1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  Melekler Gebelikte Başınıza Gelen Kazaları Hafife Almayın!..

  Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte kaza,hamilelikte kaza geçirmek,
  Melekler gebelik döneminde bazen istemesekte başımıza ufak tefek yada ciddi kazalar gelebilir.Ama ne olursa olsun geçirdiğimiz kaza ufak bile olsa dikkate almalıyız ve gerekli müdahale ne ise onu uygulamalıyız.Çünkü sonucunda ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz sakın aman işte ufacık bir şeydi bir şey olmaz bana demeyin ne gerekiyorsa gecikmeden uygulayın ve en kısa zamanda doktorunuza başvurun derim.Şimdi konumuzda detaylarıyla buna yer verelim.


  [​IMG]


  Gebelik sürecinde; kanama, karında şiddetli ağrı, sürekli kusma, baş ağrısı, suyun gelmesi ve ceninin hareketsizleşmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalınması halinde acil müdahale gerekir. Bu gibi durumlarda, ilk olarak acil yardım çağırmalı, yardım gelene kadar anne adayı sakinleştirilmeli ve durumun değişmesi halinde müdahale etmeye hazırlıklı olmak gereklidir.


  Gebelikte bayılma

  Hamilelikte baş dönmesi (vertigo) ve bayılma hissi sık yaşanan şikayetlerdendir. Bu dönemde rahmin fazla büyümesine bağlı rahime giden kan miktarı artar ve bundan dolayı beyin gibi diğer organlara anlık olarak kan pompalanmasında bir güçlük oluşabilir. Bu durum baş dönmesi veya bayılma hissine neden olabilir. Hamile bir kadının bayılması durumunda sırtüstü değil sol tarafına yan yatırılmalıdır. Hamilelikte rahim, kanı kalbe geri taşıyan damarın üzerinde bulunur, bu sebeple kalp masajı uygulamaları ancak yan yatırdıktan sonra yapılabilir. Kalp masajının, bilinçli/eğitimli kişiler tarafından yapıldığında yararlı olan bir uygulama olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

  Hamileliğin ilk aylarında kanama

  Hamilelikte ilk 8 haftada olan kanama, dış gebelik belirtisi olabilir. Kanama başlamadan önce, genellikle leğen kemiğinin orada hafif bir ağrı oluşmaktadır. Bu gibi bir durumda kanama az da olsa, derhal doktora gidilmelidir.

  Düşük

  Hamileliğin ilk 23 haftası içinde görülebilen kanamaların bir başka sebebi de düşük yapılmasıdır. Bu durumda belirtinin şiddetine göre gebe ya doktoruna ya da sağlık kurumuna gitmelidir. Bazı durumlarda kanda plasenta ve cenin parçaları bulunmaktadır. Bu tip belirtilerde mutlaka en yakın hastaneye gidilmeli ve rahimdeki tüm parçaların çıktığından emin olunmalıdır. Aksi taktirde vücut kalanları atmak için aşırı kanama durumu yaratacaktır.

  Hamileliğin sonunda kanama

  Hamileliğin 23. haftasından sonra yaşanabilecek ağrılı ya da ağrısız her tür kanama durumunda hemen doktora gidilmelidir. Zira bebeğin yaşamını tehdit eden bir durum söz konusu olabilir.

  Amniyon kesesi

  Dölyatağında bebeği sarmalayan zar, normal koşullarda doğum başlangıcında yırtılır. Ancak bazı durumlarda, bebek doğuma hazır olmadan da su gelebilir. Böyle bir durumda, bebeğin enfeksiyon kapmaması için acilen doktora gidilmelidir.

  Hamilelik ve astım

  Astım, hamilelerde ortalama olarak yüzde 4 oranında görülmektedir. Astım hastalığının şiddeti hamilelikle, yüzde 23 oranında ilerleme göstermektedir. Ciddi astım hastalarında ve hamilelik öncesi dönemde astımı kontrol edilmemiş olan hastaların, hamileliklerinde problemler yaşanabilmektedir. Astımı olan bir kadın hamileliği düşündüğü zaman bu durumun astıma, astımın da hamileliğe etkilerini ve tedavinin nasıl devam ettirilmesi gerektiğini öğrenmelidir. Astımı olan hamile kadın, alerjenlerden korunmalıdır.

