Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Vitamin Almak Şart mı?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  vitamin almak Vücudumuzu meydana getiren hücreler basit görünümlerinin yanı sıra inanılmaz derecede karmaşık birer kimyasal mekanizmadırlar. Tüm sistemlerin çalışmaları, savunmanın ve gelişmenin sağlanması hep kimyasal değişimlerle olurlar.

  Enzimler, vücuttaki belli kimyasal değişimleri hızlandıracak şekilde faaliyet gösteren moleküllerdir. Belli bir enzimin eksikliğinden tek bir kimyasal reaksiyonun bile yavaşlaması ciddi hastalıklara yol açabilir.

  Bazı enzimlerde kendilerine has, olağan dışı atom birleşimleri vardır. Bunlar olmazlarsa enzimler de çalışamazlar. Kimyasal reaksiyonlar aksar, hastalık meydana gelir. İnsan vücudu enzimleri üretir ama vitamin denilen bu özel atom tertiplerini üretemez. Dışardan doğal olarak yiyeceklerden alınmaları gerekir.

  Vitaminlerin varlığı, bunların eksikliklerinden meydana gelen hastalıklar nedeniyle uzun zamandır biliniyordu. Uzun seferlere çıkan denizcilerde görülen, C-vitamini eksikliğinin yarattığı 'iskorbüt1 hastalığı bunların en çok bilineniydi.


  I911'de Casimir Funck 'beriberi' hastalığına karşı etkili bir bileşim hazırladı. Vitaminin keşfi olarak kabul edilen bu olayda iyileştirici maddenin kimyasal özelliği bilinmediğinden ve 'amin' adı verilen maddeler sınıfından zannedildiğinden, hayat anlamındaki Latince 'vita' kelimesi ile birleştirilerek 'vitamin' yani 'hayat aminleri' adı verildi.
  Sonradan vitaminlerin aminlerden meydana gelmedikleri anlaşıldı ama iyice yerleşen ismi değiştirilmedi. Vitaminlerin temel yapıları karbon, hidrojen ve oksijen bileşikleridir. Atomik olarak biraz daha değişik yapıda olanlar ile insan organizmasının ihtiyacı olmayan vitaminlerde vardır. İnsan vücudu en az 13 değişik vitamine ihtiyaç duyar.

  Vitaminler keşfedildikçe alfabenin harfleri sırasıyla isimlendirmek adet olmuştu. Sonradan vitaminleri oluşturan bileşenlerin kimyasal yapıları belirlenince askorbik asit, tiryamin gibi bilimsel adlar da verildi ama vitaminlerin A, B, C gibi harflerle anılmaları hala yaygındır.

  Besinler gibi vitaminler de vücutta üretilemezler, yiyeceklerle dışarıdan alınırlar. Vitaminler genel olarak bitkilerde bulunurlar. Bitkilerin vitamin üretmeleri kendi yaşamları için de şarttır. Hayvanlar ise bitkileri yiyerek onların dokularında hazır bulunan vitaminlerden faydalanırlar, enzimlerinin ihtiyaç duydukları noktalara depolarlar.

  Hayvanların vitamin üretememeleri aslında onların avantajlarıdır. Vitaminleri üretebilmek için her hücrede oldukça yer kaplayacak belli bir bölümü ayırmaları gerekirken onlar bu yerleri başka işlerde örneğin, sinir ve kas faaliyetlerinde kullanırlar. Bitkilerin böyle faaliyetleri olmadığından gövdelerinde vitamin üretecek bol yerleri vardır.

  Organizmanın vitaminlere karşı tutumu, ilaç ve besin maddelerine karşı tutumundan farklıdır. Onları besinler gibi enerji kaynağı veya yapım malzemesi olarak kullanmaz. Vücut vitaminleri özümsemez, kendine mal etmez. Vitaminler kendileri sorumluluk yüklenmeden metabolizmadaki kimyasal olayları hızlandırır veya yavaşlatırlar yani katalizör görevi yaparlar.   
Vitamin Almak Şart mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. vitamin

  vitamin

  centrum vitamin çeşitleri centrum kilo aldırırmı faydaları arkadaslar merhaba...vitamin haplarinin kilo aldirdigini biliyorum hepsi degil tabi..ama az oncede bi gazetede okudum tam tersi kilo verdiriyormus...bilmem bileniniz varmi ama(CENTRUM)diye bi vitamin var kullanmam gerekiyo ama korkudan kullanamiyom ..zaten rejimdeyim..bu konuyla ilgili bilgisi olan varmi ,,yada bu vitamini...
 2. Anlaşmak İçin Konuşmak Şart mı?

  Anlaşmak İçin Konuşmak Şart mı?

  konuşmadan anlaşmak konuşarak anlaşmak ile ilgili sözler anlaşmakla ilgili sözler "İnsanlar konuşa konuşa ,hayvanlar koklaşa koklaşa ..."diye bir söz vardır.Bu söz bu günlerde geçerliliğini kaybetti kaybedecek diyebiliriz.Çünkü maalesef Allah tarafından konuşma gibi mükemmel bir yeti verilmiş insanlar ne yazıkki hiçbir türlü anlaşamıyor.Konuşsa kaç yazar ki kendini doğru ifade...
 3. 2013 yılında Ehliyet Almak için gerekli Şartlar

  2013 yılında Ehliyet Almak için gerekli Şartlar

  2013 Ehliyet Alma Şartları Ehliyet Alma Şartları 2013 Ehliyet alma hakalrını kaybeden ilkokul mezunlarına, geçtiğimiz günlerde sevindirici bir haber geldi ve onlarda ehliyet alabileceklerini öğrendiler. Biz de hem ilkokul mezunları için, hem de ehliyet alma şartları hakkında bilgiler sunuyoruz. Sürücü eğitimine Avrupa Birliği (AB) kriterleri getiriliyor. Yeni uygulamada ehliyet...
 4. Vitamin Haplarının Zararlarından Haberiniz Var mı?

  Vitamin Haplarının Zararlarından Haberiniz Var mı?

  vitamin haplarının zararları, vitamin hapları, vitamin içmenin zararı Sevgili melekler, özellikle bisiklet, kayak ve koşu gibi dayanıklılık gerektiren sporlarla ilgilenenler başta olmak üzere, zaman zaman kendimizi yorgun hissettiğimizde çoğumuz C ve E vitamini içeren halara sarılırız. Oysa uzmanlar özellikle dayanıklılık gerektiren sporlarla uğraşanların C ve E vitamini haplarından uzak...
 5. Hamilelikte hangi vitaminler kullanılır?

  Hamilelikte hangi vitaminler kullanılır?

  Normal insanlarda kullanılan her ilaç gebelikte rahatlıkla kullanılamaz çünkü ilaçların da çoğu plasentadan bebeğe geçerek bebeğe zarar verebilirler, bazı ilaçlar ise bebeğe geçmez veya geçse bile zarar vermez hatta faydalı olabilir. Bu nedenle gebelikte vitaminler dahil en basit ilaç bile doktora danışmadan asla kullanılmamalıdır. Gebelikte mutlaka kullanılması gereken vitamin FOLİK...

Sayfayı Paylaş