Ambulansa ibadet aşkıyla yol verin

nisan

Yeni Üye
Üye
Ambulansa ibadet aşkıyla yol verin
Ambulansa ibadet aşkıyla yol verin


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, trafikte ambulansların zorluk çektiklerini belirterek, “Trafikte ambulanslara yol verilmeli, zaten bu insaniyet görevidir. Bunu hatta bir ibadet aşkıyla yapmalıyız” dedi
.
images(3).jpg

Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri açılış ve ambulans dağıtım töreninde konuşan Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye’nin “112” acil sağlık hizmetlerinde gelişmiş ülkelerle yarışır duruma geldiğini belirtti. Özellikle sigara, hareketsiz yaşam, şişmanlık gibi birçok olumsuzluğun kalp krizi ve inme gibi hastalıklara neden olduğunu belirten Akdağ, bu tür durumlarda acil müdahalenin önem taşıdığını, ölümleri ve sakatlıkları önemli ölçüde azalttığını kaydetti. İnsan hayatının tesadüflere bırakılamayacak kadar önemli olduğunu ifade eden Akdağ, vakalara ulaşma süresini kısalttıklarını, ekiplere profesyonelce müdahaleleri için acil sağlık hizmetleri alanında eğitim çalışmaları yaptıklarını bildirdi. Akdağ, 112 acil servisler için boğaz köprüsü ve otoyollardan ücretsiz geçiş hakkı sağladıklarını belirtirken, ambulansların kasko sorunun da ortadan kaldırdıklarını açıkladı.
Akdağ, 2007 yılı için acil sağlık hizmeti çağrılarını yüzde 92’sine ilk 10 dakika içerisinde ulaşıldığını belirterek, “Avrupa standardında hedef yüzde 90’dır. Ancak biz bunu da aştık” dedi.

-“VATANDAŞLAR DUYARLI OLMALI”-

Sağlık Bakanı Akdağ, 112 acil çağrı hatlarının gereksiz aramalarla meşgul edildiğini de belirterek, “Biz bunun önlemini aldık, ancak bunun toplumsal duyarlılık haline dönüşmesi gerekiyor. İnsanlar telefon kontrolünü denemek için bile 112’yi arıyorlarsa siz düşünün” dedi. Trafikte ambulansların çektiği zorluklara da değinen Akdağ, özellikle İstanbul başta olmak üzere metropollerde ambulanslara yol verilmediğini söyledi. Akdağ, bu konuda vatandaşların daha duyarlı olması gerektiğini vurgulayarak, “Bu zaten bir trafik kuralıdır. Aynı zamanda bir insaniyet görevi olarak, ibadet aşkıyla yapmalıyız. Ambulans sesini duyar duymaz aracı ana çekmeli yol vermeliyiz. Sağlıkta dönüşüm tüm heyecan ve kararlılığımızla devam edecektir” dedi.

-382 ADET KARA, 4 ADET DENİZ AMBULANSI HİZMETE GİRDİ-

Konuşmaların ardından dağıtım töreninde Sağlık Bakanlığınca alımı yapılan 382 adet kara ambulansı ile 4 adet deniz ambulansı törenle hizmete girdi. Ayrıca Sağlık Bakanlığınca 81 ilde kurulan 112 acil sağlık hizmetleri kontrol merkezlerinin dijital sistem altyapılarını açılışları yapıldı.(
 
Geri
Üst