1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Soya Sütü

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  hamilelikte soya sütü soya sütü nereden alınır nerede satılır nerede bulunur SOYA SÜTÜ


  Soya sütü soya fasülyesinin zengin içerikli sütüdür. Zengin besin değeri sayesinde soya sütü pek çok farklı şekilde kullanılabilir.
  Soya sütü Çin ve Japonya'da taze olarak sütü yüzlerce yıldan beri uygulanan basit bir teknikle elde edilmektedir. Ev ortamında basit tekniklerle elde edilebilecek olan soya sütü sağlık için önemli bir yer tutmaktadır.

  SOYA SÜTÜNÜN ALINIP SAKLANMASI
  Soya sütünü ekolojik ürün mağazalarında bulmak mümkündür.


  SOYA SÜTÜNÜN BESİN DEĞERİ
  Sade soya sütü, protein açısından zengindir. B vitamini ve demir kaynağıdır. Soya sütünde, süt şekeri laktozu bulunmaz. Bu nedenle soya sütü, laktoz hassasiyeti olan insanlar açısından iyi bir tercih olacaktır.
  Soya sütü inek sütüne alerjik olan insanlar ve veganlar (hayvansal hiçbir ürün kullanmayanlar) için de çok iyi bir alternatiftir.
  DHT’nin prostat kanserinin oluşumundan sorumlu olduğu tahmin ediliyor. DHT miktarını azaltmak için, DHT üretimini bloke eden çeşitli maddeler denendi. Geliştirilen ilaçların çoğunun yan etkilerinin çok kuvvetli olduğu ve hormon düzenini bozduğu saptandı.
  Colorado Üniversitesi’nde görevli Trent Lund ve ekibi, soya fasulyesi yendikten sonra bağırsaklarda oluşan equol maddesinin, DHT’yi işlevsiz hale getirdiğini ortaya çıkardı. Testisleri alınmış erkek sıçanların prostatlarının DHT verilmesinden sonra büyüdüğünü belirten bilim adamları, prostat büyümesinin prostat kanserinin bir ön aşaması olduğunu kaydettiler. Sıçanlara DHT’nın yanı sıra equol veren bilim adamları, prostatların büyüklüğünün aynı kaldığını gözlemlediler.
  Bilim adamları, bol bol soya fasulyesi tüketen Asyalı erkeklerin neden Avrupalı ve Amerikalı erkeklere göre daha ender prostat kanserine yakalandığının, equol maddesinin etkisiyle açıklanabileceğini ifade ettiler.

  SAÇ İÇİN DE ARAŞTIRILACAK
  DHL’nin ciltte ve saçların büyümesinde önemli rol oynadığını söyleyen bilim adamları, bundan sonraki deneylerde bu maddenin erkeklerdeki saç dökülmesine karşı da kullanılıp kullanılmayacağını araştıracaklar.

  EQUOL BULUNAN BESİNLER
  Equol maddesi, soya fasulyesi ve soya ürünlerinin (soya kıyması, soya sütü, soya filizi) yanı sıra kuru baklagiller (nohut, mercimek, kuru fasulye) ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde (ıspanak, marul, pazı, semizotu) bulunuyor.
  “Biology of Reproduction” dergisinde yayımlanan haber, soya fasulyesi ve soya ürünlerinde (soya kıyması, soya sütü, soya filizi) bulunan “equol” isimli maddenin dihidroksi-testosteron (DHT) erkeklik hormonunun olumsuz etkisini engellediğini ortaya koydu .
  Soya ürünleri özellikle kadınlar için önemlidir. Soya fasulyesinde yüksek oranda izoflavon vardır ve izoflavonlar yapısal olarak kadınlarda bulunan östrojen hormonuna benzeyen bitkisel östrojenlerdir. Aktivitelerini östrojen reseptörüne bağlanarak gerçekleştirirler. Tamamen doğal olan bu maddeler menopoz sonrası kadınlara uygulanan östrojen hormonunun yerine geçebilecek potansiyel taşır. Ayrıca kalp hastalıkları ve kemik erimesi riskini azaltır.

  Birçok kronik hastalığa karşı savaşmada önemli rol oynayan soya, özellikle hormona bağlı kanserlerde (kadınlarda rahim ve göğüs kanserleri) tıp çevreleri tarafından faydalı bulunmuştur. Kandaki kolesterolü düşürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca böbrek hastalarının beslenmesinde de önemli bir yeri olduğu bilinmektedir.

  Soya fasulyesinin göğüs kanserini önlemede etkili olduğu birçok araştırmaya konu olmuştur.
  Japonya'da kadınlarda göğüs kanserine az rastlanmasından dolayı tıp otoritelerinin dikkatini çeken bu durum önemlidir. Güneydoğu Asya'da kadınların günde 10-50 g soya tüketiyor olması soyayla göğüs kanseri arasında bir ilişki olduğunu düşündürmüştür. Kemik sağlığı konusunda da yine içerdiği izoflavonlar nedeniyle kemik yoğunluğuna yararlı etkileri olduğu saptanmıştır. Menopoz konusunda, Japon kadınları arasında yapılan araştırmalara göre Japon kadınlarının batılı hemcinslerine göre daha az sorun yaşadıkları görülmüştür. Nedeni soya izoflavonlarının menopoz öncesi kadınlarda hormonal salgılamayı etkileyip menopoz sonrası belirtilerini değiştirebilmesidir.