  Gebelikte akut apandisit

  Gebelikte cerrahiye neden olan akut vakalarının başında yer alan Akut apandisit, pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Birdenbire ortaya çıkan, sürekli veya giderek artan nitelikte karın ağrısı ile seyreder. Gebelik apandisit riskini artırmaz, ancak gebelikte apandisit prognozu kötüleşir. Gebelik enfeksiyonun sınırlandırılmasını zorlaştırır. Erken doğum eylemi gelişebilir. Gebelik tanıyı geciktirebilir ve komplikasyon oranını artırır. En sık karşılaşılan belirti sağ alt kadran ağrısı, iştahsızlık, bulantı ve kusmadır. Akut apandisit tedavisi; gebeliğin hangi döneminde olursa olsun acil olarak apandisitin alınmasıdır.

  Gebelikte trafik kazaları

  Hamile bir kadının bulunduğu araçta meydana gelebilecek her hangi bir kaza da hamile kişi öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Sağlık kuruluşunda bulunan doktorlar annenin ve bebeğin sağlık durumuna göre gereken tedaviyi uygulayacaklardır.

  Kaynak: Hürriyet aile

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Haziran 2012
Melekler Gebelikte Başınıza Gelen Kazaları Hafife Almayın!.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. baş ağrısını hafife almayın!

  baş ağrısını hafife almayın!

  Nörolojik hastalıklar hem erişkinlerde, hem de çocuklarda görülebiliyor. Ancak çocuklarda erişkinlere göre hem ortaya çıkış şekli, hem de teşhis ve tedavi yöntemleri bazı farklılıklar içeriyor. Beyinle ilgili olarak tüm beyin içi, beyin zarları, kafatası ile ilgili problemler nörolojinin kapsamı içine giriyor. Migren, epilepsi, menenjit/ensefalit, damar tıkanmalarına bağlı enfarktüsler, beyin...
 2. baş dönmesini hafife almayın

  baş dönmesini hafife almayın

  çocuklarda baş dönmesi cocuklarda bas dönmesi çocukta baş çocuklarda dönmesinin nedenleri cocuklarda bas donmesi Başımızın dönmesinden çok korkar, ama baş döndürücü şeylere karşı dayanılmaz bir istek duyarız. Baş döndürücü aşklar, heyecanlar, maceralar, kazançlar arar; Tanju Okan’ın "İçmişim başım dönüyor" şarkısında hüzünlenir, hatta ağlarız. Başınız hiç döndü mü?.. O müthiş ve...
 3. Baş dönmesini hafife almayın

  Baş dönmesini hafife almayın

  Baş dönmesi bazı durumlarda ciddi bir nörolojik hastalığa da işaret edebilir, bu yüzden hafife almayın. Baş dönmesi, nöroloji kliniklerinde sık karşılaşılan şikayetlerden birini oluşturuyor. Çoğu zaman altında önemli bir hastalık bulunmayan ve kendiliğinden düzelen bir belirti olarak ifade ediliyor. Ancak bazen çok ciddi nörolojik bir hastalığa da işaret edebiliyor. Denge Vücudumuzun...
 4. nasırı hafife almayın

  nasırı hafife almayın

  Ayaklarında yapısal bozukluğu olanların nasır oluşumuna yol açacak etkenlere karşı daha dikkatli olmaları gerekiyor. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Memişoğlu, ayak hastalıkları arasında ilk sırada yer alan nasıra karşı makasla kesme gibi bilinçsizce yapılan uygulamaların, sorunu daha da kronik hale getirebileceğini bildirdi....
 5. Kulak Akıntısını Hafife Almayın!

  Kulak Akıntısını Hafife Almayın!

  kulak akıntısı nedenleri, kulak akıntısı, kulak akıntısı neden olur Eğer kulak akıntınız varsa bunu hafife almamanız gerektiğini belirten uzmanlar. kulak akıntısının altında yatan farklı sağlık sorunlarına yer verdiler. Vakit kaybetmeden uzman bir hekime mutlaka görünmenizi tavsiye eden uzmanların kulak akıntısı nedenleri ve altında yatan farklı sağlık sorunları hakkın da yapmış oldukları...

Sayfayı Paylaş