Bebeğinizin dahi olmasını istiyorsanız hamilelikte bu besini tüketin...

Konu, 'gebelikte beslenme' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

1. mislinay

mislinay Yeni Üye

zeki bebek için ne yemeli hamileyim ne yemeliyim hamilelikte bebeğin beyin gelişimi için yemeli hamileyken yemeliyim bebeğin zeka gelişimi [​IMG]

Hamilelik döneminde ne kadar balık tüketilmesi gerektiği her zaman merak konusu olmuştur. 'Bebeklerin beynini geliştiren omega-3 yağları için daha çok balık yenmeli mi?' ya da 'Bebekleri beyni zehirleyen civadan korumak için balık yemeyi sınırlandırmam mı gerekir?' gibi sorular kafaları meşgul eder.

Ancak balığın faydalarını gösteren bilimsel veriler her geçen gün artıyor. Harvard Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre; haftada en az 3 porsiyon balık yiyen hamilelerin bebekleri daha zeki oluyor. Bu çocuklar, deniz ürünlerini tercih etmeyen annelerin bebeklerine göre yüzde 30 daha fazla gelişim kaydediyor. Üniversitenin çalışmasını sayfalarına taşıyan US News&World Report dergisi, anne adaylarının yüksek oranda civa içeren tuna gibi balıklar yerine; somon ve ringayı tercih etmelerini önerdi. Kalıtsal genlerin bebeğin zeka düzeyini belirleyen en önemli faktörlerden biri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, annelerin bazı önlemlerle bu gelişime katkıda bulunabileceğini vurguluyor.
    Bebeklerin beyin gücünü artırmanın yolları
    Omega-3 alın: Hamile ve emziren annelerin, bebeklerinin beyin gelişimini maksimuma çıkarmak için haftada en az 340 gr. balık (somon, sardalye, çiroz gibi) yemeleri gerekiyor. Bazı takviye edilmiş ve güçlendirilmiş besinlerde de omega-3 bulunuyor.
    Hamilelik boyunca aktif olun: Egzersiz yapmak fetusa giden kan dolaşımını artırır ve besinlerin, oksijenin daha etkili bir şekilde taşınmasını sağlar. Ne kadar egzersiz yapabileceğinizi doktorunuza danışarak belirleyin. Tiroitlerinizi kontrol ettirin: Anne karnındaki bebeklerin erken dönemde yeterli miktarda tiroit hormonu alması, beynin düzgün gelişimi için gerekli. Yapılan araştırmalar, yeterince aktif olmayan veya çalışmayan tiroitlere sahip annelerden doğan bebeklerin diğerlerine göre daha düşük IQ'ya sahip olabileceğini ortaya koydu.
    Stresi azaltın: Hamilelik sırasında eşinizle tartışmalar yaşıyorsanız, bundan kurtulmaya gayret edin. Çünkü bu bebeğinizin zekasında olumsuz etki bırakabilir. Bilim adamları yüksek oranda salgılanan stres hormonunun plasentaya kadar ulaşıp bebeğin beyin gelişimini etkilediğine inanıyor ve baba adaylarının da bebeğin gelişiminde önemli bir rolü olduğunu vurguluyor.
    Mümkün olduğunca uzun süre emzirin: Harvard'da yapılan bir araştırma, en az 10 ay boyunca emzirilen bebeklerin 18 aylık olduklarında çok daha fazla gelişim kaydettiklerini gösterdi. Balıkta bulunan omega-3 gibi faydalı yağlar süte karışıyor. Anne sütü beyni geliştiren maddeler içeriyor.

Zaman

incetopuk ve sheker_shey bunu beğendi.
  2. cim_cim_cimcime

cim_cim_cimcime Yeni Üye

ben balık yiyemiyorum semizotu ceviz brokoli yiyorum

3. simsarrr46

simsarrr46 Yeni Üye

su anda bile haftada birkez yemeye çalışıyorum

4. dae

dae Yeni Üye

haftada en az bır kere balık yıyorum muhakkakk

5. gulkurusuu

gulkurusuu Yeni Üye

sureklı balık yıyorum zaten çok severım, egelıyım. hamıleliğim süresınce de troıd kontrollerımı hıç aksatmadım, hamılelık duşunen yada hamıle olan herkesın troıdlerını kontrol ettrımesı gerıkıyor, zıra genetık bozuklukların çogu troıdlerden kaynaklanıyormuş ALLAH korusun cücelik, down sendromu gıbı durumlar. bu nedenle bu uzerınde durulması gerekn çözumu de basıt olan bır konu, atlamayın sakın derım.

6. ilayda melek

ilayda melek Yeni Üye

merhaba melekler araniza yeni katıldım şu an 7 haftalık gebeyim ama belimin kalınlastını ve karnımın şimdiden buyudunu görüyorum acaba bu normalmi şimdiden herkese tesekkur ederim

7. istpamuk

istpamuk Yeni Üye

bence en az haftada 1 balık yenmesi geektiğin düşünüyorum eminim cok faydalıdır

8. sheker_shey

sheker_shey Yeni Üye

balık olarak dardanel ton yiyorum,çoook severim.Ben yeşillik hastasıyım valla hergün marul yerim salata muhakkak olur yemeklerin yannda.Beslenmeye çalışıyorum bakalım bebem büyüsüün beslensin yeter ki ben yirim:D

Bebeğinizin dahi olmasını istiyorsanız hamilelikte bu besini tüketin... konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yaşayan 100 Dahi

