1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Gelirde 1 Lüksemburglu 7 Türk'e bedel

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Satın alma gücü paritesine göre kişi başına milli gelirde Türkiye, AB-27 ortalamasının yarı düzeyine bile ulaşamazken, Avrupa bölgesindeki 35 ülke içinde en varlıklı ülke konumundaki Lüksemburg’un gelir düzeyinin Türkiye’nin yedi katına yaklaştığı belirlendi.
  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eurostat ve OECD işbirliğiyle yürüttüğü satın alma gücü paritesi çalışmaları temelinde, Avrupa’daki 35 ülkeye ilişkin kişi başına gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) hacim endekslerine ilişkin 2007 yılı geçici tahminlerini açıkladı.

  Söz konusu tahminler, 27 AB ülkesi, 3 aday ülke (Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya), 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç) ile 2 Batı Balkan ülkesi (Arnavutluk ve Sırbistan) olmak üzere toplam 35 ülkeyi kapsıyor.

  EN VARSIL LÜKSEMBURGLU


  2007 yılı geçici tahminlerine göre, Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkede ortalama 100 olan kişi başına GSYH hacim endeksi, 35 ülke için karşılaştırıldığında; Lüksemburg’un 276 ile en varsıl, Arnavutluk’un 22 ile en yoksul ülke olduğu belirlendi.

  Gelir düzeyinde Lüksemburg’u 184’le EFTA üyesi Norveç izlerken, AB üyesi İrlanda 146 ile üçüncü oldu. AB dışında yer alan EFTA üyesi İsviçre 137 değeriyle 35 ülke içinde dördüncü, AB üyesi Hollanda 131’le beşinci sırada yer aldı. Yine AB’ye üye olmayan İzlanda 129 değeriyle bunları izlerken, daha sonra AB üyelerinden 128’le Avusturya, 126 ile İsveç, 123’le Danimarka, 118’le Belçika, 116 ile Finlandiya ve İngiltere, 113’le Almanya, 111’le Fransa geldi. Satın alma gücü paritesine göre kişi başına GSMH AB 27 ortalamasında 100 kabul edildiğinde İspanya’da 107, italya’da 101 ile ortalamanın üzerinde çıktı. Bu değer Yunanistan’da 98, Kıbrıs Rum Kesimi’nde 93, Slovenya’da 89, Çek Cumhuriyeti’nden 82, Malta’da 77, Portekiz’de 75, Estonya’da 72, Slovakya’da 69, Macaristan’da 63, Litvanya 60, Letonya 58, Polonya 54’le ortalamanın altında kaldı.

  TÜRKİYE 29’UNCU

  Türkiye ise 2007 yılı için 42 olan kişi başına hacim endeksi ile 29’uncu sırada yer aldı. Geçen yıl hesaplama yöntemi değişikliğiyle milli gelir hacmi eskiye göre kağıt üzerinde yaklaşık yüzde 35 daha büyük çıkmasına rağmen Türkiye’nin satın alma gücü paritesine göre kişi başına GSYH’sinin, AB-27 ortalamasına göre yüzde 58 daha düşük olduğu görüldü.

  TÜRKLERDEN YOKSUL BEŞ ULUS VAR

  AB 27 ortalamasında 100 olan kişi başına milli gelir değeri AB’nin en genç üyelerinden Romanya’da 41’le, Bulgaristan’da da 38’le AB ortalamasının yanı sıra Türkiye’nin düzeyinin de altında çıktı.

  AB dışında yer alan Sırbistan 35, AB’ye üyelik sürecindeki Makedonya 29 ve yine AB üyesi olmayan Arnavutluk 22 ile Türkiye’den daha yoksul diğer üç ülkeyi oluşturdu.

  Arnavutluk, aynı zamanda, bu kişi başına milli gelir düzeyiyle 35 ülkeden oluşan söz konusu küme içinde en yoksul ülke oldu.

