gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.222
    Ödül Puanları:
    113

Karpuzun iyisi nasıl seçilir?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

karpuzun iyisi karpuzun iyisini nasıl anlarız iyi karpuz nasıl seçilir Yaz meyvelerinin vazgeçilmez bir o kadarda sağlık için en faydalı olan meyvelerden biri olan karpuzun en iyisini seçmeniz için sizlere tüyolar vermek istiyorum.Genelde biz bayanlar pazara gittiğimizde satıcıya iyisinden seç bir tane deriz işte artık buna gerek kalmıyacak nedennn?Çünkü size mawi iyi karpuz seçmeniz için gerekli püf noktalarını veriyor:D
    Yaz sıcağında en lezzetli serinleme yollarından biri şüphesiz karpuz yemektir. Ya da hoş bir piknik, tatlı
    ve sulu bir karpuzla mükemmelleşir. Latince ismi Citrullus Vulgaris olan karpuz kabakgillerdendir. Anayurdu Afrika' nın tropikal bölgeleridir. Mısır' daki
    antik kalıntılardaki duvar resimlerinde karpuz resmedilmiştir. Daha sonra ticari gemilerle akdeniz ülkelerine yayılmıştır.

Bugün dünyada yaklaşık 500 çeşit karpuz yetişmektedir. Bunlar kabuğunun, çekirdeklerinin biçimine,rengine ve ağırlığına göre farklılık gösterir.
    Karpuz mayıs ve eylül aylarında ancak özellikle temmuz ortasından ağustos sonuna kadar bol miktarda bulunur.

Tatlı ve sulu, olgun bir karpuz seçmek için birkaç noktaya dikkat etmeliyiz. Kabuğunun rengi parlak değil, mat olmalı ve tırnağınızla hafifçe kazıdığınızda yeşil kısım kolayca çıkmalıdır. Şekli simetrik olmalıdır. Toprağa oturan kısmının rengi açık sarı olmalı, beyaz veya yeşil olmamalıdır. Olgun karpuz oda sıcaklığında tutulmalıdır. Ancak çok uzun bir süre değil. Buzdolabında 1 hafta süreyle saklanabilir.
    Eğer kesmece karpuz alacaksanız içinin renginin parlak kırmızı, çekirdeklerinin de koyu kahverengi veya siyah renkte olmasına dikkat edin. Çekirdeksiz karpuz alıyorsanız dikkat edin. Çünkü çok fazla beyaz çekirdek karpuzun olgunlaşmadan toplandığını gösterir.

Faydaları
    Karpuz bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan Beta karoten içerir. İçerdiği yüksek potasyum kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak kanserini önlemede de rol oynar. Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan Cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Yağ ve kolestrol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri vardır.

2. $ul€

$ul€ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    424
    Ödül Puanları:
    0
    vavvv süper...:):)

karpuz canavarı oolarak bu bnm için süper tiyo::)

3. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    Valla ben çok güzel karpuz seçerim şimdiye kadarda pek kabak çıkmadı aldığım karpuzlar :D:D
    Teşekkürler mawişim karpuz seçemeyenler için güzel tüyolar :)

4. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    ben de karpuza şöyle bir vururum...Çıkan sesinden anlarım:D

5. AuSSie-AnGeL

AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    780
    Ödül Puanları:
    113
    :D ben içini görmeden alacağım şeyleri 6. hissiimi kullanarak seçerim cunku benim 6. hiddi cok ama cok kuvvetli :D

6. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Ben hiç anlamam karpuz seçmekten valla:D

Karpuzun iyisi nasıl seçilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bebek kıyafeti nasıl seçilir?

Bebek kıyafeti nasıl seçilir?

bebek kıyafetleri markaları küçük bebek kıyafetleri bedenleri kıyafet bedenleri kıyafet markaları Bebeğinizin giysilerini seçerken, kullanırken, saklarken ve yıkarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bebeklerinizin giysilerini seçerken dikkat edeceklerimiz, ne kadar giysi almamız gerektiği, giysileri nasıl temizleyeceğimiz gibi konular anne adayları için oldukça önemli...
  2. Doğru Pantalon Nasıl Seçilir

Doğru Pantalon Nasıl Seçilir

seçil pantolon seçil giyim pantolon Pantalon hayatımızın vazgeçilmez giysisi...Günlük giyimde ve özel günlerimizde sıkça kullanıyoruz... Ama vücut tipinize uygunmu pantalon kullanıyorsunuz kızlar bilmek isterseniz işte cevabı :tik: Minyon tipler Duble paçalardan ve bol modellerden kaçının, özellikle dar inen modeller sizin için doğru seçim olur. 'Cigarette' pantolonların en ideal...
  3. Kurbanlık Hayvan Nasıl Seçilir ?

Kurbanlık Hayvan Nasıl Seçilir ?

Bu konu; kurbanlık hayvan alırken nelere dikkat etmek gerekiyor hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kurban bayramına sayılı günler kala evlerde bir bayram telaşı başladı. Bayanlar bayram temizliği ve misafir ikramlarıyla uğraşırlarken, bayram öncesi ya da bayramda alınacak kurbanlık seçme işi her ne kadar beylere düşse de biz bayanlar da eşlerimizin peşine düşüyoruz. Hazır...
  4. fondöten nasıl seçilir?

fondöten nasıl seçilir?

Ben makyaj yapmaya yeni başladım sayılır. Daha doğrusu bilinçli olarak yapmaya.Yeni yeni cildimi ve malzemeleri tanıyorum.Sizden ricam fondöten nasıl seçilir, cilde göre tabi ?
  5. Etin İyisi Nasıl Anlaşılır?

Etin İyisi Nasıl Anlaşılır?

etin iyisi nasıl anlaşılır iyi et nasıl seçilir iyi et nasıl anlaşılır Sevgili melekler, ne kadar pahalı olsa da yemeklerimizin baştacı ettir. Türk mutfak kültüründe yer alan etli yemekler, damaklarının tadını bilenler için son derece önemlidir. Az da olsa lezzet vermesi için kasaplardan ya da marketlerden aldığımız eti iyi seçebiliyor muyuz acaba? İyi eti nasıl anlamalıyız? Kaliteli et...

Sayfayı Paylaş