Etiketler:
 1. ARWEN

  ARWEN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  240
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Deniz Ülkesi

  Bebek Bezi Pişikleri

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında ARWEN tarafından paylaşıldı.

  bebek bezi değiştirme oyunları bebek bezleme oyunu alt değiştirme oyunu alt oyunları bezleme
  < Konu Resmi..>
  Yeni doğan bebeğin, doğduğu andan tuvalet eğitimini alana, çiş kaka kontrolünü kazanana dek bezlenmek gibi bir çözüme gereksinmesi olacaktır. Bebeğe bakan anne ve diğer kişiler de bezleme ve altını temizlemek gibi sorunla uğraşacaktır. Fakat bu sadece bebeğe bakanların değil bebeğin de ciddi bir sorunu olmaktadır. Bebek çişi ve kakası bebeğin son derece hassas cildi üzerinde çok tahriş edici olabilir. Bebek cildi üzerinde bulunan koruyucu yağ tabakası bu atıkların cilde zarar vermesini önleyemez ve ciltte kızarıklıklar, soyulmuş gibi görüntüler oluşmasına sebep olabilir. Bu da genel anlamda pişik denilen sorunu oluşturur.

  Bebek pişiklerinden korunmak için insanoğlu çok eski zamanlardan beri çareler arayıp durmaktadır. Kül, toprak, yaprak, kumaş bez derken kağıt bezler hep bu çare arayışlarının sonucudur. Artık bebeklerimiz için tek kullanımlık kağıt bazlı bezler en yaygın çözüm olmaya başladı. Köylüsünden kentlisine kadar gittikçe hazır kağıt bazlı bez kullanımı yaygınlaşmaktadır.

  İster kumaş, ister kağıt bez kullanın, zaman zaman bebeklerinizin poposunda parlak kırmızı renkli tahriş bölgeleri ortaya çıkar. Bu başlangıç dönemindeki pişiklerin büyük çoğunluğu çok kısa sürede geçer. Fakat bazen de iyileşmeyip daha büyük sorunlara yol açabilir. En sık görülen pişik bölgesinde mantar ve bakteri enfeksiyonlarının soruna eklenmesidir.

  Altını sık değiştirmek, ıslak bırakmamak, temizliğine dikkat etmek gibi basit önlemlerle, bebeğimizi pişikten veya daha ciddi durumlardan kolayca koruyabiliriz. En önemli konu bebeğin kirli bez ile uzun süre kalmasını önlemek ve sık değiştirmektir. Bebeğin altının sürekli kuru olması en önemli konudur. Bez değiştirme sırasında altını su ile yıkamak yararlı bir yöntemdir. Alt silme bezleri içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle alerjiye veya tahrişe yol açabilir. Su ve bebek sabunu ile temizlemek ve arkasından bir süre açık bırakarak kurumasını sağlamak yararlı olacaktır.
  Bebek pişiklerinin önlenmesi amacıyla sıklıkla yapılan yanlışlardan biri pudra kullanımıdır. Pudralar bebek cildinin gözeneklerini tıkayarak hava almasını engellerken pişik oluşumuna zemin hazırlarlar. Bebek yağlarını da kullanırken dikkatli olunması, bebeğin cildinin yağla ıslak olarak bırakılmaması gerekmektedir. Bebeğin poposu yağlandıktan sonra kuru ve temiz bir havlu ile cilt tarafından emilmeyen fazla yağın alınarak cildin nemden arındırılması gerekmektedir.

  Kimyasal maddelerin her zaman alerjik sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Çeşitli özelliklerdeki kimyasal maddelerden olabildiğince uzak durmak gerekir. Parfümlü kokulu sabunlardan uzak durmakta fayda vardır. Sadece çiş yapan bir çocuğu sabun kullanmaksızın sade su ile yıkayarak kurulayabilirsiniz.

  Bebeğin altında pişik oluştuğunda, bebeğin altını yalnızca su ile temizleyip, bir süre açık bırakarak, Pişik olan bölgeleri, pişik için eczanelerde satılan pişik kremleri ile önleyebilir, hafif düzeyde olanları iyileştirebilirsiniz.

  Genel olarak bebeğin alt değişimlerinde çocuğu birkaç dakika bezsiz bırakmak, çocuğun rahatlamasını sağlar, ayrıca altının hava almasını sağlaması nedeniyle pişik için önleyici rolü de vardır.

