gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Dukan Diyeti Hakkında Bilgiler

Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Dukan Diyeti nasıl bir diyettir Dukan Diyeti nasıl yapılır Dukan diyetinin özellikleri

Artık üzerinize yapışıp kalan kilolardan bıktınız mı melekler :) Hemen bugün hayatınızın yönünü değiştirin ve fazlalıklarınızla vedalaşın. İşi önce beyninizde bitirin. Bunu yapamazsanız hiçbir diyet kar etmez. Eğer bu da tamamsa, işte dukan diyeti. Size uygunsa, doktorunuza da danışarak bu diyete başlayabilirsiniz. İşte detaylar.. :)

Dukan diyetinin temeli son 30 yıldır bilinen düşük karbonhidrat tüketimine dayanıyor.
    Atak Dönemi

Bu dönemi, saf protein dönemi olarak da adlandırabiliriz. Protein açısından en zengin besinler bu dönemde kullanılır. Temeli sınırsız protein tüketimi ile vücutta bulunan mevcut yağ depolarının kullanılmasına dayanır. Dana, sığır eti biftek, fileto, kıyma, tavuk, hindi, balıklar, deniz ürünleri, yumurta, yağsız süt, 1.5 kaşık yulaf kepeği bu dönemde kullanılabilecek besinler arasındadır. Kuzu eti bu diyette yer almaz. Bu dönemde en az 1.5 litre su içilmelidir. Atak döneminin süresi 1-10 gün arasında değişir.

Seyir Dönemi

Dönüşümlü olarak birbirini takip eden iki dönemden oluşur. Protein+sebze ve saf protein diyetine kilo sabitlenene kadar devam edilmelidir. Tüm pişmiş ve pişmemiş sebzelerin eklendiği dönemdir. 28 farklı sebzeyi ızgara ya da haşlama olarak diyetinize ekleyebilirsiniz. Domates, salatalık, turp, kuşkonmaz, yeşil fasulye, brokoli, ıspanak, pırasa, lahana, kereviz, mantar, patlıcan, kabak, biber, her türlü yeşillikler. Bu dönemde nişasta içeren patates, pirinç, mısır, bezelye, nohut, fasulye, mercimek gibi gıdalar tamamen yasaklanır. Bu dönem hedeflenen kiloya kadar aralıksız olarak sürdürülür.

Güçlendirme Dönemi

Bu dönemde protein ve sebzeleri istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Diyetinize 1 porsiyon meyve, 1-2 porsiyon ekmek (beyaz ekmek yerine çavdar, tam tahıllı ya da kepekli ekmek tercih edilmek koşuluyla), 40 gr peynir ekleyebilirsiniz. Haftada 1-2 günü makarna gibi karbonhidratlı bir yiyeceği ödül olarak tüketebilirsiniz. Güçlendirme döneminin süresi kiloya bağlı olarak hesaplanmalı ve uygulanmalıdır. Verilen her 1 kilo için 10 gün olacak şekilde diyetinize devam etmelisiniz. Örneğin, diyete başladığınızdan beri 15 kilo verdiyseniz 15x10 =150 gün diyete devam etmeniz gerekmektedir.

Koruma Dönemi

Artık diyet dönemini tamamlayıp normal yaşamınıza döndünüz, asıl tehlike burada başlıyor. Sınırlamalar kalktı. Bu dönemde yapmanız gereken bugüne kadar öğrendiklerinizi tüm hayatınıza yaymanız ve uygulamanızdır. 1/7 kuralı ile yaşamaya başlayacaksınız. Haftanın 6 günü istediğiniz gibi besleniyor, seçeceğiniz 1 günde saf protein diyeti uyguluyorsunuz. Seçtiğiniz günün her hafta aynı gün olmasına özellikle dikkat ediyorsunuz.

Dukan Diyeti Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Akdeniz Diyeti hakkında bilgiler

Akdeniz Diyeti hakkında bilgiler

Akdeniz Diyeti Akdeniz Diyeti 1 adet orta boy patates 2 adet havuç 1/4 kg pırasa 2 adet çarliston biber 1 domates 2 lahana yaprağı 1 çay bardağı dolusu maydanoz 1/2 limon 1 çay kaşığı şeker 1 tatlı kaşığı tuz 1/2 çay kaşığı karabiber 1/2 çay kaşığı köfte baharı 3 diş sarımsak 1/2 çay bardağı zeytinyağı ya da çiçek yağı 1.5 litre su
  2. Dukan Diyeti Tehlikeli Diyetlerden Biridir

Dukan Diyeti Tehlikeli Diyetlerden Biridir

Yüksek protein- düşük karbonhidrat diyetleri yaparak tahmin edemeyeceğiniz kadar kilo verebilirsiniz. Bu mümkündür. Bu diyetleri yaparak zayıflayan birçok kişi de vardır. Bu diyetlerin her geçen gün daha çok popüler olmasının sebebi de budur Kısa zamanda zayıflamaya yardımcı olan bu diyetler aşırı kilolu kişilerin en çok tercih ettikleri diyetler arasındadır. Bu diyetleri yapmak isteyen...
  3. Dukan diyetim ve tarifler :)

Dukan diyetim ve tarifler :)

Sevgili meleklerim ve sayın ziyaretçilerimiz kullandığım çeşitli ilaçlardan dolayı istenmeyen kilolarımla başım belada ve bilen biliyor temmuz sonuna doğru tüp bebek düşünüyoruz bu sürede kilo vermek istedim araştırmama bile gerek kalmadan öğretmen arkadaşlarımdan bir çift Dukan diyetiyle kilo verdiklerinden bahsettiler hem de çoook kilo vermişler :eller: şimdi de koruma evresindeler ve...
  4. Alan Diyeti Hakkında Bilgiler

Alan Diyeti Hakkında Bilgiler

alan diyeti, alan diyeti nedir, alan diyeti hakkında Sevgili melekler, her geçen gün yeni bir diyet listesi hayatımıza giriyor. Dünyanın en iyi ve en etkili 8 diyet listesi arasına girmeyi başarabilen alan diyeti Dr. Barry Spears'ın geliştirdiği bir beslenme düzenidir. Bu sayfamızda alan diyeti ve yapılışı hakkında bilgiler vereceğiz sizlere... Beslenme düzeninde neredeyse yüzde 40...
  5. dukan diyeti

dukan diyeti

uzun bir süredir dukan diyetini sürekli duyarım etkili olduğunu biliyorum birçok kişi hatta dukan diyeti ile kilo vermiş ama dukan diyetinin nasıl yapıldığını bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz acaba dukan diyeti nasıl yapılıyor diyet ne kadar sürüyor ve diyet listesinde neler var bilgileri bekliyorum ve artık zayıflamak istiyorum:(

Sayfayı Paylaş