  Karşılaştırmalarda, satın alma gücü paritesi kullanılarak elde edilen kişi başına reel GSYH değerleri temel alınıyor. Endeksler, 35 ülke için, AB’ye üye 27 ülkenin ortalaması 100 olacak şekilde kişi başına reel GSYH değerlerini ifade ediliyor. Endeksler, ülkelerin en son GSYH tahminleri ve Satın alma Gücü Paritesi değerleri temelinde elde edilirken, Türkiye’ye ilişkin kişi başına hacim endeksi, yeni geçilen 1998 bazlı GSYH serisine göre belirlendi.

  hurriyet.com


   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: Gelirde 1 Lüksemburglu 7 Türk'e bedel
  Emeğine sağlıkk
   
Gelirde 1 Lüksemburglu 7 Türk'e bedel konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 1 saat nargıle 50 adet sıgaraya bedel

  1 saat nargıle 50 adet sıgaraya bedel

  2 saat nargile 50 sigaraya bedel Nargile tutkusu, sigara tiryakiliğini tetikliyor. Özellikle gençler arasında kullanımı artan nargile, sağlığı en az sigara kadar tehdit ediyor. Uzmanlara göre, yaklaşık 2 saat nargile içen bir kişi en az 50 sigara içmiş kadar oluyor. KONYA - Son yıllarda gençler arasında kullanımı artan nargile, sanıldığı gibi masum değil. Dünya Sağlık Örgütü, nargilenin...
 2. evliligin 1. ve 7. senesi :)

  evliligin 1. ve 7. senesi :)

  Damat: Ah! Nihayet Rüya gerçek oluyor!! Gelin: Senden ayrılmamı ister misin? Damat: Hayır! Bu lafı bir daha asla söyleme! Gelin: Sen.. Bana aşık mısın? Damat: Taaaabiki. Gelin: Beni terk etmeyi düşünür müsün? Damat: Tabi ki hayır. Gelin: Peki bana bir öpücük verir misin? Damat: Evet hem yüzüne hem gözüne. Gelin: Peki bana bir Gün vuracak mısın? Damat: Asla! Ben o tür erkeklerden değilim....
 3. 1-7-14 tatlısııı

  1-7-14 tatlısııı

  arkadaşlar bu tarifi bi arkadaşımdan almıştım yaptım çok güzel oldu ama ismi olmadığı için tariften sayılarla başlığı oluşturdum isterseniz bu tarife kendi isminizi verebilirsiniz mesela özgen tatlısı:) malzemeler: 1 lt süt 7 yemek kaşığı irmik 14 yemek kaşığı toz şeker bisküvi(petit beurre)çikolatalı sos yapılışı: 1 litre süt 7 yemek kaşığı irmiği ve toz şeker bir arada tencereye...
 4. 1 Hafta Neden 7 Gündür?

  1 Hafta Neden 7 Gündür?

  bir hafta, kaç gündür, neden, yedi gündür, kaç gün vardır hakkında bilgiyi buradan bulabilirsiniz Bakalım neden miş :) Bir Hafta Niçin 7 Gündür? Babilliler 7 günlük haftayı zaman birimi olarak kullanıyorlardı. İlk çağlarda bilinen beş gezegen ile güneş ve ayın sayısının 7 olusu bu sayıyı gizemli ve uğurlu kılıyordu. Daha sonra dinlerde, göğün 7 kat olusu ve doğadaki ana renk...
 5. Bedel 7. bölümde sır perdesi aralandı

  Bedel 7. bölümde sır perdesi aralandı

  Kardeşlik yerine düşman olmayı seçen iki adamın, bir kadının aşkı için ölümüne mücadelesinin anlatıldığı dizi de bu hafta Vedat, Begüm'ü bulabilmek için elinden gelen her şeyi yapmayı planladı. Yakıcı, yok edici bir aşkın üç kahramanı Ali, Begüm ve Vedat'ın hikâyesi... Yıllar önce uğradığı haksızlıkların intikamını almaya yemin etmiş Ali'nin; yaşama duyduğu öfke ve hıncı kumar masalarından...

Sayfayı Paylaş