  230 GR SOYA SÜTÜNDE BULUNAN BESIN MADDELERI
  Kalori140 Protein (gm)10,00
  Yag (gm)4,00
  Karbonhidrat (gm)14,00 Sodyum (mg)120,00
  Demir (mg)1,8 Riboflavin (mg)0,1
  Kalsiyum (gm)80,00


  [​IMG]

  Göbek eritmek için soya sütü

  Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyenlere müjde. Amerikalı bilim adamları her gün düzenli olarak soya sütü içeren içeçekler tüketmenin, göbek bölgesindeki yağlanmayı ortadan kaldırdığını ortaya çıkardı. Alabama Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, soya sütü fazla şekerin yağa dönüşmesini engelleyerek günlük olarak alındığında karın bölgesindeki yağların erimesini sağlıyor. Araştırmayı yürüten uzmanlardan Dr. Daniel Christie, soya sütlü içeceklerin karın bölgesindeki yağları engellemesine bağlı olarak kadınların kalp ve diyabet gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de azalttığını belirtti.

  Marketlere ulaşan en yeni ürün soya sütü. İlk kez duyanların kolayca inanamadığı soyalı ürünler yelpazesi içinde, peyniri, yoğurdu, dondurması ve etiyle birlikte en fazla şaşırtan ürün olan soya sütü, 3-4 farklı aroma katkılı olarak rafları süslüyor. ABD ya da Uzakdoğu ülkeleri gibi bize uzak ağız tatlarının ürünü olduğundan, bazı farklı aromalardaki soya sütlerinin tadı değişik bulunabilir ama tıpkı un bahsinde olduğu gibi, soya sütü üretiminin de yerli bir firmaca gerçekleştirilmesi ve bize özgü tatların sağlanması durumunda soya sütünün son derece sevilerek tüketilebileceğini söyleyebiliriz.
  Zaten inek sütüne alerjisi olanlar için de en uygun besin kaynağı olan soya sütünü, kadınlarımız da doğal östrojen olarak bilinen kadınlık hormonuna en yakın ürün şeklinde tüketebilir.Ülkemiz için yeni bir ürün olan soyadan elde edilen çeşitli yiyecekleri, büyük şehirlerimizde artık daha rahatça bulabildiğimize göre, mutfak kültürümüze farklı tatlar sokmanın da zamanı geldi sayılır.
  Eline herhangi bir soyalı ürünü alan kişinin ilk düşünmesi gereken şey, elinde tuttuğu maddenin bir protein bombası olduğudur. Bazen falanca soyalı ürünün tadı bizim damak tadımıza uymayabilir. İşte, o an bu kaliteli ve yüksek oranlı protein içeriğinin önemi dikkate alınarak tüketiminde ısrar edilmelidir. Her şeyi damak tadı üstünlüğüne bağlamamızın sonunu, sağlıklı beslenemeyen bir toplum olarak yeterince görüyoruz zaten.

  alıntı


   
 2. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: Soya Sütü
  ben soya sütünü icedrim ama tadlandirildiysa yani vanilya cilek aromali gibi, emegine saglik. soya yagida kullanmirim yemeklerimde ara sira :D
   
Soya Sütü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Süt

  Süt

  rüyada kediye süt vermek rüyada bardakta görmek bir bardak görmek kediye su vermek anne sütü İslam fıtratına ve bu yaratılışa uygun davranmaya, zahmetsizce kazanılan dünyalığa; Erkek yahut kadının memesinde süt olduğunu görmesi mal biriktirmeye; iki memeden de süt akması talihin açılmasına, İnsan sütü bazen hapse, emen ve emziren için sıkıntıyaa; Bir kadını emmek mal ve kazanca; hastanın bir...
 2. Soda

  Soda

  Temiz, küçük bir kısmettir.Rüyada soda görmek, hos bir hayata ve güzel bir rizka isarettir
 3. Soya sütü kanser riskini azaltıyor

  Soya sütü kanser riskini azaltıyor

  Soya sütünün faydalarını biliyormusunuz? Amerikalı Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Mark Messina; diyet yapanlara, doymuş yağ oranı düşük, kolayca sindirilebilen, kolesterol ve laktoz içermeyen soya sütünü öneriyor. Soya sütü, inek sütü ile eşit değerde kalsiyum, vitamin, demir ve yüksek kalitede protein içeriyor. Düzenli olarak soya sütü tüketenlerde göğüs, prostat ve mide kanserine yakalanma...
 4. Soya sütünün zararları ve faydaları

  Soya sütünün zararları ve faydaları

  soya sütünün zararları, faydaları, yararları, nelerdir, hakkında bilgiler burada arkadaşlar Soya - soya yağı ve soya sütü, oldukça faydalı bir besindir Melek'lerim. Zira faydalarının yanı sıra soya sütünün, nadirdeo lsa zararlarıda mevcuttur diyor ve sizleri soya hakkında bilgilerle başbaşa bırakıyoruz Melek'ler. Özellikle gıda alerjisi olan kişilere yönelik olarak oldukça sık önerilen...
 5. Soya sütüyle erken menopoza elveda !

  Soya sütüyle erken menopoza elveda !

  Günümüzde erken menopoza giren bayanlara sıklıkla rastlamaya başladık.Stres,hormonal problemler,hormonlu besinleri tüketmek,sağlıksız beslenme ,stres erken menopozun nedenleridir. Erken menopoz ilaçlarla yönetilsede üreme üzerinde etkili değilidir. İlaç tedavisi sadece düzenli regl olmanızı sağlar fakat bu süreçte yumurtlamanız gerçekleşmediği için hamile kalmazsınız. Bu yüzden erken menopoz...

Sayfayı Paylaş