1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  İnfertilite ile İlgili En Çok Merak Edilen Konular

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  kürtaj sonrası şişkinlik kürtaj sonrası karında şişlik kürtajdan sonra karın şişliği karın şişliği karında şişlik olurmu Bazı kadınların rahmi normal olmadığı için gebe kalamadığı doğru mudur?


  Bazı kadınlar rahimde yapısal anomalilerle doğarlar. Bunlar çift rahim, rahimde bölme, vajinaya açılmayan rahim veya rahmin hiç olmamasıdır. Çift rahmi olan kadınlar çocuk sahibi olabilir. Rahimdeki anomalilerin bir kısmı cerrahi tedavi ile düzeltilebilir.

  Kürtajdan sonra rahim içinde oluşan nedbe dokusu infertiliteye neden olur mu?  Bazen kürtaj sonrası rahimde oluşan yapışıklıklar infertiliteye neden olabilir. Bu yapışıklıkların cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir. Histeroskopi ile yapışıklıklar tespit edilerek giderilir ve bir süre için rahim içi araç (spiral) takılarak yapışıklıkların tekrar oluşması önlenir. Enfeksiyonların oluşmaması için antibiyotik kullanılır ve hormon preparatları ile rahim içindeki normal dokunun büyümesi uyarılır.
  Servikal mukus nedir ve ne işe yarar?


  Rahim ağzındaki bezlerden salgılanan jölemsi sıvıya servikal mukus denir. Bu salgı bakterilerin rahme ulaşmasını engeller. Salgının kıvamı menstrual siklus boyunca değişiklik göstererek yumurtlama sırasında incelir ve spermlerin ilerlemesine olanak sağlar. Servikal mukus içinde spermler 72 saat canlılığını korur.

  Servikal mukusda spermlerin ilerlemesini engelleyen antikorlar bulunur mu?


  Antikorlar yabancı maddelere karşı vücudun savunma mekanizmasının oluşturduğu maddelerdir. Bu maddeler vücudu enfeksiyonlardan korur. Çocuk sahibi olamayan bazı kadınlarda sperme karşı antikorlar oluşur. Bu maddeler antikorlar spermin hareketini engelleyerek infertiliteye neden olabilir.

  Erkeklerde sperme karşı antikorlar oluşur mu ?


  Evet, servikal mukusu geçemeyen ve hareketliliği azalmış spermler görüldüğünde antisperm antikorlarının varlığından şüphelenilir. Bu antikorlar özel testler yapılarak belirlenir.

  Antisperm antikorlarına bağlı infertilite nasıl tedavi edilir?


  Antisperm antikorlarının varlığında değişik tedaviler denenmiştir. Çifte 6 ay boyunca cinsel ilişki sırasında prezervatif (kondom) kullanmaları önerilir. Bu yöntemin başarısı tartışmalıdır. Bağışıklık sistemini baskılayan steroid adı verilen ilaçlar da kullanılır fakat bu ilaçların yan etkileri fazla ve bu tedavinin başarısı düşüktür. Uygulanan diğer bir tedavi ise aşılamadır. Bu vakalarda en başarılı tedavi yöntemi tüp bebek uygulamasıdır.

  Nedeni izah edilemeyen infertilite ne demektir?


  İnfertilite nedenini açıklayan bir problemin bulunamadığı çiftler bu gruba girer. Bu tanı konmadan önce yeterli incelemeler yapılmalıdır. Tüm araştırmalar yapıldıktan sonra bir problem bulunamayan çiftlerin oranı %5-15 arasında değişir. Bu çiftlerin bir kısmı hiç tedavi görmeden gebe kalabilir. Diğerlerinde ise en başarılı tedavi yöntemi yardımcı üreme teknikleridir.

  Sperm sayısı az olan erkeklerin fizik görünümünde bir farklılık var mıdır?


  Kesinlikle hayır, sperm sayısı ile erkeklerin dış görünümünün ilişkisi yoktur. Erkek karakteristikleri çok gelişmiş bazı erkeklerde hiç sperm olmayabileceği gibi erkek karakteristikleri hiç gelişmemiş bazı erkeklerde sperm sayısı normaldir.

  Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu nedir ?
  • Hiperstimülasyon sendromu (yumurtalıkların fazla uyarılması) hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç derecede görülebilir.
  • Hafif hiperstimülasyon vakalarında yumurtalıklar büyür ve kistler oluşur. Bu durum hMG tedavisi gören hastaların üçte birinde görülür. Hastalarda karın ağrısı ve karında şişlik görülebilir, dinlenmeyle ve ağrı kesiciler alındığında bu şikayetler geçer.
  • Orta dereceli hiperstimülasyonda karında şişlik ve hassasiyet artar, yumurtalıklardaki kistler büyür. Bulantı, kusma, kilo artışı tabloya eklenebilir. Hafif hiperstimülasyon gibi tedavi edilir fakat bu vakalar daha yakın takip edilmelidir.
  • Şiddetli hiperstimülasyon görülme olasılığı %1’den azdır. Bu vakalarda karın ve göğüs boşluğunda sıvı birikimi olur, nefes almakta güçlük hissedilebilir. Bu vakalar hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Gebelik gerçekleştiğinde hiperstimülasyon sendromu uzar ve 3 hafta kadar sürebilir   
İnfertilite ile İlgili En Çok Merak Edilen Konular konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güzellikle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

  Güzellikle İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

  Düz ve inatçı kirpikleriniz, yıpranmış saçlarınız ve uygun göz makyajı bulamadığınız beyaz teniniz mi var? Düz ve inatçı kirpiklerinizi nasıl kıvırabilirsiniz? Yoğun ve kıvrık kirpiklere sahip olmak için kirpik kıvırıcı almanız şart. Kirpiklerinizi iyice kıvırdıktan sonra şeffaf jel maskara uygulayın. Böylece şekli uzun süre bozulmaz. Sıradan kiprik kıvırıcıları kullanamıyorsanız pilli...
 2. Nemlendiriciler ile ilgili en çok merak edilen 10 soru

  Nemlendiriciler ile ilgili en çok merak edilen 10 soru

  NEMLENDİRİCİLER İLE İLGİLİ EN ÇOK MERAK EDİLEN 10 SORU ; 1- Cildi nemlendirmeye ne zaman başlamak gerekir? Cildinizin tipi ve nemlendirilmesi konusunda mümkün olduğunca erken bilinçlenmenizde fayda var. Cilt kendi halindeyken esnek, pürüzsüz ve canlıdır. Kirli hava, ultraviyole ışınlar gibi çevresel faktörlerin etkisiyle giderek mat ve cansız bir görünüm alır. Bu yüzden yağsız ve güneş ışığı...
 3. En Çok Merak Edilen Sorular ve ilginç Cevapları

  En Çok Merak Edilen Sorular ve ilginç Cevapları

  merak edilen ilginç konular BBC Focus diye bir dergi var hanımlar :)Bu dergi üşenmemiş insanların en çok merak ettiği hatta bi çoğunu yanlış bildiği soruları ve doğru cevalarını derlemiş.Ben okudum vallahi şaşakaldım çünkü bildiğim bi çok şey meğersem öyle değilmiş.Siz de okuyun bakalım meleklerim siz de şaşıracak mısınız!? 1) Deniz havası almak sağlıklı mı? Şehirden uzak deniz...
 4. Cinsiyet Seçimi Esnasında En Çok Merak Edilen Sorular

  Cinsiyet Seçimi Esnasında En Çok Merak Edilen Sorular

  Bebek cinsiyeti, bebeklerde cinsiyet, cinsiyet belirleme hakkında detaylı bilgi alalım. Her anne ve baba bebeğinin sağlıklı olmasını ve cinsiyetin ikinci planda olduğunu söyler. Ancak hep merak edilen konudur melekler 'acaba bebeğimin cinsiyeti ne' uzman Dr. Halil İbrahim Tekin yapmış olduğu açıklama sizlerle melek'ler Cinsiyet Seçimi Esnasında En Çok Merak Edilen Sorular Dr. Halil...
 5. Gebelik döneminde çok merak edilen konular

  Gebelik döneminde çok merak edilen konular

  Araca binildiğinde emniyet kemerinin kucağa gelen bölümü karnın altından geçecek, omuz bölümü göğüslerin arasına gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Koltuk mümkün olduğunca ön panelden uzaklaştırılmalıdır. Günde 5-6 saatten fazla yolculuk yapılmaması önerilir. Bacak damarlarında pıhtı oluşumu ve bacakta şişmeleri engellemek için yolculuk sırasında saat başı ya da 2 saatte bir 10 dakika...

Sayfayı Paylaş