gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Uyumanıza Yardımcı Olacak 10 Yiyecek

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Geceleri uyumakta zorlanıyor musunuz ya da gecenin bir yarısı uykunuz mu kaçıyor? Özellikle akşam yemeğinde bazı yiyecekler tüketerek gece boyunca deliksiz bir uyku çekebilirsiniz. İşte uyumanıza yardımcı olan 10 yiyecek:
    1. Kulağa garip gelebilir, ancak akşamları kıvırcık salata yemek daha iyi uyumanıza yardım ediyor. Salatadaki sütlü bitki özü lactucine diye bilinen afyon içeriyor. Bu madde uyku ve gevşeme sağlıyor.

2. Bir fincan çay rahatlatıcı olabilir, ancak 8 saatlik kesintisiz bir uyku çekmek istiyorsanız, en iyi seçenek papatya çayı olmalı. Papatya çayı doğal bir yatıştırıcıdır ve asabi tansiyonu düşüren etkisi bulunuyor.

3. Çay içmek istemiyorsanız, yeşil sebzelerde bulunan mineral magnezyum, kasları ve sinirleri gevşetmeye yardım ediyor. Öözellikle, brokoli, brüksel lahanası, kıvırcık lahana, hindiba gibi sebzeler rahatlatıcı etkiye sahip.

4. Bayramlarda ve özel günlerde kurulan ziyafet sofrasından sonra kendimizi yorgun hissetmemizin sebebi, triptofandır. Özellikle, et, tavuk, balık ve hindi etinde bulunan triptofan isimli amino asit, serotonin üretimini destekliyoryor, bu da vücudun gevşemesine ve uykusuzluk sorunlarıyla baş etmenize yardımcı oluyor.

5. Sebze sevmiyorsanız, alternatif olarak triptofan içeren diğer bir yiyecek olan muzu deneyebilirsiniz.

6. Akşam yemeğinizde karabuğday, kinoa (gluten içermeyen bir tür tahıl), darı, arpa ve tatlı papates gibi karbonhidrat içeren yiyeceklerden bir karma hazırlayın. Karbonhidrat insülinin serbest kalmasını sağlar, bu da triptofanın beyne iletilmesi için gereklidir.

7. Yulaf unu, sadece kahvaltı için değildir. Akşam yemeğinde de bir kase yemeği deneyin. Buğdayın yatıştırıcı ve sinir onarıcı özellikleri bulunuyor. Bu da iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olur.

8. Çalışmalar, balın doğal uyku yardımı olduğunu gösteriyor. Balın içindeki oreksin isimli doğal içerik beynin kendini kapatıp dinlenmesine yardımcı oluyor.

9. Niasin bakımından zengin olan yiyecekler de uyku için faydalıdır. Çünkü, bu yiyecekler de serotonin sentezi içeriyor. Niasin bakımından zengin olan yiyecekler arasında yumurta, balık, tavuk, soya fasulyesi, bezelye ve çemen bulunuyor.

10. Somon, uskumru, sardalye, ringa ve alabalık gibi yağlı balıklar, iyi bir uykuya yardımcıdır. Akşam yemeğinde tabağınızı bu yiyeceklerle doldurarak, kesintisiz bir gece uykusu uyuyabilirsiniz.

2. cadi_91

cadi_91 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    ben yatağa yatar yatmaz uyuyom yorgunluktan kalkamıyorum ki gece :D

Uyumanıza Yardımcı Olacak 10 Yiyecek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Herkese yardımcı olacak bilgiler

Herkese yardımcı olacak bilgiler

Yaşamımızda bizlere yardımcı olacak kısa kısa bilgiler paylaşmak istedim.. Bunlardan biri elbet sizlere yardımcı olacaktır.. :bulas::çamaşır::a046::halı::temizlik::d015::yemek::a026::emzirme::örgü::parfum: Satın aldığınız ayakkabılar ayağınızı sıkıyorsa onları bir kaç dakika buhara tutun. Makasınızı bilemek istiyorsaniz zımpara kağıdı kesin. Halıdaki sigara yanıklarından yanık yerler...
  2. Zayıflamada yardımcı 10 yiyecek

Zayıflamada yardımcı 10 yiyecek

Benim gibi zayıflamaya uğraşan melekler için çok yararlı bilgiler içeren yazıyı buyrun okuyun meleklerim :) Yağlar: Yemeklerinizde margarin ya da tereyağının yerine kullandığınız aspir, zeytinyağı ya da kanola yağı, diyetinize faydalı tekli doymamış yağ asitleri eklemeye yardımcı oluyor. Bu yağ, kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp hastalığı ve felç riskinizi düşürmeye yardım ediyor....
  3. Zayıflamaya yardımcı 15 yiyecek

Zayıflamaya yardımcı 15 yiyecek

zayıflatan yıyecekler zayıflama yiyecekleri "Aman yemiyim, kilo aldırmaz diyorlar ama belki alırım" demeyin :) Çünkü, bu besinlerin kilo aldırmadığı ve hatta zayıflamada yardımcı olduğu bilmisel olarak kanıtlanmış Melek'ler :) İşte o mucize 15 yiyecekten haberler:D 1. Yumurta: Protein dolu yumurtalar sayesinde kendinizi daha uzun süre tok hissedersiniz. Birçok üniversite...
  4. Uyumaya Yardımcı Gıdalar Hangileri?

Uyumaya Yardımcı Gıdalar Hangileri?

uyumaya yardımcı gıdalar, uyumaya yardım eden besinler, uykusuzluk için gıdalar Sevgili melekler, akşam yemeğinde proteini fazla kaçırıp rahatsız olduysanız, uyku uyumanız imkansızdır. Kaçan uykunuzu getirebilmenize yardımcı olabilmek için bazı gıdalardan yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte yatmadan 2 saat önce tüketeceğiniz ve uykunuzun gelmesine yardımcı olacak gıdalar......
  5. Deliksiz uyku için bu besinleri tüketin

Deliksiz uyku için bu besinleri tüketin

Uyku sorunu yaşayanlar ve daha kaliteli bir uyku isteyenler için ABD California Üniversitesi'nde yiyecekler üzerinde kapsamlı bir araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda uykunun niteliğini değiştiren yiyecekler etki şiddetine göre listelendi.Listenin diğer tarafında, uykudan önce asla yenilmemesi gereken gıdaların başında ise hamburger geliyor. Ekmek arası pişirilmiş kırmızı et gibi...

Sayfayı Paylaş