah (C.C.)'in onlar sebebiyle kisiyi günah ve hatalarindan temizleyen üzüntü ve kedere isarettir.
 3. Yük

  Yük

  İnsanın kendi sırtında gördüğü ağır yük günaya yahut kötü komşuya, Ağır yük kadın için gebeliğe yahut kötü kocaya, Boyun ve omuzda görülen yük kişinin işlediği günahlara, Odun yüklenmek gıybet ve dedikoduya; Hayvan ve diğer araçlara yüklenen yük, kendi eevine geliyor yada kendine ait ise mal ve dünyalığa, kendinden gidiyorsa gidiyorsa üzüntü ve kedere yahut dünya yükünün hafiflemesine; Her...
 4. Akaryakıttaki yüksek vergiler indirilsin

  Akaryakıttaki yüksek vergiler indirilsin

  PETROL Ürünleri İşverenler Sendikası(PÜİS) Genel Başkanı Muhsin Alkan, petrol fiyatında yaşanan büyük artışın yalnızca akaryakıt sektörüne değil tüm ekonomiye zarar verdiğini belirterek, hükümetten akaryakıt üzerindeki yüksek oranlı vergileri indirmesini istedi. Alkan, dün düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: "İhracatçıyı, üreticiyi, tüketiciyi, kısacası tüm Türkiye’yi bu...
 5. Yüksek vergi ödeyene müjdeli haber

  Yüksek vergi ödeyene müjdeli haber

  Motorlu araç vergisini yüksek tutarlardan ödeyen binlerce araç sahibine vergi iadesi alma şansı doğdu....İadeyi alabilmek için ise vergi dairelerine kişisel başvuru yapmak gerekiyor. Üstelik iade hakkı, geriye dönük 5 yılı kapsıyor... Hükümetin 2005 yılından itibaren uygulamaya koyduğu indirimli Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sistemi binlerce taşıt sahibine vergi iadesi şansı sağladı. 31...

Sayfayı Paylaş