MR nedir

M

Misafir

Forum Okuru
MR nedir
mr makinesi emar makinesi
mr nedir, türkçe anlamı, tomografi nedir, nasıl çekilir, manyetik rezonans, görüntüleme, zararları, hakkında bilgiler burada arkadaşlar


MR Manyetik Rezonans'ın kısaltılmışıdır Melek'lerim. Peki nasıl çekilir ve hakkında merak ettiğiniz diğer detaylı tüm bilgiler bu makalemizdedir Melek'ler.

Ağrısız ve hasta vücuduna zarar vermeden uygulanan bir görüntüleme tekniği olan Manyetik Rezonans ya da kısaca bilindiği gibi MR, birçok hastalığın tetkikinde ilk başvurulan görüntüleme yöntemlerden biri…

Özel bir makine ile organların, kemiklerin ve bazı dokuların görüntülerinin alındığı bu yöntem manyetik bir alan içerisinde incelenmek istenilen bölgeye radyo dalgalarının gönderilip görüntüye dönüştürülmesi esasına dayanıyor.

Yararlı bir sistem

Beyin MR’ı beyin tümöründen kuşkulanılan hastalarda, sebebi bilinmeyen baş ağrılarında, birtakım nörolojik hastalıklarda doktor tarafından istenebilir.

Omurga MR’ı disk kaymalarında yararlı olabilir. Omuz, diz gibi eklemlerin ve bağların değerlendirilmesinde kullanılabilir. Kalp, göğüs, karın ve leğen kemiğine ait bazı hastalıklar da MR ile değerlendirilebilir.

İşlem nasıl yapılıyor?

İşlem ortalama 30-40 dakika sürebilir. Görüntünün bozuk çıkmasını önlemek için hastanın mümkün olduğunca hareketsiz yatması gerekir. Tarama işlemi acısızdır. Ancak taramanın yapıldığı bölgede hafif bir sıcaklık hissi algılanabilir ve hasta tarama esnasında gürültü duyabilir.

İnceleme yapılmadan önce, dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır; kişinin üzerindeki metal eşyaları çıkarması gerekmektedir. Bunun dışında yeme ve içmeyle ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta yoktur.

Uzmanlar, çoğu hastanın ağrılı bir yöntem olduğunu düşündükleri için bu yöntemden kaçındığını ancak bu endişelerin yersiz olduğunu belirtiyor.
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
10K
*MeleK*
*MeleK*
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
3K
berfu akyuz
B
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst