'Düşünüyorum, O Halde Varım' OUT

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
'Düşünüyorum, O Halde Varım' OUT
düşünüyorum öyleyse varım kime ait düşünüyorum o halde varım öyleyse kompozisyon o halde sözünün açıklaması ingilizce
Hiç olmadığı kadar çok sayıda kişisel ve kurumsal gelişim çalışması yapılıyor. Bu alanda yayınlanan kitaplar, dergiler, internet siteleri giderek daha fazla yaygınlaşılıyor. Hem ilgi büyük, hem üretim. Hangi konuda kendimizi ya da içinde bulunduğumuz operasyonu iyileştirmek istiyorsak, muhakkak o konuda bir kaynak bulabiliyoruz. Fikri seviyede pek sıkıntı yok. İstemediğimiz kadar çareye, öneriye ulaşabiliyoruz. Hele yabancı dilimiz, özellikle İngilizce’miz de varsa, akıl-fikir verenlere ulaşmak için seçenekler iyice artıyor.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler listeleri çok pratik artık. Moda deyimle her derdin çaresi "tablet" haline getirilmiş biçimde. Her gelişme ihtiyacının pusulası kısa, yalın, görsel, sesli, kısacası aklınıza gelebilecek her formatta kolayca kullanalım diye emrimize amade.

"Pozitif düşüneceksin, beynini sınırlamayacaksın, kurabildiğin kadar hayal kuracaksın, şunları yapacak, bunları yapmayacaksın!" diye formüle edilmiş yaşam ve iş reçeteleri dolu her yanımız. İyi güzel de bunlar uygulanmaz ise kime ne fayda sağlayacak? Yazılanlar, okunanlar yaşanmazsa nasıl yararlı olacak? Olamayacak tabii… Katıksız pozitivizm, uçarı hayaller kurmak, sınır tanımamak, quantum düşünce tekniği ile kendini geleceğe taşımak başlamak için şart, ama yeterli değil!

TAMAMLAMAK İÇİN YAPMAK ŞART!

Beyni programlamak önemli. Çok hayati. Programlanmış ve olması gerekenlere göre uyarlanmış bir beyinle hayat yaşanmaz ve gerçekleştirilmezse tüm çabalar boşuna.
Düşünce sistemleri üzerine yoğunlaşan bireysel ve kurumsal iyileştirme çalışmaları, yakın bir gelecekte uygulamaya dönük çabalarla paralel gidecek.

Düşünen çok, yapan az!

Yeni tekniklerle "beynindekileri" uygulamaya geçirme konusunda insanların yetkinlikleri artırılacak ve "meli, malı" diyenlerle "yaptım, ettim" diyebilenler yer değiştirecek. Bunun için simülasyon programları daha fazla oranda yayılacak. İnsanlar "nasıl yapılacağı" konusunda gerçek hayatta maliyeti çok yüksek tecrübeler yaşamadan önce sanal dünyada iyice olgunlaşacaklar, gereken revizyonları yapacaklar.
Var olmak istiyenler, hangi yaş ve konumda olunursa olsun sürdürülebilir büyüme için düşlediklerini gerçekten yaşamak durumunda olacaklar. Eylem çok dikkatle gözlenen ve ölçülen bir parametre haline gelecek.

"Yapıyorum o halde varım!" Yeni çağ insanının moto’su olacak. Düşlediklerini hayata geçiremeyenlerin işi ise giderek zorlaşacak.

Yazı: Ufuk Tarhan

Geri