Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Ascorbik Asit (Vitamin C)

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  idrarda ascorbic asit idrarda askorbik asit askorbik nedir Vitamin "C" Kadınlarda ve erkeklerde her gün alınması gereken en az miktarı, 60 miligramdır. Sigara içenlerin en az 100 mg. C vitamini almaları gerekir. Her gün taze sebze ve meyve, özellikle narenciye, lahana, ıspanak, kıvırcık salata gibi yeşil yapraklı sebzeler, yeşil biber yiyen kişiler, tavsiye edilen en düşük günlük dozun üzerinde C vitamini aldıklarından emin olabilirler. Yüksek dozda alınması halinde ne gibi yararlar getireceği yolunda çalışmalar sürmekle birlikte, beta karoten gibi antioksidan etki nedeniyle, kanser, kalp-damar hastalıkları ve katarakta yakalanma ihtimalini azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı da direnci arttırmaktadır. Günde 1 grama kadar güvenle alınabileceği belirlenmiştir. Daha yüksek dozları sindirim sisteminde tahrişlere neden olabilir. Uzun süre yüksek dozda kullanılmasının, böbrek taşı ihtimalini arttırdığı da bilinmektedir.

  Vitamin C (Ascorbic asit) Vitamin C, kimyasal ismi ile askorbik asit, suda eriyebilen yaşam için vaz geçilemez bir vitamindir. Antioksidan özelliği ile büyüme, gelişme ve hücrelerin bütünlüğünü korumak için gereklidir.

  Besinlerle alındıktan sonra ince barsaklarda emilir. Fazlası vücutta depo edilemez ve idrar ile 2 - 4 saat sonra atılır. İnsan vücudunda kendiliğinden üretilmez ve günlük gereksinimin dışarıdan alınması gereklidir. Vitamin C nin en önemli fonksiyonlarından birisi kollagen üretimini uyarması ve arttırmasıdır.

  Vücudumuzdaki destek dokuların (kas, tendon, diş, cilt) en önemli parçası kollajendir. Kollajen kırmızı kan hücreleri yapımında da önemli bir faktördür.


  Metabolizma sırasında ortaya çıkan serbest radikal ve tehlilkeli oksijen bileşikleri Vitamin C tarafından zararsız hale getirilirler (antioksidan). Serbest radikaller ve tehlikeli oksijen bileşikleri yaşlanma ve hücre fonksiyon bozukluklarında çok önemli yer tutar. Besinlerde bulunabilen nitritlerin nitrosamine dönüşmesi yine vitamin C tarafından engellenir. Nitrosamineler kanser oluşumuna neden olabilen maddelerdir. Sıklıkla Kolon, mide ve safra kesesi kanserlerine yol açar.
  Vitamin C nin tansiyonun ayarlanması üzerinede olumlu etkileri bilinmektedir. Kan kollesterol seviyesinin düşürülmesi ve damar duvarında oluşan kolesterol birikintilerinin yok edilmeside vitamin C ile olmaktadır.

  Vitamin C nin bir diğer önemli fonksiyonu folik asit meabolizmasına yardım eder. Demir emilimini düzenler,L-tirozin in noradrenalindeki L-Fenilalanine dönüşümünü sağlar. Yine nörotransmitterlerden (sinir sistemindeki iletici maddeler) triptofanın seratonine dönüşümde önemli rol oynar.

  Vitamin C eksikliğinde yeterli kollajen yapılmaz, kas ve kemik ağrıları ortaya çıkar. Kanama sorunları kendini gösterir. Eski denizcilerde vitamin C eksikliği nedeni görülen skorbüt hastalığı ölümcül idi. Bu hastalıkta eklemler şişiyor, anemi gelişiyor, diş etleri şişiyor ve kanıyordu. Limon ve turunçgillerin dayanıklı vitamin C kaynakları olmasının anlaşılması ile bu hastalık çok nadir görülmüştür.

