1. BöğüRTLen

  BöğüRTLen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  vücudum bunu neden yapıyor?

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında BöğüRTLen tarafından paylaşıldı.

  geğirmek neden olur bağırsak guruldaması bağırsak gurultusu mide guruldaması neden olur sürekli geğirme vücudum bunu neden yapıyor?

  Bazen hıçkırık krizlerine tutuluyoruz bazen de tüm gün boyunca esnemeden duramıyoruz. Aslında vücudumuzun gönderdiği bu sinyallerin bazı anlamları var.
  '’Olamaz yine mi! Esnememe bir türlü son veremiyorum, tam da günün en önemli iş toplantısı sırasında…’’ '’ Yine hıçkırık tuttu işte. İlk romantik randevuda olacak iş mi bu? '’ '’ Gözümden akan yaşlara engel olamıyorum, hiç sırası değil oysa…’’ Siz de çoğu zaman benzeri düşünceleri, vücudunuzun hiç beklemediğiniz anlarda gösterdeii bu tazr tepkiler karşısında aklınızdan geçiriyorsunuzdur. Bedenimizin bizim isteğimiz dışında verdiği bu tepkiler, bazen bizi oldukça zor durumlarda bırakabiliyor. Ama sebeplerini bilirsek belki onları tolere etmemiz de kolaylaşır…


  Tüylerin diken diken olması
  Bazen bir buz parçası bazen bir örümcekle yüz yüze gelmek, bazen ensemize kondurulan tatlı bir öpücük, tüylerimizin diken diken olmasına neden olabilir. Derimizdeki her bir tüy incecik bir kasa bağlıdır. Korktuğumuz ya da üşüdüğümüz zamanlarda bu kaslar büzülür, dolayısıyla tüylerimiz de dikleşir. Binlercesi bir araya geldiğinde ise tüylermiz diken diken bir görünüm alır. Fakat bu durumun vücudumuz için pek bir yararı yok. Dikleşen tüyler daha çok üşümemize neden olur. Aynı durum korktuğumuz zamanlar için de geçerli. Neyse ki korku sırasında dökülen ter, cildimizin kabarmasıyla sıcağın dışarı verilmesini kolaylaştırıyor. Bu tür etkilerin sinyalleri beynin duygu ve anılarından sorumlu bölümü olan 'limbik sistemde ' oluşur. Dolayısıyla güzel ve tanıdık bir müzik de tüyleri diken diken edebilir.

  Geğirme

  Geğirmek, bebekler için önemli bir işlevdir. Geğirmedikleri zaman minicik bedenleri sıkıntıya girer, ağlama krizine tutulurlar. Etraftakiler için de bebeklerin geğirmesi çok şirin olarak görülür ama kalabalığın içinde kocaman adamların geğirmesi oldukça tiksindiricidir ve kaba bir davranıştır. Bazı toplumlarda her ne kadar doğal olarak görülse de, bizim için hiç öyle değil. Oysa geğirme, yutulmuş ve dışarı atılan havadan başka bir şey değildir aslında. Mide borumuz, bir kasla kapalı olduğu için çok hızlı yediğimiz ya da içtiğimizde bir de çok fazla hava yuttuğumuzda, bu hava, mide borusundan yukarı kaçar yeniden. Bu sırada da geğirme meydana gelir.


  Mide gurultusu

  Midemiz neden olmadık zamanlarda seslenme ihtiyacı duyar ki? Hani bir nevi patavatsızlık yapar! İlan-ı aşk ederken guruldar, iş görüşmesinde guruldar… Midemiz, yapacak bir şeyi olmadığı zaman, kendi içine doğru büzülür. Bu şekilde, sindirim sırasında bağırsaklara mide asidi ve hava pompalar. Guruldama da bundan dolayı çıkar. Örneğin, acıktığımız zaman güzel bir yemek koklarsak karnımızn guruldaması da şiddetlenir. Çünkü vücudumuz gıda almaya ve işlemeye hazırlanmaktadır. Bu yüzden de mide asitlerinin salgılanması artar ve sindirimle görevli kaslar hareketlenir. Karnımız guruldayarak bize şu mesajı verir: 'Besin ver bana!’ Sürekli karnınızın guruldamasından şikayetçiyseniz, rezene tohumu çiğneyerek bunun önüne geçebilirsiniz.

  Şişme ve morarmalar

  Görünmez kazalar evde ya da işte bazen bizi ziyaret edebiliyor. Ve nerede olursa olsun, neremizi vurursak vuralım, hemen şişme ve morarma baş gösteriyor. Özellikle uzun süre geçmeyen morluklar, o kötü anı unutmamıza izin vermiyor bir türlü. Kötü hatıra gibi!

