kansız olan çocuklara çay içirmeyin

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
kansız olan çocuklara çay içirmeyin
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Pediatrik Genetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Feride Duru, kansızlık (Anemi) problemi bulunan çocuklara çay içirilmemesi gerektiğini söyledi. OMÜ Şehir Polikliniği'nde hasta eğitim programları çerçevesinde düzenlenen seminerine konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Feride Duru, kansızlık ve önleme yöntemleri konusunda vatandaşları bilgilendirdi. Aneminin alyuvarların normalden düşük olması ve vücudun dokularına yeterli oksijen taşıyamaması sonucu meydana geldiğini kaydeden Prof. Dr. Duru, kansızlığın hemoglobinin erişkinlerde 12g/dl, çocuklarda ise 11g/dl'nin altına düşmesiyle anlaşıldığını ifade etti. Orta şiddetteki anemilerin zayıflık, çabuk yorulma, ciltte, diş etlerinde ve tırnaklarda solukluk, ağır anemilerin ise kalbin hızlı çarpması, göğüs ağrısı, nefes darlığı, baygınlık geçirme, ani hareketlerde baş dönmesi, beyin fonksiyonlarında ve öğrenmede güçlük, bebeklerde zeka gelişiminde gerilik gibi belirtileri olduğuna işaret eden Duru, aneminin en sık görülen çeşidinin ise demir eksikliği anemisi olduğuna dikkat çekti. Bunun B12 vitamini ve folik asit eksikliğine bağlı olarak ortaya çıktığını dile getiren Prof. Dr. Feride Duru, beslenmeye dikkat edilmesi uyarısında bulundu.
İlk 2 yaşta demir eksikliği anemisinin zeka gelişimini bozabileceğini ve oluşabilecek zeka geriliğinin tedaviyle düzeltilemeyeceğini aktaran Prof. Dr. Duru, şöyle devam etti:
"Bu sebepten süt çocuklarında demir eksikliği anemisinin önlenmesi gerekiyor. Bunu önlemek için ilk 6 ay bebeğin yalnız anne sütüyle beslenmesi gerekir. İlk 2-3 aydan sonra doktor kontrolünde demir içeren ek yiyecekler verilmeli. Kırmızı et, yumurta, balık, kuru yiyecekler (kuru kayısı, incir, ceviz, fındık), kuru fasulye ve mercimekli gıdalar tercih edilmeli. Çay demirin emilimini azalttığı için çocuklara çok fazla çay içirilmemeli. Çay yerine taze meyve suyu verilmesinde daha yarar var."kaynak:İHLAS HABER AJANSI(İHA)
 

Benzer İçerikler

Üst