Çiğ Mi? Buharda Mı? Haşlama Mı?

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında dedektif tarafından paylaşıldı.

 1. dedektif

  dedektif Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  43
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  [h=3]Çiğ Mi? Buharda Mı? Haşlama Mı?[/h]Sebze, meyve ve kaliteli protein çeşitlerini tüketmek sağlıklı beslenmede olmazsa olmazlardandır. Bu sağlıklı besinleri nasıl pişirdiğimiz fark ediyor mu? Elbette. İşte size bir sonraki öğününüzü hazırlarken fikir verecek birkaç seçenek:
  Çiğ: Bazı faydalı enzimler ve suda çözülebilen vitaminler (C ve B vitaminleri) pişme işlemi sırasında zarar görüyor. Bazı sebzeleri çiğ tüketmek size daha çok fayda sağlıyor. Süt, et ve yumurtayı ise çiğ tüketmekten kaçınmalısınız. Buharda: İrritabıl bağırsak sendromu gibi bir hastalığınız varsa sebzeleri buharda pişirmek sindiriminizi kolaylaştıracaktır. Besinleri buharda pişirmek aynı zamanda kırmızıbiber, yeşil fasulye, brokoli ve ıspanaktaki antioksidan aktivitesini yükseltiyor. Havuçtaki betakarotenin de absorbe edilmesini kolaylaştırıyor.
  Kaynamış: Sebzeleri kaynatmak özellikle böbrek taşı şikayeti olan kişiler için en ideal pişirme yöntemi olarak gösteriliyor.
  Fırında: Et ve sebzeleri fırında pişirmek ızgara yönteminden daha güvenilir bir seçim. Heterosiklik Aminler; kömür ızgarasında pişirmelerde, tekrar tekrar kaynatılan yemeklerde daha fazla ortaya çıkıyor. Yemekleri fırında pişirerek kanserojik maddelerin önüne geçebilirsiniz.


  kaynak: bitkiblog


   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
Çiğ Mi? Buharda Mı? Haşlama Mı? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çalışmak mı Torpil mi?

  Türkiye'de Devlet sektöründe yüksek yerlere gelebilmek için çalışmak yeterli mi yoksa tanıdık birileri mi insanın arkasında olmalı?
 2. Eşiniz mi arkadaşınız mı ?

  Melekler sizce siz eşinizin en yakın arkadaşımısınız yoksa sadece eşi olarak mı yanında yer alıyorsunuz?Sizi bilmem ama erkekler en yakın arkadaşlarının eşleri olduklarını söylüyorlar.Bende cevap veriyorum...YALAN...:D EŞİNİZ Mİ ARKADAŞINIZ MI ? Erkekler, en yakın arkadaşlarının eşleri olduğunu söylüyor. Bunun sebebini ise duygu ve düşüncelerini onlarla paylaşmalarına bağlıyor. Eşiniz...
 3. Tuba mı Beren mi

  tuğba büyüküstün bihterin kıyafetleri bihter kıyafetleri bihter elbiseleri tuba mı beren mi Ben Bereni hiç beğenmiyorum peki size göre kızlar Beren Saatmı yoksa Tuba Büyüküstünmü :tik: Hangisi daha iyi? Genç oyuncular arasındaki rekabet, fanatikleri sayesinde iyice kızıştı. 'tubabuyukustun.biz' sitesi üyeleri tarafından hazırlanan on-line 'Tubiz' dergisinin 12'nci sayısında; Tuba...
 4. çiftlik haşlama tarifi var mı

  Ya hanimlar ben bir arkadaşımda bir yemek yedim, böyle barbunyalı kerevizli parça etli ama sormaya da çekindim tarifini.Adı çiftlik haşlama diye geçiyor. Varmıdır sizde tarifi ?
 5. Çiğ yumurta içmek sucuk gibi çiğ et yemek günah mıdır?

  Yiyecekler konusundaki yasakların en başta gelen amacı, insanın beden ve ruh sağlığının korunmasıdır. İnsanın beden ve ruh sağlığına zararlı olduğu sabit olan maddelerin yenilip içilmesi dinen de haram görülür. Bu konuda fıkıh ilmiyle müsbet ilimlerin karşılıklı bilgi alışverişi içinde olması, tecrübeyle ve bilimsel metotlarla elde edilen sonuçların dinî hükümlerde de dikkate alınması gerekir....

Sayfayı Paylaş