Yüksek Karbondioksit sel nedeni

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Yüksek Karbondioksit sel nedeni
İngiltere'de yapılan bir araştırma, atmosferdeki karbondioksit oranının artmasının, bitkilerin topraktan daha az su emmesine neden olduğunu, bu yüzden dünyanın yağışlı bölgelerinin gitgide artan bir sel tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ortaya koydu.

İngiltere'de iklim araştırmaları yapan Hadley Merkezi uzmanlarınca yürütülen araştırmada, petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtların aşırı kullanımı nedeniyle atmosferde oranı gitgide yükselen karbondioksidin, bitkilerin yaprakları üzerinde bulunan gözeneklerin daha az açılmasına neden olduğu belirtildi.


</B>
Daha az suyla yaşıyorlar

Gözenekleri daralan bitkilerin ter yoluyla daha az sıvı kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, bu şekilde daha az suyla yaşayabilen bitkinin topraktan daha az su emdiğini kaydetti.

Küresel ısınmayla birlikte dünyanın birçok bölgesinde de yağışların artmasının beklendiğine dikkat çeken uzmanlar, karbondioksidin bu etkisi nedeniyle sel riskinin daha da arttığını kaydettiler.

Öte yandan uzmanlar, daha fazla karbondioksidin bitkilerin daha fazla büyümesine ve daha fazla su tüketmesine yol açacağı şeklindeki görüşün doğrulanmadığını ifade ettiler.


Kaynak
 

Benzer İçerikler

Üst