gebe
  1. FiRaRi_MeLeK

FiRaRi_MeLeK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    63
    insanların CENNET benim CEHENNEM dediğim yerde...

yıyecek ve içeceklerın içerısınde tuz var

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında FiRaRi_MeLeK tarafından paylaşıldı.

Bazı yiyecek ve içeceklerın içerısınde tuz var..bunları tüketırken daha dikkatli olunması gerekiyor... Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Arıcı tuzun sigara kadar sağlığa zararlı olduğunu belirterek bazı içeceklerin ve tatlı gıdaların içinde tuz bulunduğunu söyledi. İçeceklerin ve gıdaların içeriğindeki tuz miktarının ambalajına yazılması gerektiğini vurgulayan Arıcı " Bu gıda ve içecekler o kadar çok tüketiliyor ki vatandaş içindeki tuz miktarını bilmeden bolca tuz almış oluyor. Halbuki tuz tüketimi artıkça yüksek tansiyonlu hasta sayısı da artıyor” dedi.
    ABD' de her gıdanın ambalajında içeriğindeki tuz miktarının yazılı olduğunu Türkiye’de de böyle bir çalışma için devletin harekete geçmesi gerektiğini anımsatan Arıcı şöyle devam etti.
    “Bireylerin günlük tüketeceği normal tuz miktarı 5 gramdır. Benim ölçüme göre bir çay kaşığının tepeleme doldurulması 5 gram geliyor. Halbuki derneğimizin yaptığı araştırmaya göre Türk toplumu normale göre 35 kat yani 185 gram tuz tüketiyor Günde.
    Türk toplumu damak tadına düşkün. Tuzsuz yemeğe alışmamış. Ama zaten vücudumuza giren tuzun yüzde 85’ ini gıdalardan içeceklerden alıyoruz. Hemde çoğumuz bilmeden…
    Geri kalan yüzde 15’i ni yemeklere koyduğumuz tuz oluşturuyor. Halbuki gıdalardaki tuz miktarı azaltabilse ya da hükümet harekete geçip gıda ambalajlarına içeriğindeki tuz miktarını yazdırsa toplum biraz daha dikkatli olacak. Tatlı ürünlerde örneğin baklavada tuz var. Hamuruna konuluyor.
    Ama şeker daha fazla kullanıldığından ağzımıza ilk gelen tat şeker tadı oluyor. Diyet kolalı içecekler tuz deposu. Dondurulmuş hazır gıdalar öyle. Ama toplumun ne kadarı bunları biliyor. Ürünün ambalajına içeriğindeki tuz miktarının yazılması zorunlu hale getirilse eminim ki bireyler bu ürünleri kullanırken daha dikkatli olacak."

yıyecek ve içeceklerın içerısınde tuz var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hipertansiyon ve tuz

Hipertansiyon ve tuz

Ortalama diyetimizdeki aşırı tuz (sodyum) birçok çalışmanın odak noktası olmuş ve son yıllarda bu konu çok ilgi görmüştür. Bulgular, alışkanlık gereği fazla miktarlarda tuz tüketen insanlarda yüksek tansiyonun(yüksek kan basıncı) daha az tuz kullanan insanlara göre daha sık ortaya çıktığını göstermektedir. Ayrıca, araştırmalar genel olarak yüksek tansiyonu olan insanların, sodyum oranı düşük...
  2. Tuz Ve Yuksek Tansiyon

Tuz Ve Yuksek Tansiyon

Ortalama diyetimizdeki aşırı tuz (sodyum) birçok çalışmanın odak noktası olmuş ve son yıllarda bu konu çok ilgi görmüştür. Bulgular, alışkanlık gere i fazla miktarlarda tuz tüketen insanlarda yüksek tansiyonun(yüksek kan basıncı) daha az tuz kullanan insanlara göre daha sık ortaya çıktı ını göstermektedir. Ayrıca, araştırmalar genel olarak yüksek tansiyonu olan insanların, sodyum oranı düşük...
  3. ve işte..tuz & ruhu

ve işte..tuz & ruhu

Bu Resim Yeniden Boyutlandırıldı. Resmin Orjinal Boyutu 600x701 ölçülerinde ve 35KB büyüklüğündedir. Buraya Tıklayarak orjinal halini görebilirsiniz. Bu Resim Yeniden Boyutlandırıldı. Resmin Orjinal Boyutu 600x701 ölçülerinde ve 35KB büyüklüğündedir. Buraya Tıklayarak orjinal halini görebilirsiniz. Bu Resim Yeniden Boyutlandırıldı. Resmin Orjinal Boyutu 600x701 ölçülerinde ve 31KB...
  4. Guatırım var iyotlu tuz kulanıyorum

Guatırım var iyotlu tuz kulanıyorum

Kızlar bu günlere şikayetim acayip arttı acaba guatır olanlar hangi marka iyotlu tuzu kullanıyorlar. Hastalığınızın tanısını doktor mu koydu yoksa sizde benim gibi kendi kafasına göre iyotlu tuz kullananlardan mısınız ne yapmam lazım. Biriniz beni aydınlatabilir mi acaba ?
  5. Tuz ve Su

Tuz ve Su

Tuz ve Su Hintli bir yaşlı usta, çırağının herşeyden sürekli şikayet etmesinden bıkmıştı. Bir gün çırağını tuz almaya gönderdi. Yaşamındaki herşeyden mutsuz olan çırak döndüğünde, yaşlı usta ona, bir avuç tuzu, bir bardak suya atıp içmesini söyledi. Çırak, yaşlı adamın söylediğini yaptı ama içer içmez ağzındakileri tükürmeye başladı. "Tadı nasıl?" diye soran yaşlı adama...

Sayfayı Paylaş