1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Almanya ile ihracatımız 30 milyar Dolar olacak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Almanya arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 24 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirterek, bu yıl rakamın 30 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi.
  Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TATSO) genel kurul toplantısı, Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği binasında düzenlendi.

  Genel kurulun açılışında konuşan Hisarcıkıloğlu, Almanya ile ticaret hacminin geçen sene 24 milyar dolar olduğunu, rakamın bu yıl 30 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini kaydederek, ''Önümüzdeki 5 yıl içinde ise bu hacmin, 50 milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz'' dedi.

  Türkiye'de faaliyet gösteren 3 bine yakın Alman firması bulunduğunu, Almanya'da ise 60 bin Türk kökenli girişimcinin faaliyet gösterdiğini belirten Hisarcıklıoğlu, bu girişimcilerin yaklaşık 350 bin kişiye istihdam sağladığını kaydetti.

  Hisarcıklıoğlu, Almanya'daki Türk girişimcilerin sayısının, 2010 yılında 100 bine ulaşmasının öngörüldüğünü ifade ederek, ''Böylece, Türk girişimcilerin, 650 bin kişiye istihdam imkanı sağlamalarını ve 95 milyar avroluk iş hacmi üreterek, Alman ekonomisine daha fazla katkı sağlamalarını bekliyoruz'' diye konuştu Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının 1994 yılında İstanbul'da kurulduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türk ve Alman girişimcileri için önemli bir işbirliği ve ortaklık platformu oluşturmanın amaçlandığını kaydetti ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  Hisarcıklıoğlu, Odanın bugün 400'den fazla üye ile Türk ve Alman ekonomileri arasında ''önemli bir köprü haline geldiğini'' ifade etti.

  TATSO'nun Türkiye'nin Avrupa'da ve özellikle Almanya kamuoyuna yakından tanıtılması için çalıştığına da dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ''Avrupa'nın en dinamik ekonomisi haline gelmiş bir Türkiye'nin, AB'ye katılımıyla önümüzde çok heyecan verici fırsatlar bulacağız. Türk ve Alman girişimcileri bunun bilincinde olmalıdır. Bu sebeple de, ülkemizin AB üyeliği için beraber çalışılmalıdır. Bu çalışmada TATSO'ya önemli görevler düşmektedir'' diye konuştu.

  Hisarcıklıoğlu, konuşmasında Türk iş adamları arasında birliğin önemine de vurgu yaparak, ''ayrılık olmamasını'' istedi.

  Yeni yönetim kurulunun belirleneceği seçimli genel kurul, basına kapalı devam etti.


   
Almanya ile ihracatımız 30 milyar Dolar olacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evleri 1.4 milyar dolara yalıtıyoruz

  Evleri 1.4 milyar dolara yalıtıyoruz

  Türkiye’de enerji maliyetlerindeki artış, yaygın, ısı, ses ve su yalıtımı alanında faaliyet gösteren firmalara yarıyor. Bunda, yalıtımın, yüzde 50’ye varan oranlarda tasarruf sağlaması etkili rol oynuyor. Yılda ortalama yüzde 20 oranında büyüyen sektörün, yıl sonunda 1.4 milyar dolarlık hacme, yalıtımda kullanılan malzemelerin boyutunun da 6 milyon metreküpe ulaşması bekleniyor. Yalıtım...
 2. Yabancılar Türkiye'den 25 milyar dolar götürdü

  Yabancılar Türkiye'den 25 milyar dolar götürdü

  Yabancılar Türkiye'den 25 milyar dolar götürdü Yabancı sermayenin, Türkiye’deki doğrudan ve portföy yatırımlarından rekor kar elde ederek ülkesine aktardığı belirlendi. Artan ekonomik ve siyasi istikrarsızlık yüzünden ürküp kaçmasının yüksek boyutlardaki cari açığın finansmanında güçlük çıkaracağı söylenen yabancı sermayenin, son yıllarda Türkiye’deki doğrudan ve portföy yatırımlarından...
 3. AB Invest Türkiye’ye 1 milyar dolar yatıracak

  AB Invest Türkiye’ye 1 milyar dolar yatıracak

  Gayrimenkul geliştirme şirketi AB Invest, yabancı yatırımcılar ile birlikte Türkiye’ye yönelik 500 milyon dolarlık bir yatırım fonu kurarak 2009 yılında toplam 1 milyar dolara varan gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmeyi hedefliyor. AB Invest Yönetici Ortağı Zafer Arslan, Reuters’ın sorularını yanıtlarken, Ortadoğu, Avrupa, Asya ve Rusya’dan yatırımcılarla devam etmekte olan görüşmelerin...
 4. Cari açık 41.4 milyar dolar

  Cari açık 41.4 milyar dolar

  Türkiye, 2008 yılını 41.4 milyar dolarlık cari işlemler açığıyla kapadı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayına ait ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre Aralık ayında cari açık, 2007 yılının aynı ayına göre yüzde 42.5 azalarak 5 milyar 220 milyon dolardan 3 milyar 3 milyon dolara geriledi. 2008 yılı toplamında cari açık, 2007 yılının Ocak-Aralık dönemine göre yüzde...
 5. İtalya'nın ihtiyacı 16 milyar dolar

  İtalya'nın ihtiyacı 16 milyar dolar

  İtalya'da meydana gelen depremin zararlarını karşılamak için 16 milyar dolara ihtiyaç olduğu belirtildi. İtalya İçişleri Bakanı Roberto Maroni, yaklaşık 10 gün önce Abruzzo bölgesinde meydana gelen depremin zararını karşılamak için 16 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Maroni, RAI televizyonuna yaptığı açıklamada, yerel yönetimlerle görüşen hükümetin, bir yandan da maddi zararı...

Sayfayı Paylaş