  Tıptaki ismiyle 'hematom ' yani morarma, bir yerimizi çarptığımız zaman kılcal damarların patlaması ve açık bir yara oluşmadığı halde bu damarlardaki kanın, etrafındaki yağ ve bağdokusuna sızmasıyla oluşuyor.

  Morluk bizi yanıltıyor

  Kırmızı kan, dokuların altından mor gibi görünüyor. Eğer çarpmadan hemen sonra soğuk kompres yaparsanız, hem acıyı hem de morluğun yayılmasını engellemiş olursunuz. Çünkü uygulanan soğuk şok, damarların büzüşmesini sağlıyor, dolayısıyla dokulara fazla kan sızmıyor. Ayrıca bir şişiliğin ya da morluğun oluşması biraz da doku yapısına bağlı. Kalça bölgemiz daha geniş bir yapıya sahip olduğu için buramızı çarptığımızda morluk kendini genellikle geniş bir alanda gösteriyor. Oysa baş bölgesindeki dokular daha ince ve kemiklere yakın olduğundan, kanın içeriye yayılması söz konusu değil. Bu nedenle, baş bölgemizde morarmadan çok şişlik meydana geliyor.

  kaynak:milliyet


   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: vücudum bunu neden yapıyor?
  bilgiler için saol canım emeğine sağlık
   
 3. BöğüRTLen

  BöğüRTLen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: vücudum bunu neden yapıyor?
  rica ederim ablacım asıl ben tşk ederim=)
   
vücudum bunu neden yapıyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vücudunuz size neyi söylüyor

  Vücudunuz size neyi söylüyor

  Vücudunuz Size Ne Söylüyor Yüzünüzde ani oluşan kızarıklıklar Yüzünüzde kırmızı şarap rengini andıran bazı lekeler aniden oluşuyorsa bunun nedeni histamin olabilir. Histamin vücudunuzun bazı yiyeceklere karşı verdiği tepki nedeniyle oluşan bir kimyasaldır. Bu yiyecek kabuklu deniz hayvanları, çikolata, domates ya da dut olabilir. Bu besinler sindirildikten sonra bile histamin bir süre daha...
 2. neden bunu yapıyoruz...

  neden bunu yapıyoruz...

  Askerliğini bitirmiş olan genç askerliğini yaptığı şehirden ailesini aradı: -Anne baba, eve dönüyorum, ama sizden bir şey rica ediyorum. Yanımda bir arkadaşımı da getirmek istiyorum. -Memnuniyetle, onunla tanışmak isteriz, diye cevapladılar.Oğulları, -Bilmeniz gereken bir şey var diye devam etti. -Arkadaşım savaşta ağır yaralandı.Bir mayına bastı ve bir koluyla ayağını kaybetti.Gidecek...
 3. Vücuduna yatırım yapıyor

  Vücuduna yatırım yapıyor

  Kariyerindeki hızlı yükselişini sürdüren Beren Saat, kendine yatırım yapmayı da ihmal etmiyor Geçen sene göğüslerini estetik operasyonla dolgunlaştıran güzel oyuncu, şimdi de burnu için ameliyat masasına yattı. Operasyon özel bir hastanede gizlice gerçekleştirilirken, Beren Saat’in burnunun üstünü düzelttirip, ucunu biraz daha kaldırttığı öğrenildi.
 4. neden bunları yapıyor

  neden bunları yapıyor

  ben lise 1 e gidiyorum aynı sınıfta oldugumuz çocuk bana ilk dönemkinden farklı davranıyo beni gıcık ediyo sonra gülüyo saçma sapan konular açıyo kaç kez gözgöze geliyoruz bana bakıyo benle ugraşmıyodu ugraşmaya başladı bunları neden yapıyor sizce
 5. Neden düşük yapıyorum?

  Neden düşük yapıyorum?

  düşük nedir,düşük nedenleri,düşük sebepleri,sık düşüklerin nedenleri,düşüğün tedavisi,düşük hakkında bilgiler Gebelik olduğunu öğrenen anne adayları için en büyük endişelerden biridir düşük. Çevremizde yaşayanlardan pek çok şey duyulmuştur.Bunları duydukça endişelenmemiz daha da artar.Bu psikolojimizide etkiler.Bazen bu düşükleri önlememiz mümkün olmuyor. Gebeliklerdeki düşüklerin...

Sayfayı Paylaş