1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Kadın Öğretmenler risk altında!

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  Kadın öğretmenler osteoporoza yönelik önemli bir risk faktörü taşıyorlar.


  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nce, Ankara Oran Sağlık Ocağı bölgesine bağlı ilköğretim okullarında çalışan kadın öğretmenlerde osteoporoz risk faktörlerinin boyutunun saptanması amacıyla 170 öğretmen üzerinde araştırma yapıldı.


  Araştırmada, öğretmenlere, osteporoza neden olan faktörleri ne kadar kullandıkları veya yaptıkları soruldu. Bunun sonunda, öğretmenlerin yüzde 95'inin çay içtiği ve bu öğretmenlerin yüzde 28'inin günde 5-6 bardak çay tükettiği belirlendi. Öğretmenlerin yüzde 58'inin ise kahve içtiği, bunların yüzde 63'ünün günde 1 fincan kahve tükettiği ortaya çıktı.


  Araştırmada, öğretmenlerin yüzde 76'sında sırt-bel ağrısı çektiği de saptandı. Öğretmenlerin yüzde 30'u, sigara içmeye adölesan çağda başladığını, yüzde 50'si sigarayı bıraktığını söyledi.
  Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 49'u hiç alkol kullanmadığını ifade ederken, öğretmenlerin yüzde 32'si spor yaptığını belirtti. Yürüyüş, yüzde 24 ile en sık yapılan spor tipi olarak tespit edildi.


  Öğretmenlerin yüzde 48'i, hayatının bir evresinde bir veya daha fazla kürtaj yaptırdığını belirtirken, raporda, ''bu yüksek oran öğretmenlerin eğitim düzeylerine rağmen kürtajı yanlış bir şekilde aile planlaması yöntemi gibi kullandığını düşündürmektedir'' yorumu yapıldı.


  Araştırma kapsamındaki öğretmenlerin yüzde 72'si kemik mineral densitesi ölçtürmeyi kabul etti. Ölçüm sonunda, bu öğretmenlerin yüzde 5'inin osteoporoz risk faktörlerinden 1-2'sine, yüzde 84'ünün 3-6'sına, yüzde 11'inin 7-9'una sahip oldukları ortaya çıktı.


  Sigara ve alkol tüketimi

  Araştırmanın sonuç bölümünde, sigara ve alkol tüketiminin osteoporoz gelişiminde etkili olduğu vurgulanırken, yapılan bir araştırmada adölesan dönemde sigara tüketimi ile düşük kemik kütlesi arasında ilişki olduğunun saptandığı belirtildi.


  Araştırma sonuç bölümünde, şöyle denildi:
  ''Kadın öğretmenlerin yüzde 30'unun adölesan dönemde sigara içmeye başlamış olması ve yüzde 36'sının günde ortalama 5-9 sigara içtiği göz önüne alındığında, sigara ve düşük kemik kütlesi ilişkisi nedeniyle risk altında oldukları düşünülmektedir.
  Araştırma grubumuzdaki kadın öğretmenlerin minor travma ile kırık geçirme oranının yüksek olduğu göz önüne alınırsa osteoporoza yönelik önemli bir risk faktörü taşıdıkları düşünülebilir.''


  Öğretmenlerin yüzde 84'ü araştırdığımız 16 risk faktörü arasından 3 ila 6 risk faktörüne sahip.''


  Öneriler


  Araştırmada, menopoz öncesi ve menopoz dönemindeki tüm kadınlara önerilerde bulunuldu.


  Raporda, menopoz öncesi ve menopoz dönemindeki tüm kadınların bu dönemin özellikleri, karşılaşılabilinecek sorunlar, komplikasyonlar konusunda bilgilendirilmesi gerektiği vurgulanırken, şunlar kaydedildi:
  ''Menopoz dönemi komplikasyonlarından en önemlisi olan osteoporozun oluşmasını kolaylaştıracak risk faktörlerini azaltıcı önlemler alınmalı.


  Sigara ve alkol tüketimi azaltılmalı, fiziki aktivite artırılmalı, sağlıklı ve dengeli beslenme ile osteoporoza yol açabilecek hastalıkların erken tanısı, düzenli izlem ve tedavisi sağlanmalı.
  Menopoz döneminde kalsiyum desteği ve östrojen yerine koyma tedavisinin uygulanması yaygınlaştırılmalı.


  Menopoz dönemindeki kadınlara birinci basamak ve hastane düzeyinde erken tanı ve tedavi hizmetlerini verecek birimler oluşturulmalı. Sağlık personeli menopoz tanı-tedavi ve komplikasyonlarından korunma konusunda eğitilmeli, en güncel bilgilerle hizmet vermeli.''

   
Kadın Öğretmenler risk altında! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Göbekli erkekler risk altında ...

  Göbekli erkekler risk altında ...

  Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, erkeklerin fazla kilolarinin karin bölgesinde biriktigini, bu yüzden “göbekli” erkeklerin kalp ve seker hastaligina yakalanma riskinin yüksek oldugunu bildirdi. Tayar, saglikli olmanin temel sartinin çesitli ve dengeli gidalarla beslenmek ve kilo almaktan kaçinmak oldugunu belirtti. Diyet...
 2. Kolesterol Nedir ?, Kimler Risk Altında ?

  Kolesterol Nedir ?, Kimler Risk Altında ?

  Kolesterol nedir? Kolesterol yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Vücut kolesterolü kullanarak hormon (kortizon, hormonu....), D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması...
 3. Risk Altındaki Çocukların Teşhis Edilmesi

  Risk Altındaki Çocukların Teşhis Edilmesi

  İçe kapanık/sessiz - başını aşağı eğer, göz temasından kaçınır, yenilgiye uğramış gibi görünme, toplumsal izolasyon (yalıtım, yalnızlık) Ne yapmak gerekir: çocuğun sessiz kalma isteğine saygı gösterin; ona ulaşmak için bir yol bulmaya çalışın. Göz teması hakkındaki kültürel farklılığı dikkate alın. Ona başı aşağı eğikken onu duymanın zor olduğunu söyleyin; kendini yalıtan çocuğa...
 4. Pasif İçicilerde Risk Altında

  Pasif İçicilerde Risk Altında

  Yapılan birçok araştırmaların ortaya koyduğu verilere göre, sigara kullanmanın, sigara içilen yerdeki havayı teneffüs etmenin, içilen sigaranın sayısının, süresinin, sigaranın yapıldığı tütün kalitesinin, filtreli veya filtresiz kullanımının, farklı bölgelerde yetişen farklı tütünlerden sigara içmenin; insan sağlığını direkt ve indirekt yollardan olumsuz yönden etkilendiği ortaya konmuştur....
 5. Göbekli Erkekler Risk ALtında

  Göbekli Erkekler Risk ALtında

  Diyet denildiğinde akla hemen kadınlar geliyor, oysa günümüzde şişmanlık sadece kadınlar için değil erkekler için de sorun. Özellikle de erkeklerin karın bölgesinde biriken kilolar yani göbek, kalp ve şeker hastalıkları riskini artırıyor, kansere yakalanma tehlikesi yaratıyor. Uzmanlar hergün en az beş porsiyon meyve ve sebze yenilmesini öneriyor. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi...

Sayfayı Paylaş