1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Türk Bilim Adamları Gen Tabancası Üretti

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türk bilim adamları gen tabancası üretti
  Canlı hücrelere gen aktaran, hastalıklara karşı direnç kazandırabilecek "gen tabancası" ODTÜ'de üretildi

  < Konu Resmi..>

  ANKARA AA


  Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden (ODTÜ) bir grup bilim adamı, bitki ve hayvan biyoteknolojisi çalışmalarında kullanılacak son teknoloji ürünü "gen tabancası" üretmeyi başardı. Yeni teknoloji, bitkilere ve hayvanlara gen transferi yoluyla direnç kazandırmaktan, "yenilebilen aşı" çalışmalarına kadar pek çok çalışmada kullanılacak.


  Üç yıldır çalışılıyor

  Cihazla ilgili açıklamalarda bulunan ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem, projelerinin üç yıl önce başladığını ve TÜBİTAK-TEYDEB (Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı) ve KOSGEB tarafından da desteklendiğini söyledi.

  Gen silahının canlı hücrelere gen aktarabilmeye yaradığını anlatan Prof. Dr. Öktem, silahın tek ya da çok hücreli organizmalarda başarıya ulaştığını bildirdi.


  Ticari hale getirilecek

  Gen tabancasının BİOLAB Firması ile ortak yürütülen bir çalışma sonucunda iki yıl süren Ar-Ge çalışmaları ile 10 kişilik bir ekip tarafından üretildiğini anlatan Prof. Dr. Öktem, gen tabancasının ticarileşmesi için ODTÜ Teknopark'ta OBİTEK adlı bir firma kurduklarını belirtti.

  Gen tabancasının dünyada sadece birkaç firma tarafından, Türkiye'de ise ilk kez ODTÜ ve BİOLAB şirketi ortaklığı ile üretildiğini ifade eden Prof. Dr. Öktem, yurtiçinden iki araştırma merkezine satış yaptıklarını söyledi.
  Prof. Dr. Öktem, yurtdışından da Rusya ve Çin ile bağlantıya geçtiklerini, sistemin bir İngiliz firması tarafından dünya çapında pazarlanmakta olduğunu kaydetti.


  'Gen tabancası' nasıl ateşleniyor?

  Gen tabancası, bir kontrol ünitesi ve atış kutusundan oluşuyor. Aşılanacak hücre plakaya yerleştiriliyor ve elektronik kontrol ünitesine gerekli atış bilgileri giriliyor. Üzeri istenilen genlerle kaplanmış olan mikron boyutundaki altın veya tungsten parçacıklar atış başlığına yüklendikten sonra sıkıştırılmış azot veya helyum gazı ile hızlandırılarak hedef dokulara püskürtülüyor.


   
Türk Bilim Adamları Gen Tabancası Üretti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilim adamları, güvenli Ebola virüsü üretti

  Bilim adamları, güvenli Ebola virüsü üretti

  ABD’li bilim adamları, aşı geliştirmek ya da tedavi amaçlı kullanmak üzere, öldürücü Ebola virüsünün zararsız halini geliştirdi. ABD’de yayımlanan “Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları” adlı dergide çıkan yazıda bilim adamları, Ebola virüsünden alınan tek bir genin virüsün kopyalanıp çoğalmasını engellediğini duyurdu. Madison’daki Wisconsin Üniversitesi’nden bilim adamları, Ebola’nın 8...
 2. Türk bilim adamları 3 boyutlu telefon peşinde!

  Türk bilim adamları 3 boyutlu telefon peşinde!

  günümüzdeki türk bilim adamları günümüzdeki bilim adamları günümüz türk günümüzün günümüz mucitleri Türk bilim adamlarının önderliğinde başlatılan üç boyutlu telefon (3DPHONE) projesi, cep telefonlarıyla görüntülerin üç boyutlu aktarılmasına olanak sağlayacak. 5 Şubat 2008 Salı Yeni nesil teknolojide, cep telefonuyla konuşan kişiler birbirlerini aynı ortamdaymış gibi üç boyutlu...
 3. Türk bilim adamları daha başarılı

  Türk bilim adamları daha başarılı

  Termik santrallerde dışa bağımlılığı azaltmak için önemli bir adım atıldı. Tübitak-Marmara Araştırma Merkezi, süper alaşımlı bin 500'e yakın parçayı yerli hale getirdi. Türkiye gaz türbinlerini üretebilen ülke olacak. Tübitak-Marmara Araştırma Merkezi, süper alaşımlı bin 500'e yakın parçayı yerli hale getirdi. Böylece Türkiye gaz türbinlerini üretebilen ülke konumuna kavuşacak....
 4. bilim adamları

  bilim adamları

  bir bilim adamının ingilizce hayatı
 5. Ricam Türk bilim adamlarının isimleri ...

  Ricam Türk bilim adamlarının isimleri ...

  Sizden ricam Türk bilim adamlarının isimlerini bulmanız. Şimdiden yürekten teşekkürler...

Sayfayı Paylaş