1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Bunlara Dikkat!

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Sonunda bir iş buldunuz. Tekrar çalışma hayatına dahil olduğunuz için çok heyecanlısınız. Bu yeni pozisyonunuzun size destek, büyük fırsatlar ve başarılarınızın tanınmasını sağlayacağını düşünüyorsunuz.
  Peki ya mülakat sürecinde Cindrella gibi görünen yeni şirketiniz aslında kötü üvey kardeşlerden birine benzediğini fark ederseniz ne olacak? Msn Career''de yer alan çalışmaya göre yeni işinizden arkanıza bakmadan kaçmanız gerektiğini gösteren altı işaret şöyle sıralanıyor:

  İşyerinden kaçırtan 6 neden

  1. Yeni patronunuzdan gerekli malzeme istediniz. O da size sadece bir kalem ve resmi bir not defteri verdi: Şirket her yeni kalem isteğinizi de sorguluyorsa, bu finansal bir stresin kanıtı olabilir.

  2. İlk iş gününde kimse sizinle ilgilenmedi: Yılların deneyimine sahip olsanız da, ilk iş günlerinizde oryantasyon ya da eğitime tabi tutulmalısınız. Eğer tek başınıza idare etmeniz için yalnız bırakıldığınızı hissediyorsanız, dikkatli olun.

  3. Ne zaman yeni işiniz ve şirketinizden bahsetseniz, insanlar kaşlarını kaldırıp, "Gerçekten mi? Vay... Sana bu konuda iyi şanslar" diyorlar: Bir şirketin şöhreti her zaman tamamen doğru olmayabilir. Ama akla yatkın, meşru bilgilerden oluşur. Çalışılmak için iyi şirketler tipik olarak kendi çevrelerinde iyi bilinir ve saygı duyulurlar. Eğer herkes size yeni işvereniniz hakkında olumsuz bir hikâye anlatıyorsa, fikirlerinin biraz da olsa gerçek olma olasılığını düşünün.

  4. İşteki iki haftanız sonrasında, en kıdemli çalışan olma yolunu neredeyse yarıladınız: İnsan kaynakları profesyonelleri için bugünlerde en önemli konu, çalışan elinde tutabilmek. Ülkedeki en iyi şirketlerin yıllardır orada bulunan çalışanlara sahip olduklarını fark etmişsinizdir. Çalışanların uzun süre işyerlerinde kalmaları, genellikle şirketlerin bir şeyleri doğru yaptığının işaretidir.

  Korkuyla idare edilmez

  5. Sekreterin yerinde bulunmadığı bir sırada, çalan telefona cevap verdiniz. Telefonun diğer ucunda, o hafta içinde üçüncü kez aradığını belirten bir tahsilat şirketi var: Eğer şirketinizin gerçek bir finansal ya da yasal sıkıntı içinde olduğunu düşünüyorsanız, oradan ayrılın.

  6. Son beş gün içinde en az bir çalışanın patronun odasından ağlayarak çıktığını fark ettiniz: Patronlar neşe yumağı olmasa da, işyerinde saygı görmeyi beklemelisiniz. Üst düzey yöneticilerin şirketi insanları korkudan titreterek, gözyaşlarına boğarak idare ettiklerini görüyorsanız, daha yeşil bir alan arayın.
  Kaynak : Milliyet
   
Bunlara Dikkat! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bunlara Dikkat Edin

  Bunlara Dikkat Edin

  Bebeğin ilk ayında saç temizliği için onu haftada bir kez yıkamanız yeterli olur. Yaşı büyüdükçe banyo sayısını ikiye,üçe çıkarabilirsiniz. Uzmanlar bebeklerin saçlarının biraz yağlı kalmasının sorun yaratmayacağı konusunda birleşiyor. Yıkama sırasında daha iyi sonuç almak için bunları deneyebilirsiniz: • Bebek şampuanı kullanmaktan asla vazgeçmeyin ve hiçbir koşulda bebeğin kafa...
 2. Dikkat! Bunlar Kilo Aldırıyor

  Dikkat! Bunlar Kilo Aldırıyor

  Neden kilo veremiyorum diyenler için cevaplar burada. Neler kilo aldırıyor, neden kilo veremiyorum gibi bir çok sorunun cevabını bu yazıda bulacaksınız. Kadınlara kötü bir haberimiz var ki kadınların obez olma riski erkeklere göre daha yüksek. İnanıyoruz ki kadınlar bunun da üstesinden gelecektir. Ebeveynler ve genler: Ebeveynlerden birini obez veya aşırı kilolu olması sizin obez olma...
 3. Kadınlar Bunlara Dikkat!

  Kadınlar Bunlara Dikkat!

  Durmaksızın konuşmak. Çoğu kadın konuşmayı çok sever ve eğer onlara bir fırsat verirseniz durmazlar. Erkeklerin bundan nefret etmesinin sebebi ise kadınların söylediklerine önem vermediklerinden değil ancak herşeyin saniyelik detaylarını öğrenmek istemediklerinden. Yorgunluktan bayılana kadar alışveriş yapmak. Pek çok kadın için söz konusu alışverişe geldiğinde 24 saat onlar için yeterli...
 4. Parfüm kullanırken bunlara dikkat!

  Parfüm kullanırken bunlara dikkat!

  parfüm kullanırken, dikkat edilmesi gerekenler, nelerdir buyrun bu yazımızda öğrenelim. Beğendiğiniz parfümü aldınız ve güzel kokmak için rasg gele sıkıyor musunuz? Yanlış! Sevgili Melek'ler, bu makalemiz de par4füm kullanırken dikkat edilmesi gereken bilgileri ele alıyoruz:) Parfüm dükkanlarında en yeni kokuyu çıkarttırmayın. Henüz parfümlerle hiç ilgilenmemişseniz, bildiğiniz...
 5. Çocuğunuzu Büyütürken Bunlara Dikkat !!!!

  Çocuğunuzu Büyütürken Bunlara Dikkat !!!!

  Çocuğunuzu Büyütürken Bunlara Dikkat! Çocuğunuzu büyütürken kulaktan dolma bilgilere çok kulak asmayın, bazı doğru sanılan bilgiler sizi yanlışa götürebilir. Çocuğunuzu büyütürken en doğrusunu yapıyorum derken bazı yanlışlar da yapabilir insan. Gelenekler, görenekler, kulaktan dolma bilgiler de işin işine girince durum daha karışık hale gelebilir. En iyisi bunları tekrardan gözden...

Sayfayı Paylaş