gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Yürüyelim Arkadaşlar

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Yürümek her derde deva ABD'de yapılan araştırmalara göre, yürümenin insan sağlığına pek çok yönden yararlı olduğu tespit edildi. Düzenli olarak yürüyüş yapmanın, kasların kuvvetlendirilmesinden, düşünce potansiyelini arttırmaya, yaşlanma sürecini geciktirmekten zayıflamaya kadar birçok yararı olduğu ifade ediliyor.

Mayo Klinik tarafından yayınlanan rapora göre, yüzyıllardır doktorlar tarafından bir tedavi yöntemi olarak kullanılan yürüyüşün sağlıklı olması için düzenli ve programlı yapılmasında fayda var. Düzenli bir yürüyüş için de kısa ve uzun dönemli gerçekçi hedefler koymak, tepeden tırnağa kadar kullanılacak malzemenin kaliteli ve iyi seçilmesinin göz önünde tutulması gerekiyor. Uzmanların bu konudaki tavsiyeleri şöyle:

"- Amaç kilo vermekse vücut sentetik maddelerle sarılmalı

- Doktordan uygun görüş alınmadan böyle bir programa başlanmamalı

- Yemeklerden sonra uzun ve tempolu yürüyüşlerden kaçınılmalı

- Herhangi bir rahatsızlık hissedildiğinde yürüyüş bırakılmalı

- Yürüyüş, akşam yemeğinden en az 2 saat sonra yapılmalı

- Diyabet, tansiyon yüksekliği, kalp ve karaciğer rahatsızlığı ya da kronik rahatsızlığı olanlar yorucu ve uzun yürüyüşlerden kaçınmalı."

Bu tavsiyelere uyulması halinde düzenli bir yürüyüş programının vücuda yararları ise şöyle:

"- Kan akışının hızlanması, kan dolaşımının iyileşmesi, kalp, damar ve beyin rahatsızlıklarının giderilmesi

- Vücudun tüm kaslarının güçlenmesi

- Kalp kasılması ile meydana gelen kan miktarının artması ve dinlenme esnasında nabzın azalması

- Kan basıncının düzenlenmesi

- Hareket ve stres anında tansiyonun yükselmesinin önlenmesi

- Şişmanlığın önüne geçme

- Barsak hareketlerinin arttırılması ile sindirimin kolaylıkla sağlanması

- Beyine giden oksijen miktarının artması ile zihinsel keskinlik ve düşünce potansiyelinin artması

- Lenf dolaşımını düzene sokma

- Akciğerlerin hava kapasitesini arttırma

- Hareketlilik veya dinlenme sırasında metabolizmayı uyararak sürekli dinç tutma

- Travma sonrası toparlanma sürecini hızlandırma

- Kandaki yağ oranını düşürme

- İyi ve kötü huylu kolestrol dengelerini düzenleme

- Vücuttaki tüm organlar arasındaki koordinasyonu düzenleme

- Eklemlerin esnekliğinin artması, bel ve boyun ağrılarının hafifletilmesi

- Kemiklerin sertleşmesi

- Vücudun hastalıklara karşı dayanıklılığının artması ve bağışıklık sisteminin direncinin artması

- Yorgunluğun hafiflemesi

- Uykusuzluk sorununun giderilmesi ve bünyesel rahatlamanın sağlanması

- Vücudun endorfin adı verilen keyif hormonlarını hareketlendirme

- Yaşlanma sürecinin geciktirilmesi ve deriye zinde bir görünüm kazandırma

- Moral, özgüven ve iyimserliğin artması."

alıntı

Son düzenleme: 12 Haziran 2008
  2. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Yürüyelim Arkadaşlar
    evet ya yürüyüş çok iyi tavsiye edenlerdenim emeğine sağlık canım teşekkürler faydalı bilgiler için:)

3. BöğüRTLen

BöğüRTLen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

teşekkürler faydalı bilgiler için ben çok severim yürüyüşü:)

4. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

evet çok faydalıymış yürümek ama yanlız yürünmüyor bir arkadaşla daha iyi oluyor
    paylaşım için saol canım

5. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    rica ederim kızlar ben teşekkür ederim :)

6. Güler

Güler Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

ya kizlar yürüyelim diyince aklima geldi...pazar günü ise gitmistim, isim bitince, esime telefon acip beni almaya gelsin derim arabayla....normalde....ama
    pazar günü calisirken telefonumun sarji bitmis :sinirli:arayamadim ve aksilik degil mi isi 2 saat önce bitirmistim.
    neyse ben 10 km lik yolu yürüdüm :yell:

Yürüyelim Arkadaşlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kız Arkadaşının Arkadaşını Ayarla

Kız Arkadaşının Arkadaşını Ayarla

Çok güzel bir oyun BURADAN
  2. Arkadaş

Arkadaş

Kişinin kendi haline, tavır ve davranışlarına delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Dost / Dostluk.)Ticarette başarı ve iyi şansa yorulur. Arkadaşınızın mutlu olduğunu gördüyseniz, bu sizinde mutlu olacağınız anlamına gelir. Arkadaşla kavga:birisine anlattığınız sırrınızın herkesin ağzına düşeceğine işarettir. Arkadaşınızı hasta veya üzgün gördüyseniz, ondan kötü bir haber alacaksınız demektir....
  3. arkadaş....

arkadaş....

ARKADAŞ Vietnam Savaşı sonrası... Evine dönmekte olan bir asker San Francisco'dan ailesini aradı: - "Anne, baba eve dönüyorum, ama sizden bir şey rica ediyorum. Yanımda bir arkadaşımı da getirmek istiyorum." "Memnuniyetle, O'nunla tanışmak isteriz", diye cevapladılar. Oğulları "Bilmeniz gereken bir şey daha var." diye devam etti. - "Arkadaşım savaşta ağır...
  4. arkadaş

arkadaş

Kişinin kendi haline, tavır ve davranışlarına delalet eder. Ticarette başarı ve iyi şansa yorulur. Arkadaşınızın mutlu olduğunu gördüyseniz, bu sizinde mutlu olacağınız anlamına gelir. Arkadaşla kavga:birisine anlattığınız sırrınızın herkesin ağzına düşeceğine işarettir. Arkadaşınızı hasta veya üzgün gördüyseniz, ondan kötü bir haber alacaksınız demektir. Ticarette başarı ve iyi şansa...
  5. arkadaşlar ...

arkadaşlar ...

hemen bir konu açmak istiyorum çünkü merak ediyorum benimle aynı sıkıntıyı çekenler varmı diye kaynana ve kayınederiyle aynı evde oturan var mı? varsa nasıl gidiyor? ben çok yakında ayrılıyorum inşallah. ama bir senede çok çektim artık son zamanlar dişimi sıkıyorum Allah dğına göre kar verirmiş ama eşimle çok iyi anlaşmama rağmen çok üstüme gelindi geçen geçiyor da unutulmuyor işte bazı...

Sayfayı Paylaş