1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Kısırlık tedavisinde umutları artıran yeni bir yöntem:İnvitromatürasyon

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  yumurta kalitesini artırmak için yumurtlamayı artıran bitkiler yumurta geliştirici bitkiler kalitesini artıran yiyecekler yumurtlamayı besinler Bebek sahibi olamayan kadınların "anne" olma umutlarını artıracak yeni bir yöntem uygulanmaya başlandı.

  EGE Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde, klasik yöntemlerle tedavide başarılı olunamayan polikistik yumurtalıklı (düzensiz adet görme dolayısıyla az ve nadir yumurtlama) kadınların "anne" olma umutlarını artıracak yeni bir yöntem uygulanmaya başlandı.

  "İnvitromatürasyon" yöntemi
  Merkez Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen, "invitromatürasyon" (yumurtaların dış koşullarda olgunlaştırma) yöntemini rutin uygulamaya soktuklarını belirterek, "Bu yöntem polikistik yumurtalıklı olgularda alternatif bir tedavi olacak" dedi.

  Kanada'da başlayan ve dünyaya yavaş yavaş yayılıp uygulanmaya başlanan "invitromatürasyon" yöntemi kısırlık tedavisi gören kadınların hizmetine sunuldu. Yöntemi kamu sağlık kuruluşlarında uygulayan ilk merkez olduklarını belirten Prof. Dr. Tavmergen, şunları söyledi:

  Özellikle polikistik yumurtalık olgularında yarar sağlıyor
  "Her 6- 7 çiftten biri kısırlık tedavisi görüyor. Kısırlık tedavisi görenlerin yüzde 15 kadarını da polikistik yumurtalıklı hastalar oluşturuyor. Özellikle polikistik yumurtalıklı olgularda yaptığımız yumurtlatma tedavilerinde bazen isteğimiz kalitede yumurta elde edemiyoruz. Ne kadar dikkatli bir yumurtlatma tedavisi yapılırsa yapılsın arzu etmediğimiz kadar yumurta gelişmesini engelleyemiyoruz. Yumurtalıkları çok hassas olgularda, ne kadar düşük doz verirseniz verin bazen anormal yüksek hormon düzeylerine ve çok sayıda yumurta gelişimine engel olamıyorsunuz. Bu da karın içersinde sıvı toplanması, akciğerlerde bazen su toplanması, genel dolaşımda sıkıntılar çıkması, yumurtalıkların aşırı büyümesi ve bunların yarattığı kanamalar gibi bazı ciddi problemler ortaya çıkarıyor.

  Ne kadar dikkatli yapılırsa yapılsın bunu engellemek her zaman elde değil. Bazen yumurtlatma tedavilerinde düşük doz verdiği zaman yumurta gelişmiyor, biraz yüksek verdiği zaman birden çok gelişiyor. Bu tür tıbbı tedavi şansı zor olan, özellikle polikistik yumurtalıklı olgularda uygulanabilecek bir yöntem. Ya da klasik yumurtlatma tedavileri sonrasında ve tüp bebek uygulamaları sonrasında gebe kalamamış olgularda daha sonra denenebilecek bir yöntem."

  Yumurtalar laboratuar koşullarında olgunlaştırılıyor
  Prof. Dr. Tavmergen, polikistik yumurtalıklarda her bir yumurtalıkta 8-10-15 bazen 20 ufak yumurta kesecikleri bulunduğunu, bu yöntemde, 8-12 milimetre arasında gelişmiş olanların iğneyle toplanıp dış ortama alındığını söyledi. Olgun olmayan bu yumurtaların laboratuar koşullarında 2-3 gün geliştirildiğini belirten Tavmergen, "Bazı özel maddeler içeren besi vasatı bu.

