Boşanma davası hakkında bilgi

M

Misafir

Forum Okuru
Boşanma davası hakkında bilgi
boşanmak için gerekli evraklar boşanma davası için gerekli evraklar boşanan erkek ne zaman evlenebilir boşanma davası açmak belgeler
Boşanma veya Ayrılık Davalarında yetkili mahkeme,eşlerden birinin yerleşim veya davadan önce son defa 6 aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

Boşanma ve Ayrılık Davalarında uyulması gereken kurallar nelerdir?

Boşanma ve Ayrılık Davalarında,Hakim aşağıdaki kurallara uymak zorundadır:

1-Hakim,boşanma ve ayrılık sebebi olarak gösterilen olayların varlığına hukuken ve mantıken inanmadıkça,bunlar ispatlanmış olmaz.

2-Hakim,bu olaylar için,gerek kendiliğinden,gerek tarafların istemi üzerine,yemin teklif edemeyeceği gibi yemin yerine geçecek açıklamada bulunulmasını da isteyemez.

3-Tarafların bu konudaki her türlü kabullenmeleri de Hakimi bağlamaz.

4-Hakim,dellileri serbestçe değerlendirir.

5-Boşanma ve ayrılığın yan sonuçları ile ilgili olarak iki taraf arasında yapılan sözleşmeler,Hakimin tasdikinden geçmedikçe geçerli olmaz.

6-Hakim,taraflardan birinin istemi üzerine duruşmanın gizli yapılmasına karar verebilir.

Boşanma Davasının sonucu ne olabilir?

1-Red.

2-Dava'nın düşmesi.

3-Boşanma.

4-Ayrılık.

Boşanma hükmü ne zaman yürürlüğe girer?

Kesinleşikten sonra yürürlüğe girer ve ancak o zaman Kanun'da yazılı sonuçları doğurur.

Boşanma hükmü kesinleştikten sonra,boşanan kadın hemen evlenebilir mi?

Evlenemez.Kadın,evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez.Ancak,bu süre,kadının doğurmasıyla biter.
300 günlük iddet süresinin bitimini beklemeden evlenebilmek için,''İddet süresini kısaltma davası''açmak ve kazanmak gerekmektedir.

Cevap: Boşanma davası

boşanmalarda en çok acıyı çeken veya yıpranma yaşayan taraf çocuklardır.bir kitapta okumuştum.boşanmak kolay ama çoçukların boynunu bükük bırakmak daha kolaymış.

Merhaba bir konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım var.

erkek kardeşim eşi tarafından ağır iftiraya uğradı ve poliste bunun kayıtları var.

bu durumda kardeşim boşanma davası açmak isterse nafaka ödemek durumunda kalabilir mi?

ayrıca çocukların velayeti kime verilir?
bir de kadının boşanma davası açması durumunda kardeşimin avantajı ne olur?

yardımcı olursanız çok seviniriz,şimdiden teşekkürler...

Merhaba bir konu hakkında görüşlerinize ihtiyacım var.

erkek kardeşim eşi tarafından ağır iftiraya uğradı ve poliste bunun kayıtları var.

bu durumda kardeşim boşanma davası açmak isterse nafaka ödemek durumunda kalabilir mi?

ayrıca çocukların velayeti kime verilir?
bir de kadının boşanma davası açması durumunda kardeşimin avantajı ne olur?

yardımcı olursanız çok seviniriz,şimdiden teşekkürler...

Mahkeme tarafından iftira konusunda verilecek karar önem taşıyor aslında. Bu konu tam avukatlık bir konu, hakimlerin kanunları yorumlama, kişileri yargılamasına kalıyor belki biraz da.

Kanunen 7 yaşından küçük çocuklar anneye verilirler, ama bu anlaşmazlık durumunda annenin bir suç işlediğine dair somut delil gösterilmesi halinde mahkemenin seyri nasıl olur uzmanına sormak lazım. Suç isnat edilen olay hakim tarafından kabul görülürse velayet olayı değişebilir, nafaka ise velayet verilirse özellikle işleme tabiidir.

Belki bir avukata falan danışmışsınızdır. Danışmayıp bir cevap bulamadıysanız hakim arkadaşlara sorabilirim ne tür birşeyler olabileceğini.

Umarım herşey en kısa zamanda istediğiniz şekilde olur... Sevgiler.

merhaba
mart 2008 de temzyize giden bir boşanma davası yaklaşık hangi tarihte sona erer?

siz soruyu soralı bayağı olmuş ama ben yinede cevaplamaya çalışıym.Mart 2008 de gittiyse siz bunu mayıs 2009 da sormuşssunuz sorduğunuz tarihte belli olmuş olması lazım .6 ayla 1yıl arası değişir.

merhaba ben 6 aylık bir evliliği bitirmek üzereyim ve 12 haftalık hamileyim geleceğe dair ufacık ışık görsem evliliği bitirmem çocuk olursa benim hayatım ciddi derecede berbat olacak aldırırsam ne olur cezasına razıyım sadece öğrenmek istiyorum saygılar

Geri