İngiliz danışmanlık firması Creators Syntectics, "yeni yaklaşımlarla ezber bozma, entelektüel güç, halk tarafından beğenilme, insanlık yararına işler yapma ve kültürel önem" gibi ölçütlere göre dünyanın "yaşayan 100 dahî"sini belirledi. Yenilikçilik ve yaratıcılık alanında 6 uzmanın hazırladığı dahiler listesi, yaklaşık 4 bin "sıradan" İngiliz'e sorularak...
  2. Hamilelikte bol balık yemek bebeğin uzun olmasını sağlıyor

hamilelikte ton balığı yemek gebelikte balık yemek hamilelikte beslenme balık çeşitleri en faydalı 12 bin kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre hamileliğin son aylarında bol bol balık tüketen kadınların bebekleri, diğerlerinden daha uzun boylu ve kilolu olarak doğuyor. Hamileliğin son aylarında anneleri bol bol balık tüketen bebekler, diğerlerinden daha iyi gelişiyor. Britanya'da Bristol...
  3. Makyajınızın daha kalıcı ve etkileyici olmasını istiyorsanız buyrun burdan!

Makyajınızın daha kalıcı ve etkileyici olmasını istiyorsanız makyaja başlamadan önce aşağıdaki tüyoları uygulayın! • Makyajınızı temiz ve nemlenmiş bir cilt üzerine yaparsanız daha güzel bir görüntü elde edersiniz. Ama temizleme ve nemlendirme işlemlerini, makyajdan en az bir saat öncesinde yapmalısınız. Özellikle nemlendiricinizi makyajdan hemen önce kullanmamalısınız. Çünkü cilt, kremle...
  4. Ay Dahİ İlahisi

Ay dahi güneş dahi Nurundan Muhammed'in Cümle şekerler tadı Tadından Muhammed'in Evliyalar geldiler Saf saf olup durdular Canlar feda kıldılar Yolunda Muhammed'in Muhammed bir denizdir Cümle yerleri tutmuş Evliyalar ördeği Gölünde Muhammmed'in
  5. ay dahi güneş dahi ilahisi

ay dahi güneş dahi nurundan muhammedin ilahisi Ay dahi güneş dahi Nurundan Muhammed'in Cümle şekerler tadı Tadından Muhammed'in Evliyalar geldiler Saf saf olup durdular Canlar feda kıldılar Yolunda Muhammed'in Muhammed bir denizdir Cümle yerleri tutmuş Evliyalar ördeği Gölünde Muhammmed'in Yetmiş bin hacı gider Malı mülkü terkeder Varır ziyaret eder Kabrini muhammed'in Ol Meryem oğlu İsa Sırrı...
  6. vazodaki çiçeklerin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız...

Vazodaki çiçeklerin daha uzun dayanması için, vazonuza yağmur suyu koymayı deneyin, çünkü çiçekler kireçli suyu sevmezler
  7. Kış Mevsiminin En Sağlıklı 10 Besini

Kış sebze meyvelerini pek sevmem...Ama kış sebzeleri ve faydalarını okuyunca daha fazla yeme kararı aldım :D:D İşte Amerika Sağlık Örgütü araştırmasına göre kışın faydalanılması en çok gerekli 10 besini :tik: 1. Kabak: En verimli etkiyi ekim-kasım aralığında gösteriyor. Kabağın en önemli özelliği, her türlü pişirme usulüyle tüketilebilmesi ve etkisini koruması. Beta-karoten ve...
  8. Hamilelikte Diş Sağlığı - Hamilelikte Diş ağrısı için ne yapmak lazım

Hamilelikte Diş Sağlığı Hamilelikte Diş Sağlığı - Hamilelikte Diş ağrısı için ne yapmak lazım:S Arkadaşlar gebeyim ve sanırsam dişlerim kötüye gidiyor. Hamilelikte diş sorunları yaşanır biliyorum ama ben yaşanmasın diye yani Hamilelikte Diş Sağlığı için ne yapmam lazım, bu konuda sizden yardım bekliyorum
  9. Cildinizi Genç Tutmak İstiyorsanız Bu Meyveleri Bol Bol Tüketin

Bu konu; cildi gençleştiren meyveler ile ilgili bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, cilt ne yazık ki stres, hayat koşulları, hava kirliliği ve en son olarak ta yerçekiminin etkisiyle yaşlanmaya ve diriliğini kaybetmeye mahkumdur. Ancak bizim yapabileceğimiz, bu süreci mümkün olduğunca yavaşlatmaktır. Bunun için de en başta güneşin zararlı ışınlarından korunmalı, uygun nemlendiricilerle...
  10. Bebeğinizin Daha Zeki Olmasını İster misiniz?

bebeğinizin zeki olması için bebeğin zeki olması için bebeğin zeki olması ne yapılmalı Sevgili melekler, anne karnındaki bebeğin zeki olması, sadece genetik faktörlere bağlı değildir. Bebeğinizin daha zeki olabilmezi için sizin de anne adayı olarak yapabileceğiniz şeyler bulunuyor. Mesela hamilelik döneminde bebeğe müzik dinletmek, yeteri kadar kilo almak, düzenli beslenmek ve spor yapmak...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. bebeğin zeki olması için hamilelikte ne yemeli

,
  2. 18 haftalık hamileyim neler yemeliyim

,
  3. hamilelikte cocugun zeki olmasi icin ne yenmeli

,
  4. çocuğun zeki olması için hamileyken ne yemeli,
  5. 9 haftalık hamileyim neler yemeliyim,
  6. hamileyim ne yapmalıyım,
  7. anne karnında bebeğin zeki olması için ne yapmalı,