çocuk ve zeka gelişimi.

M

Misafir

Forum Okuru
çocuk ve zeka gelişimi.
0 3 yaş zeka oyunları 3 yaş zeka oyunları gelişimi 2 2 5 gelişimi
Zeka araştırmaları uzmanları bebeklerin 0-3 yaşlarında alacağı eğitimle beyin kapılarının daha geniş açılabileceğini savunuyor. İşte uzmanlara göre bir çocuğu dahi yapacak eğitim sistemi:

Artık klasik zeka tanımlarını bir yere bıraktıran çoklu zeka kuramı gündemde. Bu kurama göre, insanların zekaları çok yönlü. Bundan hareketle çoklu zeka araştırmaları uzmanı Semih Summak bebeklerin 0-3 yaş eğitimlerine yoğunlaşılarak çocukların beyinlerinin kapılarının açılabileceğini belirtti. Çocuğunuzun beynine açılan bu kapıdan geleceği içeri alın ve onu dahi yapmaya başlayın...

İngiliz yazar Graham Greene "Çocukluk döneminde öyle zamanlar vardır ki, beyinde bazı kapılar açılır ve gelecek içeri alınır" diye yazmıştır. 'Günümüzde çocukların geleceği içeriye aldığı' anlara yönelik bir çok çalışma yapılıyor.

Sınırlı olsa da Türkiye'de de bu tip araştırmalar yapılıyor; sadece üstün zekalılara yönelik değil üstelik.

Gaziantep Üniversitesi'nden çoklu zeka araştırmaları uzmanı Semih Sumak'ın eşiyle birlikte yürüttüğü çalışma bütün anne baba adaylarını, özellikle de henüz üç yaşına gelmemiş bebeklerin ebeveynlerini ilgilendiriyor.

Summak'ın geliştirdiği ve kendi çocuğuna da uygulayıp başarılı olduğu çalışma, bilimsel araştırmalarda sadece dahi çocuklara yönelik yöntemleri reddediyor. Buna karşılık Sumak zekanın kalıtsal değil, daha çok çevresel faktörlere bağlı olduğunu ve her çocuğun aslında potansiyel bir dahi olduğunu belirtiyor.

Anne babalara düşen ise henüz eğitim çağına gelmeden, çocuklarının potansiyellerini en doğru biçimde kullanılmasını sağlamak.

Semih ve Elçin Somak çifti çocukları İbrahim üzerinde bugün daha da geliştirdikleri eğitim programını ilk kez uyguladılar ve başarılı oldular.
"Çocukların dili duyarak öğrendiğini biliyorduk; duyduklarını görürlerse okuma becerisi de geliştirmezler mi diye düşündük. Yaptıkları uygulamalar sonucunda çocukları İbrahim hem İngilizce hem de Türkçe okuyabiliyor."

Çocukalrın beyin sistemi end oğru nasıl şekillenir sorusundan yola çıkarak, bu sistemin ana eksenini çoklu zeka kuramı olarak belirlemişlerdir. Çocuğun aylık programlar halinde ne yapması gerektiğiyle ilgilidir.

Aramıza hoşgeldin oyunu, ilk arama oyunu, yatakta göz cimnastiği, seslerle aritmetik, dokun-anla oyunu, eşini bul oyunu, dinle ve sesi bul oyunu gibi programlar bebeklerin öğrenme eşiklerine göre hazırlanmış ve temel olarak çocukların birinci yaşa kadar olan dönemini kapsıyor.

Bu çalışma en üst düzeye gelmek için dahi olmasının gerekmediğini gösteriyor. Çoklu zeka kuramı her çocuğu potansiyel dahi kabul ediyor ve onu, becerilerini sayısal ve sözel olarak ikiye ayıran ve tek alana yönlendiren klasik zeka kuramından farklı bir şekilde yetiştirmeyi hedefliyor. "Çocukların da inanılmaz yoğunlukta ve çeşitlilikte bir yetenek demeti var. Bu zekanın kendini gösterebilmesi için düzenli olarak uyarılması lazım." diyor Sumak.

Ben kitabı kızım 18 aylıkken aldım ve faydalarını gördüm... kitapta yazan herşeyi yapmanızı bekleyemem ve bekleyemezler... ama bir bütün halinde yaşama yaymamamız için bir neden de yok... geleceğimiz yavrularımızın...

Kitap: Akıllı Bebekler Akademisi - Sistem Yayınları

Akıllı Bebekler Akademisi 'Ders Oynama' Yönergesi

GÜNLÜK
SET SAYISI 5 SET (8-10 DA olabilir)

Her oturum 1 set beş kelimelik bir gösterimden oluşuyor. Çocuk bunları görüntü hafızasına alıyor.

Başlangıç düzeyi (0-6 ay arası) : Örnek kelimeler- anne, mama, süt

(6-12 ay arası): Örnek cümle- "Süt çok güzel , hain kurt keçileri kovalıyor" (Resimli kartlar eşliğinde)

(12-18 ay arası): Örnek cümle- "Selin her sabah süt içer, bak bu çocuk mama yiyor." (Resimlerle)

(18-24 ay arası): Örnek cümle- "Kanguru yavrusunu karnındaki kesede taşıyor."

(24 ay sonrası): Örnek cümle- "Ormanda küçük bir kulübede anne keçi ve yavrusu yaşarmış."

Sıklık Her set günde üç kez

Yazı boyutu 6, 5, 4 cm (ilgili aşamada önerilen şekliyle)

Süre Gösterim süresi (her kartı) en fazla üç saniye (daha fazla göstermeyin)

Yeni kelime Günde toplam beş adet

Emekli etme süresi Günlük beş kelime (her setten 1 adet)

Her kelimenin ömrü Günde 3 kez beş gün boyunca = toplam 15 gösterim

Akıllı Bebekler Akademesi, doğum öncesi ile 3 yaş arasındaki dönem öncelikli olmak kaydıyla, okul öncesine yönelik bir beyin ve çoklu zeka geliştirme programı sunuyor. İnsan beyninin öğrenme ve elişme yasalarıyla duygu dünyasını merkeze alıyor ve oyun ağırlıklı, bütüncül bir yaklaşım benimsiyor. Hamilelik döneminde anne adayına ve doğum sonrası bebeğine özel yoga programları, Akıllı Bebekler için Müzük Cd'si sözü edilen bütüncül anlayışın birer parçası olarak sunulmakta.

Geri