Yabancılar banka hissesi satıyor

tuqqce

tuqqce

Daimi Üye
Üye
Yabancılar banka hissesi satıyor
Küresel kriz ve siyasi belirsizlik borsanın kimyasını bozdu. En büyük darbeyi bankalar aldı.

Risk algılamasının arttığı yılbaşından bu yana, dünyanın en fazla düşen borsaları arasında ilk sıralarda yer alan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yabancı satışı hızlandı.
2006 ve 2007 yıllarındaki İMKB'de toplam 5.6 milyar dolarlık net alım yapan yabancılar, bu yılın ilk beş ayında ise 1.2 milyar dolarlık net satış gerçekleştirdi. Yabancıların İMKB'de 2007 sonunda yüzde 72,37 olan payları, bu yıl yüzde 69,69'a geriledi.
Yabancı yatırımcıların bu yıl özellikle Akbank, Garanti Bankası, Vakıfbank ve İş Bankası'nda yüklü miktarda satış yaptı. Yabancılar bu yılın ilk beş ayında Akbank'ta 256.1, Garanti Bankası'nda 255.6, Vakıfbank'ta 158.7, İş Bankası C hisselerinde ise 129.3 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi. Yabancıların 4 hissedeki toplam net satışları ise 800 milyon dolar oldu.

Hisseler hızlı düştü

Yabancı yatırımcıların yoğun satış yaptığı hisselerde, bu yıl önemli düşüşler gözlendi. Yılbaşından bu yana kadar olan yaklaşık 5.5 aylık süreçte Akbank yüzde 38,2, Garanti Bankası yüzde 45,9, Vakıfbank yüzde 54,2, İş Bankası C ise yüzde 32,3 oranında değer kaybetti. Banka hisselerindeki satışların fazla olmasında, yabancı yatırımcıların son üç yıldır bu hisselerde yüklü pozisyon almasının yanı sıra, gündemde olan kredi kartı yasa tasarısının hayata geçmesi halinde banka kârlarının gerileyeceği endişesi de etkili oldu. Yabancıların söz konusu dört bankadan sonra, en fazla net satış yaptığı beşinci hisse 108.6 milyon dolarla Koç Holding oldu.


hürriyet.com
 
Üst