1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İş görüşmesinde sıra ücrete geldiğinde...

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  İş görüşmesi esnasında veya 'İş başvuru formu' doldururken her zaman en çok tereddüt edilen veya boş bırakılan bölüm 'ücret belirtmek' için ayrılan kısımdır. 'Ya verebileceklerinden daha az bir maaş ister ve daha çok para kazanma fırsatını kaçırırsam', 'Ya çok yüksek bir maaş istediğim için beni değerlendirmeye almazlarsa', 'Sektördeki fiyatları hiç bilmiyorum, ya çok mantıksız bir rakam söylersem.' Bunlar genellikle ilk aşamada aklınıza gelen ve ücret belirtmemenize sebep olan etkenlerden bazıları. Ama aynı zamanda istediğiniz maaşın sadece sizin için değil karşı taraf için de bir kazanç sağlaması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden her zaman mantıklı taleplerde bulunmaya özen gösterin, karşılanamayacak bir ücret talep etmeyin.
  Karşınızdakini ikna edebilmek için, firmanın ihtiyaçlarının da farkında olduğunuzu ve hatta size verecekleri maaşın şirketin yararına olacağını söyleyebilirsiniz.

  Diyelim ki; gönlünüzde yatanı söylediniz veya (çalışanlar için) patronunuzdan zam istemeye karar verdiniz, sonrası da ayrı bir dert; söylediğiniz rakamı kabul ettirmek, karşınızdakini ikna etmeniz gerekiyor.

  Aklınızda kesin bir şey yok ise; iş görüşmesine gittiğinizde ya da 'başvuru formu' doldururken, ücret kısmını açık veya tartışılabilir bırakmanızda fayda var. Eğer bir ücret belirtmek zorundaysanız, bir ücret aralığı bırakmanız daha doğru olur, genellikle eski maaşınızdan yüzde 10 fazlası ile başlayabilirisiniz. Kesin bir rakam söylemeniz gerekirse veya her ihtimalde, iş görüşmesinden önce aynı sektörde başvurduğunuz pozisyon veya benzer pozisyonlar ile ilgili en güncel ücret bilgilerine sahip olmak için bir araştırma yapmanızda fayda var.

  Size teklif edilen ücreti hiç karşı çıkmadan hemen kabul etmek zorunda değilsiniz. Maaş konusunu tartışmaktan çekinmeyin. Güçlü taraflarınızı ortaya koyun, artılarınızın değerlendirilmesini isteyin.

  Ve patronunuza teklifi kabul ettirememe olasılığını da düşünerek, isteklerinizin en azından bir kısmını karşılayabilecek bir 'B planınız' her zaman bulunsun.
  Maaş, kazancınızın sadece bir boyutudur. Aylık olarak elinize geçen net maaş değil; brüt maaşınız, ikramiyeler, sigorta, alacağınız zamlar, kariyer olanakları, tatiller, edinebileceğiniz bilgi ve beceriler, özlük haklarınız, bütün bunlar da kazacınızın bir parçasıdır. Bu sebeple bir teklifi değerlendirirken, tüm koşulları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Kısa vadede kazançlı bir iş isteği içindeyken, aynı zamanda uzun vadede kariyer olanaklarınızı da göz ardı etmeyin.

  Kazanan siz olmalısınız, karar vermek için zaman istemenizde hiç bir sakınca yok. Doğru bir karar vermek ve kararınızın hem sizi hem de işvereni memnun etmesi için bu süreye ihtiyaç olabilir.


   
İş görüşmesinde sıra ücrete geldiğinde... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İş Görüşme Çeşitleri

  İş Görüşme Çeşitleri

  1- SERİ GÖRÜŞME: Genellikle en az 2 , en fazla da 4 görüşme yapılır.Önce insan kaynakları yetkilisi sizinle görüşür.Bu görüşmede sizin iş için gerekli en az nitelikleri taşıyıp taşımadığınızı anlamaya çalışırlar.Sizin ana özellikleriniz doğrultusunda firmaya uyum gösterip gösteremeyeceğiniz anlaşılmaya çalışılır.Bu ilk görüşme önemlidir.Çünkü görüşmelerin devam edip etmeyeceği tamamen bu...
 2. İş görüşmesine çağrılmıyorsanız...

  İş görüşmesine çağrılmıyorsanız...

  Her gün yüzlerce özgeçmiş şirketlere yağıyor. Özensiz, düzensiz hazırlanmış pek çok özgeçmiş… Sonrasında ise adayların gerçekten iş arayıp aramadıklarını düşünüyorsunuz. Adaylar da dertleniyor ve neden kimsenin onları arayıp sormadıklarını düşünüyor. Bir özgeçmiş, işvereni sizinle görüşmeye ikna etmeli. Özgeçmiş yazmanın temel hedefi budur. Sizi tanıtan en önemli dokümanınız...
 3. İşimize geldiği taraftan...

  İşimize geldiği taraftan...

  Hep bir taraftan yaşıyoruz bu hayatı tek yönlüymüşçesine.. Tek yön bizmişiz gibi sanki.. İşimize geldiği taraftan dem vuruyoruz hep.. Çarelere uydurduğumuz kılıflar, kimsenin keşfedemediği icatlar oluveriyor, birde mucitlik yaftası yapıştırıveriyoruz manasız muzipliklerimize.. konuşuyoruz(!) işimize geldiği taraftan konuşuyoruz hep.. Susmayı beceremiyoruz mesela.. İki kulak tek ağza rağmen...
 4. İş görüşmesine giderken besmele

  İş görüşmesine giderken besmele

  iş görüşmesine giderken okunacak dua iş görüşmesine giderken okunacak dualar görüşmesi için dua başvurusunda başvurusuna 50 tane besmele kapıda yada kişinin yanına gelmeden okunur son besmele hiç konuşmadan kişinin yanına girerken okunur yada girdikten sonra hissettirmeden yüzüne doğru hafifçe üflenir
 5. iş görüşmesine giderken besmele

  iş görüşmesine giderken besmele

  iş görüşmesine giderken okunacak dua iş görüşmesinde okunacak dua görüşmesine giderken dualar işe görüşmesi için 50 tane besmele kapıda yada kişinin yanına gelmeden okunur son besmele hiç konuşmadan kişinin yanına girerken okunur yada girdikten sonra hissettirmeden yüzüne doğru hafifçe üflenir alıntı

Sayfayı Paylaş