  < Konu Resmi..>
  Bebeğin altı bağlandıktan sonra naylon bir külot (muşamba) veya sızdırmayı engelleyici katman koyulmamalıdır. Cildin hava almasını engellediği gibi nemin de içeride kalmasına neden olarak pişiklerin oluşumuna neden olur. Bu daha çok kumaş bez kullanımında gerekli olan ve sakıncalı bir durumdur.

  Bütün bebeklerde zaman zaman pişik görülebilir. Bunlar yüzeysel tahrişlerdir. Yukarıda açıkladığımız basit önlemler ile birkaç gün içinde geçmiyor ise doktorunuza başvurmalısınız. Pişik ilerledikçe cilt, daha parlak kırmızı bir renk alır, kasıklar da kızarır, kırmızı alanlardan odaklanan yuvarlak kırmızı lekeler sağlam ciltte de görülür. Çok ağrılı hale gelir, kaşıntı olabilir. Özellikle pişik kremlerine rağmen 3-4 gün devam eden olgularda, maya veya mantar enfeksiyonu düşünülür. Eğer pişik alanlarında sivilcemsi yapılar, küçük kabarcıklar görülüyor ise mikrobik enfeksiyonlar düşünülmeli ve hekime gidilmelidir.

  Dr.Ruhi Çakır
   
Bebek Bezi Pişikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinizi pişikten nasıl korursunuz!!!

  bebeğinizi pişikten nasıl korursunuz!!!

  Bebek altını kirletir kirletmez, hemen değiştirilecek. Bunun için bebeğin bezi sık sık kontrol edilecek. Eğer bebek altını kirletmişse kesinlikle sabunla temizlik yapılmayacak, sadece ılık suyla yıkanacak. Cilt kıvrımları özel önem verilerek yıkanacak. Kurulamak amacıyla herhangi bir şeyle sürtünme kuvveti uygulanarak kurulama işlemi yapılmayacak, ancak yumuşak, emiş gücü yüksek bir havlu...
 2. bebek pişiği bezden kaynaklımıdır

  bebek pişiği bezden kaynaklımıdır

  bebek pişiği bebeklerde pişik yapan yiyecekler pişik yapan yiyecekler bebek pişiğine ne iyi gelir bebeklerde popo kızarıklığı Pişik sorunu, dünyadaki bütün bebeklerin en sık karşılaştığı sağlık problemleri arasında ilk sırada yer alıyor. Yapılan son araştırmalara göre, İngiltere'de 4 haftalığa kadar olan bebeklerde pişik görülme oranı %25,...
 3. Bebeklerde pişik

  Bebeklerde pişik

  Bebeklerinizde pişik sorunumu var meleklerim bunlar nasıl geçer pişik olmaması için neler yapılır bakalım hep birlikte NEDEN OLUR ? Pişik sorunu bebeklerin çoğunda karşılaşılan sorunların başında gelir. Pişik her üç bebekten birinde karşımıza çıkar. Annelerin çok özen göstermelerine rağmen ilk üç aylık dönemde en fazla karşılaştıkları sorun pişiktir. Pişiğin oluşmasındaki temel etken...
 4. Yanlış bebek bezi pişik yapar mı?

  Yanlış bebek bezi pişik yapar mı?

  bebek bezi pişik yaparmı,bebek için en iyi bez hangisi,bebek pişiği için hangi bebek bezi kullanılmalı,bebek bezleri ve pişik hakkında bilgiler Bebeklerde kullanılan bebek bezi çok önemlidir. Özellikle son zamanlarda gelişen teknoloji ile üretilen bezler‚ bebeğinizin poposunu açık bırakmışsınız gibi hava almasını sağlamaktadır. Bebek bezi, bebeğinizin 2,5 – 3 yaşına kadar ihtiyaç...
 5. Bebekler de olan pişiğe ne iyi gelir ?

  Bebekler de olan pişiğe ne iyi gelir ?

  Pişik bezlenen bebeklerin ,can yakıcı en büyük cilt sorunudur.Kırmızı renkte ,kaşıntı ve yanma yapan pişik bebeği huzursuz edebilir.Sürekli bezlenen hava almayan bölge nemli kaldığı için pişiğe yol açabiliyor.Pişik olan bölge bebeğin altını ıslatmasıyla canını fazlasıyla yakabilir.Peki pişiği engellemenin yolları varmı bu konuyu detayları ile anlatıcaz; Öncesi ; Bebekler için evde pişik...

Sayfayı Paylaş