Gögüsün kahverengi kısmında şişlik neden olur?

Uzman SühaN

Administrator
Gögüsün kahverengi kısmında şişlik neden olur?
Bir dizi farklı koşullar ve tıbbi sorunlar areola adı verilen memenin kahverengi kısmında kabarıklıklara neden olabilir ancak çoğu durumda vücutta meydana gelen hormonal değişimler bunun en büyük sorumlusudur.

Diğer yandan emziren annelerde bebeğin emmeyi öğrenmesi, dişleri ile bu bölgeyi hırlamasına bir tepki areolada kabarıklar oluşabilir. Meme ucunun yada göğüs dokusunun enfekte duruma gelmesi, nadir de olsa meme kanseri bu kabarıklık yada şişliklerin bir belirtisi olabilir.


Göğüsler – meme ve areola dahil olmak üzere – kadın üreme sisteminin parçasıdır ve bunun sonucu olarak ergenlik, menstürasyon ve menopoz gibi kadınsal durumlar nedenlerden dolayı meydana gelen hormonal değişimler ile çok yakından ilişkilidir ve etkilenmektedir.

7.jpg

Bayanların vücutları çocukluktan kadınlığa geçişte ilk olarak göğüslerde şişlik ve hassasiyet fark edilir. Bu, genellikle, östrojen ve diğer hormonların tepkisi sonucu oluşur ve gelişme tamamlandığında yatışmaya başlar. Genç kadınlarda aylar ve bazen yıllar boyunca meme dokuları genişleyebilir, gerilebilir ve büyüme eğilimi gösterebilir. Bu nedenle göğüslerde ve memen kahverengi dokusunda kabarıklık ve şişlikler süreklilik arzedebilir.


Bazı kadınlarda ayrıca kendi adet döngüsü çerçevesinde adet döneminin başladığı gün içinde ufak inflamasyon ve şişlik yaşadığı görülebilmektedir. Hormon seviyeleri bu süre boyunca sık sık aşırı dalgalanma gösterebilir. Artan östrojen ve progesteron seviyeleri kadınında ruhsal değişikliklerden kas krampları ve meme hassasiyeti gibi bedensel bir çok faktörde değişimlere neden olabilir. Memenin kahverengi bölgesindeki adet dönemi başladığındaki şişlikler, çoğu durumda bu dönem sona erdiğinde kendiliğinden kaybolur.


Menopoz dönemindeki kadınlarda da sıklıkla bu belirtiler görülür ve devam eden bu değişim menopozun ilk işaretlerinden biridir. Menopoz, sadece vücudun tekrardan üremeye hazır olabilmesinin dışında ergenliğe benzemektedir. Elbette dış görünüşteki yaşananlar oldukça farklı olsa da, her ikisi sürecin arkasında yer alan hormonlar ve iç kimya genellikle oldukça benzer.

GEBELİK
Göğüslerin kahverengi bölgesindeki (areola) şişlik ve kabarıklık gebeliğin sık görülen yan etkilerinden biridir. Özellikle son trimesterde memenin ve areolanın, doğacak olan bebeğe süt üretmesi ve sütü bebeğin emebileceği yere getirme hazırlıkları bu bölgede değişimlere neden olmaktadır. Kabarıklık her iki göğüste aynı anda bulunması daha yaygın bir durum olsa da tek göğüste de fark edilebilir. Bu daha çok farklı büyüklükte göğüsleri olan yada kozmetik veya plastik cerrahi yaptıran bayanlarda daha yaygındır.

Kahverengi bölgedeki kabarıklık genellikle memenin süt kanallarının ve süt üretiminin sağlanması için vücudun hazırlandığının bir göstergesidir. Bir kısım sıvı bu süreçte dışarı sızma gösterebilir ve bebek doğduktan sonra ise bebeğin beslenmesine bağlı olarak bu sıvının artışında artma görülmektedir. Bu durumdaki kabarıklıklar annenin kendi vücudunu ayarlamasına bağlı olarak bazen birkaç hafta sürebilir ama genellikle kendi kendine kaybolur.

EMZİRMEYE BAĞLI TAHRİŞ VE ENFEKSİYONLAR

Emzirme doğal bir süreç olmasına rağmen, her zaman her yeni anne için kolay olduğunu söyleyemeyiz. Anne göğsünü zor tutan yada acemi olan bebekler beslenmeye çalıştıkça areolayı tahriş edebilir ve ilgili bölgenin kanlanmasına neden olabilir. Oldukça ağrılı olabilen bu durum daha kötüleşme eğilimli olabilir.

Memenin kahverengi kısmındaki şişkinliğin bir diğer nedeni ise enfeksiyonlardır. Pamukçuk, mastitis ve kanalların tıkanıklığı emziren annelerin karşılaştıkları sorunlardan biri olup bu koşullar annenin memesi etrafında yada üzerinde ateş, yoğun ağrı ve duyarlılığın artması gibi sorunlara neden olabilir. Bunlar genellikle biraz daha ciddi sorunlardır ve tıbbi tedavi gerektirir.

KİSTLER VE KİTLELER

Göğüs yüzeyindeki altındaki bir kist ya da diğer anormal büyümeler areolada kabarıklık ve şişliklere yol açabilir. Endişe ettiğiniz durumlarda mamogram veya başka bir tıbbi görüntülü tarama yaptırarak ayrıntılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Çoğu anormal büyümeler iyi huyludur ve tehlikeli bir durum teşkil etmez. Cerrahi ya da bazı anti-inflamatuar ilaçlar ile kısa sürede tedavi olabilir ve günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz.


MEME KANSERİ

Meme kanseri areolanın kabarmasının nadir görülen fakat ciddi bir nedenidir. Göğüs dokusundaki bir kanser, meme bezlerinde veya lenf düğümlerinde durmadan hücre oluşumlarına neden olarak ilgili dokuda tümör gelişimine olanak sağlar ve tümör kan yolu ile vücudun diğer bölümlerine yayılabilir. Areoladaki bu şişlikler sadece kanser belirtisinin bir işareti olabilir fakat ve meme kanserinde bu belirtiden daha fazlası size kanseri haber vermektedir. Erken tanı ve tedavinin hayat kurtarıcı olacağını unutmayınız.

NE ZAMAN ENDİŞELENMELİSİNİZ?

Kabarıklık yada küçük şişlikler genellikle endişelenebilecek bir şey değildir ve çoğu doktor bunun için “izle ve gör” yaklaşımını önermektedirler. Fakat aynı zamanda ağrı ve dikkati çekebilecek değişiklikler de izlenmelidir. Bir kaç gün sonra kendi başına gitmeyen ağrılı şişlikler yada ateş, döküntü yada sızıntı ile ilişkili kabarıklıklar herhangi bir ciddi koşulu ekarte etmek için alanında uzman bir doktora muayene olunuz.
 
Üst