gebe
  1. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48

En iyi yemeğin buharda piştiğini biliyor musunuz?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

yemekler
    Yapmış olduğunuz yemekler iyi pişmiyor mu?Peki neden olduğunu hiç düşündünüz mü?O halde ben hemen size söyleyeyim.Yemeklerinizin iyi pişmesini ve çiğ olmasını istemiyorsanız yemeğinizin kapağını kapalı tutu ve buharda pişmesini sağlayın. Buharda pişen yemek hemde daha iyi pişer hemde daha lezzetli olur.İşte sizlere buharda yemek pişirme ile ilgili bazı bilgiler sunuyorum mutlaka okuyun..

En iyi yemeğin buharda piştiğini biliyor musunuz?

Kimileri yemek için yaşar, kimileri yaşamak için yer diye bir söz vardır. Yemekten zevk almak elbette önemlidir ancak yemeğin pişirme şekli de dikkat edilmesi gereken bir konudur.
    En sağlıklı yemek pişirme yöntemlerinden birisi de, buharda pişirmektir. Sağlıklı yemek denilince, buharda pişirme ilk sıralarda yerini alır. Günümüz insanı tüm hayatını, dengeli ve doğru beslenme, doğal olanı seçme, vücuduna daha itinalı davranma şeklinde değiştiriyor. Bu dikkat elbette besinlerin pişirme şekillerini de kapsıyor.
    Buharda yemek pişirmenin en önemli özellikleri arasında, besinlerin vitaminlerini kaybetmemesi ve bu pişirme yöntemiyle, dışarıdan hiçbir katkı maddesinin besine değmemesi var.

Her besin, kendi pişirilme yöntemine sahiptir. Bu yöntemler, besinlerin lezzetini ve vitamin-mineral değerlerini etkiler. Artık yağda pişirme yerine, buharda pişirme değer kazanıyor. Buharda pişirme her şeyden önce, içinde sağlık barındırıyor.
    Buhar4da pişirme yöntemleri yumurta, kök sebzeler, kabuklu deniz ürünleri gibi besinler için idealdir. Böylece daha az su ve hava teması sağlanarak, besin öğelerinin kaybı engellenir.
    Buharla pişirme ilk olarak Çin’de, 1920’li yıllarda geliştirildi. 1960’lara gelindiğinde, basınçlı tencereler altın yıllarını yaşamaya başladılar ve hızlı, enerjiden tasarruf sağlayan, yeni bir pişirme biçimi olarak hayatımıza girdiler.
    Önceleri sadece restoran mutfakları gibi, profesyonel yerlerde kullanılan buharlı pişirme cihazları, 1980’li yıllara geldiğimizde, evlerimiz mutfaklarına girdi.
    Bugün klasik tencerelerin yerini, evlerde son derece kolay kullanıma sahip, ankastre elektronik cihazlar aldı. Bu cihazlar sayesinde, yiyecekler renklerini, formlarını ve aromalarını kaybetmeden, sağlıklı bir biçimde pişerler.
    Buharda pişirmek sağlıklıdır çünkü yiyeceğin içeriğindeki nişastanın kırılması-yumuşaması; selüloz, protein ve lifli yapının kırılması ile yemek daha yumuşak hale geliyor. Yemeği damak zevkine uygun ve sindirilebilir hale getiriyor. Besin zehirlenmesine yol açabilecek bakteri içeriğini yok ediyor. Yemeğin kalitesini, rengini ve lezzetini değiştiriyor. Yiyeceklerin besin değerleri kaybolmuyor. Besinler daha kolay sindirilebiliyor.

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Evett hayatım teşekkürler

En iyi yemeğin buharda piştiğini biliyor musunuz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. batırık yemeğini biliyor musunuz

batırık yemeğini biliyor musunuz

batırık Malzemeler 2,5 Su bardağı ince bulgur 3 Su bardağı ılık su 1,5 Su bardağı tahin 150 gr kuru soğan 3 Orta boy (250 gr)domates 1/2 yemek kaşığı domates salçası 6-7 adet yeşil soğan 1 demet maydanoz 1/2 Su bardağı limon suyu (isteğe bağlı artırılabilir 2,5 Tatlı kaşığı tuz 1,5 Tatlı kaşığı kırmızı biber 1,5 Tatlı kaşığı kimyon Yapılışı Bulguru derin tepsiye koyunuz ve ılık suyla...
  2. En Acıtanı Ne Biliyor Musun ?..

En Acıtanı Ne Biliyor Musun ?..

En acıtanı ne biliyor musun ?.. ... hani o gidişlerin var ya... sessizce... suskun ... ... kırılan sen olduğun halde... kendisiymis gibi... hani o arkasına dahi bakmadan gidişleri... hani senin "o an" "oracıkta" "ancak" arkasından baka kaldığın... anın durması için yalvardığın, tutup ucundan geri çevirmeye çalıştığı an varya, hani yapabilsen o merdiveni,...
  3. Almanların Yemekleri Nelerdir biliyor musunuz

Almanların Yemekleri Nelerdir biliyor musunuz

Selam arkadaşlar acaba sizlerin arasında Almanların Yemekleri Nelerdir bilen var mı? Almanların Yemekleri Nelerdir ben çok merak ediyorum Almanların Yemekleri Nelerdir biliyorsanız lütfen bu merakımı giderin.
  4. Almanların Ünlü Yemeği hangisidir biliyor musunuz

Almanların Ünlü Yemeği hangisidir biliyor musunuz

Selam millet aranızda Almanların Ünlü Yemeği ne bilen varsa bana Almanların Ünlü Yemeği hangisi yazsın lütfen çünkü harbiden de merak ettim.
  5. Yemekten Sonra Yapmamanız Gerekenleri Biliyor musunuz?

Yemekten Sonra Yapmamanız Gerekenleri Biliyor musunuz?

yemekten sonra yapılmaması gerekenler, yemekten sonra, yemek yedikten sonra Sevgili melekler, yemek yemek hayatın en büyük keyfi. Yemek yedikten sonra rutin haline gelen alışkanlıklar da aslına bakarsanız işin tuzu biberi oluyor. Keyifle yenilen güzel bir yemeğin üstüne yapılan ve bize gayet doğal gelen bazı hareketler aslında çoksakıncalı. Uzmanların ağzından işte yemekten sonra yapılmaması...

Sayfayı Paylaş