  Yumurtalar bu ortamda olgunlaşıyor. Sonrasında mikroenjeksiyon yöntemi uygulanıyor. Bu yumurtaların olgunlaştığının görülmesiyle birlikte rahim iç tabakasının da geliştirilmesi için bazı ilaçlar dışarıdan veriliyor. Ve böylece doğa taklit edilmiş oluyor bir noktada. Ve fazla ilaç kullanmadan, ilacın bu tür hastalarda bazı yan etkileri ortaya çıkmadan, ilaçların yumurta kalitesi üzerine olumsuz etkileri olmadan, bunları engellemiş olarak bu yöntem uygulanıyor.

  Ayrıca ne kadar yüksek doz ilaç verirsek verelim bir ya da en fazla iki yumurta geliştiren hasta grubu var. Bu tür olgularda da bu teknik gelecek vaat edebilir. Polikistik yumurtalıklı olgularda uygulanabilecek birincil bir yöntem olmasa da klasik yöntemlerle başarılı olunamadığı zaman alternatiftir" dedi.   
Kısırlık tedavisinde umutları artıran yeni bir yöntem:İnvitromatürasyon konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem"

  "Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem"

  lazerle böbrek taşı kırma lazerle taş kırma böbrek taşı merkezleri izmir izmir merkezleri "Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem" Türkiye'de kısa bir süredir uygulanan 'Perkütan Nefrolitotomi' yöntemi ameliyattaki hasta üzerinde uygulamalı olarak tanıtıldı. Böbrek taşı problemi yaşayan hastalar 'Perkütan Nefrolitotomi' yani kapalı ameliyat yöntemi ile ağrı çekmeden böbrek taşlarından...
 2. kısırlık tedavisinde akupunktur

  kısırlık tedavisinde akupunktur

  Kısırlık(İnfertilite) Nedir? Çiftlerin bir yıl boyunca düzenli cinsel birleşme yapmalarına ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamamalarına rağmen,gebe kalınamaması durumuna kısırlık adı verilir.Ülkemizde kısırlık konusunda ciddi istatiksel bir çalışma olmamakla birlikte %10-15 oranında kısırlık sorunu olduğu tahmin edilmektedir. Hamile Kalabilme Koşulları • Penisin sertleşme...
 3. Yüzünüze peeling için yeni bir yöntem...

  Yüzünüze peeling için yeni bir yöntem...

  Bir fincan Türk kahvesi içilir(zevke göre, sade, orta, şekerli fark etmez).İnanılıyorsa fal bakılır(o da fark etmez)... Kalan telve, göz etrafına gelmeyecek şekilde hafif ovularak yüze sürülür.Kuruyunca su ile durulanır.Ortaya çıkan tertemiz, gergin ve parlak yüze bakılıp sevinilir :) Koly gelsin melekler....
 4. Hemoroid Tedavisinde Yepyeni Bir Yöntem.

  Hemoroid Tedavisinde Yepyeni Bir Yöntem.

  Hemoroid Tedavisinde Yepyeni Bir Yöntem. Ağrı yok, neşter yok, 10 kalem pillik akımla şikayetler sona eriyor... Galvanizasyon adı verilen yöntemde, dokularda biyokimyasal reaksiyon oluşturularak ameliyata gerek kalmadan hemoroidler tedavi ediliyor. Uzun süre ayakta kalmak, yürümek, oturmak, spor yapmak hemoroid hastaları için adeta bir işkence. Hemoroid...
 5. Mikroenjeksiyon Tüp Bebek Tedavisinden Farklı Bir Yöntem midir?

  Mikroenjeksiyon Tüp Bebek Tedavisinden Farklı Bir Yöntem midir?

  Çocuk sahibi olmak isteyen çok sayıda hasta uzmana başvurduğunda ‘Doktor biz tüp bebek değil mikroenjeksiyon tedavisi olmak istiyoruz’ demektedir. Peki mikroenjeksiyon tüp bebek tedavisinden farklı bir yöntem midir? Bu soruyu Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr. Ulun Uluğ cevapladı. Tüp bebek tedavi yöntemi (In-vitro fertilizasyon- IVF) 35 yıl...

Sayfayı Paylaş