  Yeterli vitamin C alan kişiler almayanlara göre ortalama 6 yıl daha yaşadıkları gösterilmiştir. Bu yaşam uzamasının kalp hastalıklarından sağlanan korunmadan olduğu düşünülmektedir. Günlük önerilen vitamin C miktarı 60 mg. kadardır . Ancak yapılan çalışmalar bu dozun sadece skorbüt hastalığının ortaya çıkmasını engeleyen doz olduğunu göstermiştir. Günümüzde 500 mg - 4000 mg arasındaki dozların güvenle alınabileceğini göstermiştir.

  Tamamen suda eriyebilen bir vitamin olduğundan 2 ila 4 saate idrar yolu ile atılır. Kan vitamin C seviyesini belli bir oranın üzerinde tutmak için Vitamin C alımını 3 e bölmekte yarar vardır. Vitamin C besinlerde de bol olarak yer alır. Özellikle yeşil yapraklı besinler, nane, domates, limon, portakal, greyfurt vitamin C açısından zengin gıdalardır.


  alıntı


   
Ascorbik Asit (Vitamin C) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte C Vitamini

  Hamilelikte C Vitamini

  Hamilelik ve yüksek tansiyonla ilgili bir toplantıda açıklanan raporda, C vitamini eksikliğinin damar sertliğine yol açtığı belirtildi. Hamile kadınlarda C vitamini eksikliğinin damar sertliğine yol açarak preeklampsiye (tansiyon artışıyla üre yükselmesi) yol açabildiği saptandı. Uzun zamandan beri C vitamininin preeklampsi riskini azalttığının bilindiğini anımsatan bilim adamları, yeni...
 2. Pantothenic Asit (Vitamin B5)

  Pantothenic Asit (Vitamin B5)

  Yunancadaki pantos (her yer) kelimesinden ismini almıştır. Çünkü hemen her türlü besinde yer alır. panthotenik asitte diğer B vitaminleri gibi suda çözünen ve vücetta depo edilemiyen bir vitamindir. Günlük gereksinim mutlaka günlük olarak besinler veya besin takviyeleri (rejimde olup yeterli alamayanlar için) ile alınmalıdır. Doğada çök yaygındır.Yumurta, karaciğer, kalp, süt, bal, bira...
 3. Folik Asit (Vitamin M, B9)

  Folik Asit (Vitamin M, B9)

  B vitamin ailesinin bir üyesidir. Suda çözünür. Adını latincedeki Folium (yeşil yapraklılar) kelimesinden almıştır. İlk kez 1941 yılında ıspanaktan elde edilmiştir. Bazı kitaplarda vitamin M olarak gösterilir. Uygun mikarlardaki folik asit vücutta enerji eldesinde, proteinlerin yapılmasında, kırmızı kan hücrelerinin yapılmasında ve barsaklardaki fonksiyonların doğru gitmesinde kilit...
 4. Askorbik Asit ( C vitamini ) Hakkında

  Askorbik Asit ( C vitamini ) Hakkında

  Askorbik asit, kollaien yapımı için gerekli bir vitamindir; bu bağ doku proteini, hücre ve dokuları yapıştırmakla görevlidir. Böylece damar çeperlerinin sağlamlığı, dişlerin alveol boşluklarına sıkıca tutunmaları sağlanmış olur. C vitamini, demirin incebağırsaklardan emilimini düzenler; folasinin folinik aside dönüşümü ve bazı hormonların (tiroksin, adrenalin ve steroid) sentezi için...
 5. B9 Vitamin (folik asit ) Eksikliği Nedir ?

  B9 Vitamin (folik asit ) Eksikliği Nedir ?

  Folik asit eksikliği anemisi , vücudunuzda yeterli folik asit olmadığında ortaya çıkar . Folik asit B vitaminlerinden biridir ve yeni kırmızı kan hücreleri de dahil olmak üzere vücudunuza yeni hücreler kazandırır.Vücudunuz oksijen taşımak için kırmızı kan hücrelerine ihtiyaç duyar . Eğer yeterince kırmızı kan hücresi yoksa, zayıf ve yorgun hissetmenize neden olan anemi var demketir. . Bu...

Sayfayı Paylaş