gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Platon Hayatı Kısaca bilgi istiyorum

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba arkadaşlar ben sizden eflatunun yani Platon ile ilgili bilgi istiyorum aranızda Platon Hayatı Kısaca bilgi sahibi olan kişiler var ise lütfen bana yazsın.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Platon Hayatı Hakkında Bilgi Platonun Kısaca Biyografisi

Platon felsefe tarihinin ilk sistemli filozoflarından olup bilimden sanata, matematiğe kadar pek çok konu hakkında düşünceleri olan önemli bir filozoftur.

Soylu bir aileye mensup olan Platon, M.Ö. 428 yılında Atina'da doğmuş ve iyi bir eğitim görmüştür. 20 yaşında Sokrates'le karşılaşınca felsefeye yönelmiş ve hocasının ölümüne kadar (M.Ö. 399) sekiz yıl boyunca öğrencisi olmuştur; hocası ölünce, diğer öğrencilerle birlikte Megara'ya gitmiş ama burada uzun süre kalmayarak önce Mısır'a, oradan da Pythagorasçıların etkili oldukları Sicilya ve Güney İtalya'ya geçmiştir.

Platon'a göre, insanlar bir mağaranın içinde yaşarlar ve yüzleri mağara girişinin karşısında bulunan duvara dönük olduğu için sadece ve sadece buraya düşen gölgeleri görebilirler; duyumlarımız yoluyla varlığından haberdar olduğumuz bu görünümler, gerçek değil, gerçeğin iyiden iyiye bozulmuş gölgeleridir; gerçeği görmek isteyen bir kimsenin, akıl yoluyla duyusal zincirlerden kurtularak başını mağaranın girişine çevirmesi ve orada geçit töreni yapmakta olan ideaları, yani görüntülerin oluşumunu sağlayan gerçek biçimleri seyretmesi gerekir. Bu nedenle bu alemde duyumsadığımız varlıklar birer gölgedir ve asıl var olan şeyler, bu gölgeler ve bu yanılsamalar değil, onların ardındaki ölümsüz idealardır. Mesela bir at ne kadar olağanüstü olursa olsun, zamanla bozulur ve kaybolur; oysa at ideası ezelî ve ebedîdir, değişmez.

Platon Hayatı Kısaca bilgi istiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ayşegül Aldinç Kimdir Kısaca bilgi istiyorum

Ayşegül Aldinç Kimdir Kısaca bilgi istiyorum

Ayşegül Aldinç Kimdir Kısaca bilgi istiyorum lütfen bana Ayşegül Aldinç Kimdir Kısaca bilgi verin.
  2. Platon Sözleri istiyorum sizden

Platon Sözleri istiyorum sizden

Selam millet aranızda Platon Sözleri bilen var ise rica ediyorum acil tarafından benimle Platon Sözleri paylaşabilir mi? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
  3. Kadir Gecesinin Kısaca Anlamı hakkında bilgi istiyorum

Kadir Gecesinin Kısaca Anlamı hakkında bilgi istiyorum

merhaba arkadaşlar bu salı gecesi kadir gecesi tüm müslüman kardeşlerimin kadir gecesini kutluyor ve sizden de Kadir Gecesinin Kısaca Anlamı hakkında bilgi rica ediyorum.
  4. Miles Cyrus Hayatı Hakkında Kısaca Bilgiler

Miles Cyrus Hayatı Hakkında Kısaca Bilgiler

miles cyrus kimdir miles cyrus hayatı Sevgili melekler, bu sayfamızda sizlere kendine has bir tarz oluşturan ve gençler tarafından sıkı bir şekilde takip edilen Amerikalı artist Miles Cyrus hayatı hakkında bilgiler sunacağız.. 23 Kasım 1992′ de Tennessee’ de doğmuştur. Gerçek adı Destiny Hope Cyrus dur. Miley Cyrus‘ un kitler tarafından tanınması Hannah Montana’daki Miley...
  5. Filozof Platon Hayatı İle İlgili Bilgiler

Filozof Platon Hayatı İle İlgili Bilgiler

Kısaca Platon Hayatı Platon Kimdir Kısaca Sevgili meleklerimiz ve değerli misafirlerimiz Kim Kimdir bölümümüzde bu kez dünyaca ünlü filozoflardan Platon Kimdir Kısaca hayatı ile ilgili bilgiler veriyoruz sizlere... Platon çok önemli bir Antik/Klasik Yunan filozofu olduğu gibi, matematikçi, felsefi diyaloglar yazarı ve Batı dünyasındaki ilk yüksek öğretim kurumu olan Atina...

Sayfayı Paylaş