Bebeğinizin dahi olmasını istiyorsanız hamilelikte bu besini tüketin...

Konu, 'gebelikte beslenme' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

 1. zeki bebek için ne yemeli hamileyim ne yemeliyim hamilelikte bebeğin beyin gelişimi için yemeli hamileyken yemeliyim bebeğin zeka gelişimi
  [​IMG]  Hamilelik döneminde ne kadar balık tüketilmesi gerektiği her zaman merak konusu olmuştur. 'Bebeklerin beynini geliştiren omega-3 yağları için daha çok balık yenmeli mi?' ya da 'Bebekleri beyni zehirleyen civadan korumak için balık yemeyi sınırlandırmam mı gerekir?' gibi sorular kafaları meşgul eder.

  Ancak balığın faydalarını gösteren bilimsel veriler her geçen gün artıyor. Harvard Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre; haftada en az 3 porsiyon balık yiyen hamilelerin bebekleri daha zeki oluyor. Bu çocuklar, deniz ürünlerini tercih etmeyen annelerin bebeklerine göre yüzde 30 daha fazla gelişim kaydediyor. Üniversitenin çalışmasını sayfalarına taşıyan US News&World Report dergisi, anne adaylarının yüksek oranda civa içeren tuna gibi balıklar yerine; somon ve ringayı tercih etmelerini önerdi. Kalıtsal genlerin bebeğin zeka düzeyini belirleyen en önemli faktörlerden biri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, annelerin bazı önlemlerle bu gelişime katkıda bulunabileceğini vurguluyor.
  Bebeklerin beyin gücünü artırmanın yolları
  Omega-3 alın: Hamile ve emziren annelerin, bebeklerinin beyin gelişimini maksimuma çıkarmak için haftada en az 340 gr. balık (somon, sardalye, çiroz gibi) yemeleri gerekiyor. Bazı takviye edilmiş ve güçlendirilmiş besinlerde de omega-3 bulunuyor.
  Hamilelik boyunca aktif olun: Egzersiz yapmak fetusa giden kan dolaşımını artırır ve besinlerin, oksijenin daha etkili bir şekilde taşınmasını sağlar. Ne kadar egzersiz yapabileceğinizi doktorunuza danışarak belirleyin.
  Tiroitlerinizi kontrol ettirin: Anne karnındaki bebeklerin erken dönemde yeterli miktarda tiroit hormonu alması, beynin düzgün gelişimi için gerekli. Yapılan araştırmalar, yeterince aktif olmayan veya çalışmayan tiroitlere sahip annelerden doğan bebeklerin diğerlerine göre daha düşük IQ'ya sahip olabileceğini ortaya koydu.
  Stresi azaltın: Hamilelik sırasında eşinizle tartışmalar yaşıyorsanız, bundan kurtulmaya gayret edin. Çünkü bu bebeğinizin zekasında olumsuz etki bırakabilir. Bilim adamları yüksek oranda salgılanan stres hormonunun plasentaya kadar ulaşıp bebeğin beyin gelişimini etkilediğine inanıyor ve baba adaylarının da bebeğin gelişiminde önemli bir rolü olduğunu vurguluyor.
  Mümkün olduğunca uzun süre emzirin: Harvard'da yapılan bir araştırma, en az 10 ay boyunca emzirilen bebeklerin 18 aylık olduklarında çok daha fazla gelişim kaydettiklerini gösterdi. Balıkta bulunan omega-3 gibi faydalı yağlar süte karışıyor. Anne sütü beyni geliştiren maddeler içeriyor.

  Zaman
  2 kişi bunu beğendi.
 2. ben balık yiyemiyorum semizotu ceviz brokoli yiyorum
 3. su anda bile haftada birkez yemeye çalışıyorum
 4. haftada en az bır kere balık yıyorum muhakkakk
 5. sureklı balık yıyorum zaten çok severım, egelıyım. hamıleliğim süresınce de troıd kontrollerımı hıç aksatmadım, hamılelık duşunen yada hamıle olan herkesın troıdlerını kontrol ettrımesı gerıkıyor, zıra genetık bozuklukların çogu troıdlerden kaynaklanıyormuş ALLAH korusun cücelik, down sendromu gıbı durumlar. bu nedenle bu uzerınde durulması gerekn çözumu de basıt olan bır konu, atlamayın sakın derım.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. hamilelikte bebeğin zeki olması için ne yemeli

  ,
 2. hamileyim ne yapmalıyım

  ,
 3. 7.hafta gebelikte neler yenmeli

  ,
 4. 7 haftalık hamileyim ne yemeliyim,
 5. 31 haftalık hamileyim ne yemeliyim,
 6. 16 haftalık hamileyim ne yemeliyim,
 7. hamilelikte bebegin zeki olmak icin ne yemeli,
 8. bebegin zeki olmasi icin hamilelikte ne yemeli,
 9. hamilelikte beyin yemek,
 10. gebelikte bebeğin zeki olması için neler yenmeli,
 11. 6 haftalık hamileyim ne yemeliyim,
 12. 9 haftalık hamileyim neler yemeliyim,
 13. bebegin beyin gelişimi için ne yemeli,
 14. çocuğun zeki olması için hamileyken ne yemeli,
 15. 12 haftalık hamileyim neler yemeliyim