gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

1. Abdülhamit Döneminde Yapılan Islahatlar nelerdir yazın

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Aranızda tarihe merak sarmış tarih konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlarım var ise bana 1. Abdülhamit Döneminde Yapılan Islahatlar hakkında bilgi verin lütfen.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

1. Abdülhamit Devri Islahatları

1. Abdülhamit Döneminde Yapılan Islahatlar

Osmanlı hanedanı içerisinde ıslahatlara en çok önem veren isimlerden biri olan Sultan 1. Abdülhamittir. Sultan Abdülhamit, merhametli, dindar, nazik ve saf bir insan olarak tanınıyordu. Her sorun hakkında fikir ve görüşlerini vezirlerine bildirirdi. Yetenekli vezirler atamaya çalıştı. Halka karşı daima şefkatli ve ılımlı davrandı.
    Saltanatı süresince bir çok ıslahat ve imar hareketlerinde bulundu. İşte o ıslahatlar:

Yeniçeri sayımı yapıldı.
    maliye alanında ıslahatlara girişildi.
    Ulufe alım satımı yasaklandı.
    Lağımcı ve humbaracı ocakları düzenlendi.
    sürat topçuları ocağı daha da geliştirildi.
    Denizcilik alanında düzenlemeler yapıldı ( Levent teşkilatı kaldırıldı).
    ulufe alım satımı ilk defa yasaklandı.
    İstihkâm okulu açıldı.
    Yerli malı kullanımı teşvik edildi.
    tımar sistemi üzerinde düzenlemeye gidildi.
    avrupa'dan çok sayıda mühendis ve uzman geirildi.

1. Abdülhamit Döneminde Yapılan Islahatlar nelerdir yazın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 1. Abdülhamit Türbesi Nerede biliyor musunuz

1. Abdülhamit Türbesi Nerede biliyor musunuz

Selam arkadaşlar acaba aranızda 1. Abdülhamit Türbesi Nerede bilen var mı, şayet bilgisi olan var ise lütfen bana 1. Abdülhamit Türbesi Nerede olduğunu yazsın.
  2. 1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi istiyorum

1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi istiyorum

Merhaba aranızda tarih konusunda merak sarmış ve tarihi bilgileri olan arkadaşlarım var ise o arkadaşlarımdan 1. Abdülhamit Hayatı Hakkında Bilgi paylaşmalarını rica ediyorum.
  3. 1.Abdülhamit Döneminde Yapılan Yenilikler nelerdir yazın

1.Abdülhamit Döneminde Yapılan Yenilikler nelerdir yazın

Merhaba arkadaşlar acaba 1.Abdülhamit Döneminde Yapılan Yenilikler nelerdir bu konuda bilginiz var ise acil tarafından bana yazın.
  4. 1.Abdülhamit Yaptığı Yenilikler nelerdir yazın bana

1.Abdülhamit Yaptığı Yenilikler nelerdir yazın bana

Merhaba aranızda tarih ile ilgili bilgi sahibi olan arkadaşlarım var ise o arkadaşlarımdan 1.Abdülhamit Yaptığı Yenilikler hakkında bilgi rica ediyorum.
  5. 2. Mahmut Dönemi’nde Yapılan Islahatları

2. Mahmut Dönemi’nde Yapılan Islahatları

2.mahmut dönemi ıslahatları nelerdir,2.mahmut döneminde yapılan yenilikler,2.mahmut döneminde yapılan askeri ıslahatlar,2.mahmut dönemi yenilikleri hakkında kapsamlı bilgiler Sened-i İttifak (1808) Bu senet II. Mahmut ile âyânlar arasında imzalanmıştır. Âyanlarla II. Mahmut arasında Sened-i İttifak’ın yapılmasında Alemdar Mustafa Paşa önemli rol oynadı. Sened-i İttifak ile Osmanlı...

Sayfayı Paylaş