Sıcaklarda araba kullanmayın!

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Sıcaklarda araba kullanmayın!
Sıcaklarda araba kullanmayın!
KONYA (İHA) - Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kazaları Araştırma, Önleme ve Uygulama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ömer Halis Tombaklar, tatilcilerin, trafiğe çıkarken sandalet tarzı ayakkabılarla araba kullanmamalarını, klimalı araçlar kullanmalarını ve mümkünse 11.00 ile 16.00 saatleri arasında trafiğe çıkmamalarını söyledi.

Prof. Dr. Tombaklar, Türkiye'de bulunan hava, deniz, tren ve karayolundan oluşan ulaşım sisteminde insan ve yük taşımacılığını ağırlıklı olarak karayolundan yapıldığını belirterek, "Karayolunda insanlar ölmeye, yaralanmaya ve hayatını kaybetmeye devam ediyor. Son haftalarda yoğunlaşan tatil trafiği nedeniyle kazalar da artmaya başladı. Sadece trafikte bir hafta içinde 100'ye yakın kişi öldü, 200'den fazla kişi de yaralandı. Trafik terörünün bilançosu savaş ve terörün boyutunu çoktan aşmış durumda. Cennet gibi olan ülkemizde her 2 dakikada bir kaza olmakta, her 5 dakikada bir kişi yaralanmakta ve her saatte bir kişi trafik kazasında yaşamını yitiriyor. 1987'den 2006 yılı sonuna kadar 6 milyon 917 bin 374 trafik kazası yaşandı. Bu kazalarda 137 bin 708 kişi hayatını kaybetti. Türkiye'de, çok küçük tedbirsizlikler nedeniyle çok büyük kazalar yaşanıyor. Kazalar nedeniyle Türkiye'de her yıl 10 ile 18 milyar dolar aralığında ekonomik kayıp yaşanıyor. Gerek şehirlerarası, gerekse şehir içi yollarda asfalt emisyonları konusunda hassasiyet gösterilmiyor. Türkiye eksi 35 derecelerden artı 45 derecelere kadar değişebilen bir iklim kuşağında bulunuyor. Kışın buzdan, yazın ise eriyen asfaltlar nedeniyle kazalar meydana gelebiliyor" dedi.

"TATİLCİLER ÇOK DİKKAT ETMELİ"

Bu mevsimde özellikle tatilcileri uyaran Prof. Dr. Ömer Halis Tombaklar, "Tatil mevsiminin başlaması nedeniyle, özel araçlarıyla şehirlerarası yolculuklara çıkan sürücüler, kendilerinin yanı sıra ailelerinin de canlarını tehlikeye atıyor. Bazı sürücüler, ayaklarında sandalet tarzı ayakkabılar giyiyor, araç kullanıyor. Mola vermeden veya bir kez mola vererek 7-8 saat yolda kalıyor. Trafikte sandalet giyilmemeli, en az 1 saatte bir kez mola verilmeli, klimalı araç seçilmeli ve özellikle 11.00 ile 16.00
saatleri arasında trafiğe çıkmamaya çalışmalıdır. Aynı zamanda uykumuzu getirecek ağır yiyecekler tüketmemeliyiz. Çünkü bu saatler tam güneşin etkisini gösterdiği zaman dilimidir. Kazalar Temmuz ile Eylül ayları arasında yüzde 100 oranında artıyor. Bunun nedeni bu aylarda yerli ve yabancı 4 milyondan fazla turistin bulunmasıdır. 4 milyon turist demek, trafiğe de ağır bir yük demektir. Bunun için mutlaka trafik kurallarına uymalıyız" şeklinde konuştu.
 
Üst