1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Makine Ressamı

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  makina ressamlığı olan üniversiteler makina ressamlığı puanları üniversitesi makine bölümü hangi üniversitelerde var bölümü olan üniversiteler Bir makinenin veya makine parçasının imalat resmini ve detay resimlerini, istenilen ölçekte ve belirlenmiş standartlara uygun olarak çizen kişidir.

  GÖREVLER

  -Makineler ve bunlarla ilgili parçaları çizim öncesi inceler ve yapacağı işlemlerin sırasını belirler, -Makine veya makine parçalarının krokilerini çizer ve bunları çeşitli bölümlere ayırıp ölçümlendirerek yapım resmini ve gerekli hallerde detay resimlerini çizer, Mevcut imalat resimleri üzerinde, gerekli durumlarda düzeltmeler yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER -Ölçüm aletleri (kumpas, mikrometre, mastar vb.), -Çizim aletleri ve malzemeleri (pergel takımı, rapido takımı, resim masası, gönye takımları vb.), -Büro makineleri (bilgisayar, ozalit makinesi, fotokopi makinesi vb.).

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Makine ressamı olmak isteyenlerin: -Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, -Gördüklerini zihinde canlandırabilme, -Tasarım yeteneği, -Tasarladığı cisimlerin krokilerini çizebilme yetenekleri gelişmiş, -Elleri ve gözleri sağlam ve uyumlu şekilde çalışan, -Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, dikkatli, -Sayısal düşünme yeteneği olan, -Sabırlı ve düzenli kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Makine ressamları, makine parçaları üreten fabrika ve atölyelerin teknik resim bürolarında çalışırlar. Çalışmalarını makine mühendisi ve makine teknisyenlerinin gözetiminde yürütürler. Zaman zaman diğer çalışma arkadaşları ile iletişime girebilirler ancak, iş genellikle yalnız yürütülmektedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Makine ressamlığı eğitimini alanlar; mühendislik ve proje bürolarında, fabrikalarda mühendislerin yanında yardımcı eleman olarak çalışırlar. Makine üretimi yapan işletmelerde çalışma olanağı mevcuttur. Ancak bu meslekte çalışma olanağı eğitimi bitirenlerin sayısına oranla daha azdır. Ayrıca, edindikleri bilgi ve becerilerin iş piyasasında bazı mesleklerde kullanılması sebebiyle; satın almacı, stok kontrol elemanı (ambarcı) olarak, montaj hattı ve üretim planlaması bölümlerinde çalışabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Makine ressamlığı mesleğinin eğitimi, teknik lise, endüstri meslek liseleri ve çok programlı liselerin "Makine Ressamlığı" bölümünde yer verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Endüstri Meslek Liseleri ile çok programlı liselere girebilmek için; İlköğretim mezunu olmak yeterlidir. Teknik Liselere girebilmek için: endüstri meslek ve çok programlı liselerin 1. sınıfını başarıyla bitiren ve ilgili mevzuata göre belirlenen başarı puanına ulaşan istekli öğrenciler, kontenjan varsa ikinci sınıftan itibaren teknik liseye devam edebilirler.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin eğitim süresi endüstri meslek liselerinde 3 yıl olup, eğitim; 2 gün okul, 3 gün işletme eğitimi olarak yapılır. Teknik liselerde 4 yıl süreyle eğitim verilmektedir. Meslek eğitimi sırasında genel kültür ve pratik dersler ve uygulama birlikte verilimektedir.

  MESLEKTE İLERLEME

  Endüstri Meslek Lisesi, çok programlı lise ile teknik liselerin Makine ressamlığı bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Bilgisayar Destekli Teknik Çizim, Makine-Resim-Konstrüksiyon, Makine ve Otomotiv ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, endüstri meslek lisesi, çok programlı lise ile teknik lise mezunları bölümünden mezun olanlar üniversitelerin, Makine Resmi ve Kontrüksiyonu Öğretmenliği, Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği Lisans programlarını tercih etmeleri durumununda ek puan alırlar

  BENZER MESLEKLER: Makine teknisyeni, Makine teknikeri, Teknik ressam.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Mesleğin eğitiminde, işletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere bir ücret verilmektedir. Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. İşletmelerde tecrübeye göre ücret de artar. Asgari ücretin 2-3 katı ücret alabilirler.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER -İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
   
Makine Ressamı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Makine Mühendisi

  Makine Mühendisi

  makina mühendisi maaşları makina mühendisliği maaşları makine mühendisi 2010 otomotiv mühendisliği makine Her türlü mekanik sistemin, makinenin, makine elemanlarının belirli kriterler çerçevesinde tasarımını yapan, geliştiren, üretimini planlayan, üretim teknolojilerini geliştiren, sistemler arası ilişki ve fonksiyonları kuran, geçerli fiziksel kurallar içinde test eden kişidir. GÖREVLER...
 2. Yapı Ressamı

  Yapı Ressamı

  teknik ressam ne iş yapar ressam ne iş yapar ressamın görevleri görevleri görevi YAPI RESSAMI TANIM Mühendisler tarafından tasarlanan inşaat ön projelerini ve detay resimlerini istenilen ölçülere ve standartlara uygun olarak çizen kişidir. GÖREVLER -İnşaat yapılacak arazinin alanını ölçer, kurulacak yapının konumunu saptar, -Çizimi yapılacak projenin statik hesap kağıtlarını, mimari...
 3. Makta

  Makta

  Bakınız; Kesim Yeri.Rüyada (üzerinde kamis kalemin ucu kesilen, kemik, sedef, maden, agaç veya fildisin den yapilan alet) makta görmek, söze mihnet ve mesakkata fazlaca sabreden köleye delalet eder. Makta bos olan kimse için de istir.
 4. Makine

  Makine

  Rüyada bir makine görmek , kârlı bir iş teşebbüsünde bulunacağınıza işarettir. Rüyada bir makine görmek, çok para kazandıracak bir iş girişiminde bulunacağınıza yorumlanır. Rüyada makine görmek, sanat ve ise isarettir.

Sayfayı Paylaş