1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  İşçi emeklisine müjde

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  emekliintibakyasası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilik sistemindeki değişiklik nedeniyle kendileri ile eşit hizmet süresine sahip olanlardan düşük maaş alan, 2000'den önce emekliye ayrılan işçilere yönelik radikal bir çalışma başlattı. Bakanlık, hazırlanması öngörülen İntibak Yasası kapsamına giren 2 milyona yakın işci emeklisinin maaşını, kademeli olarak artırmayı hedefliyor.


  Maaş farkı masaya yattı

  Çalışma Bakanlığı, işçi emeklilerinin yıllardır çözülmesini talep ettiği maaş farkı sorununu masaya yatırdı. Emeklilere aylık bağlanmasına ilişkin yapılan yasal düzenleme değişiklikleri nedeniyle 2000 öncesi ve sonrası emekliye ayrılan işçilerin maaşlarında oluşan ortalama 200 YTL fark İntibak Yasası ile giderilecek.
  Buna göre öncelikle yasa kapsamına girecek işçilerin sayısı belirlendi. Bakanlık yetkilileri söz konusu düzenlemenin, tavandan prim ödeyen ancak benzer koşullardaki işçi emeklilerinden düşük maaş alanlara dönük bir iyileştirmeyi içermesinin planlandığını, buna karşın iyileştirme miktarının ve zamanının netleşmediğini bildirdi. Söz konusu iyileştirmenin en az 4.5 milyar YTL'lik bir kaynak ihtiyacı doğurduğunu anlatan yetkililer, kademeli bir sistem üzerinde durulduğunu kaydetti.


  10-15 yıla yayılacak

  Çalışmaya göre intibak hakkına sahip olan işçi emeklilerinin maaşlarında yapılacak 10 yılı bulan bir zamana yayılarak gerçekleştirilecek. Yetkililer söz konusu düzenlemenin ilgili sivil toplum kuruluşları ile birlikte değerlendirileceğini belirtirken, tarafların kademeli iyileştirme sistemine sıcak baktığı ifade edildi.
  Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın söz konusu düzenlemeye ilişkin kaynağı SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devredilmesiyle elde edilen gelirden sağlayabileceğini bildirdi. TİED, söz konusu gelirin 4 milyar YTL civarında olduğunu belirtirken, bakanlık yetkilileri, "Ödemenin tek kalemde yapılması mümkün değil. Ortaya çok büyük bir yük çıkıyor" değerlendirmesinde bulundu.


   
İşçi emeklisine müjde konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklara müjde!

  Çocuklara müjde!

  5. Uluslararası İstanbul Çocuk Filmleri Festivali, 23 Ekim - 08 Kasım 2007 tarihleri arasında düzenleniyor. Festival, Açılış Galası ile başlayacak. Galada, Küçük Sinemacılardan Büyük Filmler Yarışması’nda ödül kazananlar açıklanacak. Festival çocuklara sinemanın kamera arkasını tanıştırmayı ve sevdirmeyi amaçlıyor. Gösteriler İstanbul CineCity Sinemaları’nda yapılacak.
 2. Asil Emekli - Vekil Emekli!!!

  Asil Emekli - Vekil Emekli!!!

  6 bin YTL emekli maaşı olur mu 21 Şubat 2008 Olur... Halen emekli olduklarında 4 bin YTL maaş alan milletvekilleri, emekliliklerinde bir parça rahat etmek için bu maaşlarına yüzde 50 zam yaptırıp, 6 bin YTL'ye çııkarmak için Mecliste kulis yapıyorlar. Amaçları, Sosyal Güvenlik Yasa tasarısına bir madde ekletmek. Aynı yasa tasarısı, milyonlarca çalışanın haklarında çeşitli...
 3. Müjde

  Müjde

  İyi ve olumlu haberdir. Olduğu gibi çıkar
 4. Emeklilik İçin Yaşı Bekleyenlere Yeni Müjde!

  Emeklilik İçin Yaşı Bekleyenlere Yeni Müjde!

  emeklilik için yaş bekleyenlere emeklilik için yaş bekleyenlere müjde Sevgili melekler, iş günü sayısını doldurup yaşı bekleyenlere müjdeli haber geldi. Yapılacak yeni düzenlemeler için tarih belli oldu. İşte konuyla ilgili önemli detaylar... Bürokratların yaşa takılanlara yönelik hazırladıkları formüller, Eylül'de Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Yapılacak çalışmalarla, yaşa...
 5. Emekli esnafa müjde ! Maaşlar artacak !

  Emekli esnafa müjde ! Maaşlar artacak !

  Son dönemde emeklilerin gelirinde artış yolunu açacak gelişmeler yaşanıyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için açılan intibak davalarından olumlu haberler gelirken, 10.5 milyon emekliye promosyon da yargıya taşındı. Davaların sonucu merakla beklenirken, emeklilerin gelirini artıracak bir formül daha gündemde. Çalışan emeklilerden alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ile...

Sayfayı Paylaş