Etiketler:
 1. »| HeRCai |«

  »| HeRCai |« Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.944
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  [ne önemi varki ?] ツ

  Kontakt lens kullanırken gözünüzden olmayın!

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında »| HeRCai |« tarafından paylaşıldı.

  lens varken ağlamak lensle ağlamak belli olmayan lens Uzman hekim kontrolü olmadan kontakt lens kullanımının zaman zaman görme kaybına kadar ulaşan sorunlara yol açabildiği bildirildi Meleklerim.

  < Konu Resmi..>

  Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Kontakt Lens Birimi Üyesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kontak lenslerin gözlük gibi gözdeki kırılma kusurlarının düzeltilmesinin yanı sıra bazı göz hastalıklarının tedavisi ve estetik kozmetik amaçlarla kullanıldıklarını söyledi.

  Lenslerin gözün içine uygulandığı için çok dikkatli kullanılması gerektiğini ifade eden Özmen, şöyle devam etti: "Gözlükten farklı olarak kontak lens gözün içine uygulandığından, kişide bu uygulamaya engel bir göz rahatsızlığı olmamalı ve kişinin gözünün özelliklerine uygun bir lens seçilmelidir.

  Bazen kişinin kendisinin bile farkında olmadığı kontak lens kullanımına engel bir göz rahatsızlığı olabilir ve bu durum, ancak uzman bir hekim kontrolünde ortaya çıkarılabilir."

  Özmen, kontakt lens teknolojisinin oldukça büyük aşama kaydettiğini, pek çok hastada lens kullanımının mümkün hale geldiğini belirterek, kişilerin kendilerine uygun lensi seçebilmeleri için mutlaka bir hekime başvurmaları gerektiğini vurguladı.
  Kontakt lenslerle dış ortamdaki mikropların göze bulaşabildiğine dikkati çeken Özmen, şunları kaydetti:
  "Kontak lensin uygun koşullarda bakımının ve saklanmasının yapılmaması durumunda da göze mikroplar iletilebilir. Bu nedenle kontakt lensi uygulayan uzman hekim, kişiyi lensin göze uygunluğu açısından değerlendirmeli, doğru lens uygulaması, kullanımda oluşabilecek riskler, lensin bakımı ve saklanması konusunda bilgi vermelidir.

  Uzman hekim kontrolü olmadan kontakt lens kullanımı zaman zaman gözün kaybına kadar giden sorunlara yol açmaktadır. Gözlükte olduğu gibi kişinin uygun kontak lensi kendisinin seçmesi söz konusu olmayıp, bu kararı onu muayene eden uzman hekimin tavsiyelerine bırakmalıdır. Yani gözlükte olduğu gibi lens kullanımına da doktor karar vermelidir."

  Prof. Dr. Özmen, kontakt lenslerin gelişi güzel seçilmesinin yanlış olduğuna işaret ederek, lenslerin her kişiye uygun olmayabileceğini bildirdi.
  Lens kullanımıyla oluşabilen sorunların çoğu zaman lensin kalitesizliğinden değil, yanlış uygulamalardan kaynaklandığını anlatan Özmen, şunları söyledi:
  "Dünyada kontak lens üreten firma sayısı çok fazla değildir. Bu firmalar konuyla ilgili hekimler tarafından iyi bilinmektedir. Üretim yeri belli olmayan veya uygun üretim yapıldığından kuşku duyulan kontak lensler tabii ki kullanılmamalıdır. Aksi halde bunların kullanımı uygun olamayan gözlüklerden çok daha ciddi sorunlara neden olabilir."


   
Kontakt lens kullanırken gözünüzden olmayın! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İlk kontakt lens

  İlk kontakt lens

  1888’ de kontakt lens geliştirildi. Eugen Fick ve Eduard Kalt, hemen hemen aynı zamanlarda kontakt lens yardımıyla görme bozukluklarını çözdüklerini beyan etmişlerdi. Kontakt lenslerle birlikte gözlükler, güzellik vaat eden rakiplerine, yavaş yavaş yerlerini bırakmaya başladı.
 2. Kontakt Lens Nedir?

  Kontakt Lens Nedir?

  Gözünüz bozuk ve gözlük yerine lens kullanmak istiyorsanız ilk önce kontak lensin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmeniz gerekiyor.Buyrunuz.. Kontakt Lens Nedir? Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için gözlüğe alternatif olarak üretilmiş, kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir, diğer adıysa "temas camları" dır. Halk arasında "Lens" olarak tabir...
 3. Kontakt Lens İpuçları

  Kontakt Lens İpuçları

  Kontakt lens kullanan arkadaşlarımız,bu lensleri nasıl kullanacağınıza dair sizlere bazı ip uçları sunacağım.Dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum.Eminim işinize yarayacaktır:) Kontakt Lens İpuçları Göz bozukluklarında, özellikle ileri derece miyoplarda, göz camının çok fazla kalınlaşmasından dolayı kullanımı tercih edilen optik. Esnek bir maddeden yapılmıştır, çok yakından bakılmadıkça göz...
 4. Kontakt Lens Çeşitleri

  Kontakt Lens Çeşitleri

  Sevgili melekler kendimde lens kullanan biri olarak tercihimi yumuşak lensten kullanıyorum.Gerçekten kullanımı çok rahat gözü rahatsız etmiyor Günümüzde temel olarak iki çeşit lens vardır. Bunlar gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz geçirgen sert lenslerin kullanımının gerektiği birkaç durum dışında çoğunlukla yumuşak lensler kullanılır. Gaz geçirgen sert lensler: Göze...
 5. Kontakt Lenslerin Temizliği

  Kontakt Lenslerin Temizliği

  kontakt lens nedir kontakt lens kullanımı kontakt lens temizliği kontakt lens bakımı ile ilgili bilgiler burada melekler. Görme sorunu yaşayan insanlarla sırf değişik bir hava versin diye kontakt lens kullananlar bilmelidirler ki kontakt lens temizliği çok önemlidir melekler. En hassas organımız olan gözümüze taktığımız bu cisim gerekli temizliğe ve hijyene dikkat edilmezse bizi sağlığımızdan...

Sayfayı Paylaş